“Csak énekelj, mert az énekben szív dobog”

Nyitótánc a Jövőnkért Néptáncegyüttestől.

Első alkalommal szervezett Népdalköri Találkozót a Szentesi Művelődési Központ Tilinkó Népdalköre március 29-én. A találkozóra Csongrádról, Felgyőről, Székkutasról, Derekegyházáról és Kunszentmártonból érkeztek vendég együttesek. A jó hangulatú műsor egész napos ajándék volt minden résztvevő számára, hiszen a finom közös ebéden túl táncmulatság is koronázta a programot.

A rendezvényt Móra József önkormányzati képviselő nyitotta meg, aki kiemelte a térségünkhöz kötődő népzenei hagyományok örökérvényűségét. – Györffy László: A magyarság néprajza c. könyvében is ír a szentesi népi hangszerekről, így a nyenyeréről, citeráról, a dudáról. Napjainkban a művészeti iskolák tovább örökítik térségünkben is a hangszeres tudást – hallottuk. Az önkormányzati képviselő megemlékezett Derzsi Kovács Jenő gimnáziumi tanár népi ének gyűjtésének mintegy 100 évvel ezelőtti eredményeiről, és arról a népzenei hagyatékról, amelyet a Szenyéri család képviselt Szentesen. Móra József szólt arról is, hogy Balla János az 1937 évi világkiállításon Párizsban szólaltatta meg a tekerőt. Ő volt az, aki jazzt is tudott rajta játszani.

Tilinkó Népdalkör

A Szentesi Művelődési Központ részéről Lantos Anita művelődésszervező köszöntötte az együtteseket. Megköszönte a 18 éves szakkör munkáját, vezetőjüknek Rozmanné Szarka Katalinnak a csütörtöki próbákat és a folyamatos kiváló együttműködést.

A kulturális műsort a házigazdák produkciói nyitották. Török Károly verse és a Válogatós asszony c. jelenete nagy sikert aratott. Majd Kovács Iván és felesége egy kedves kocsmai jelenettel, a népdalkör pedig az erdőkről szóló népdalcsokorral kedveskedett a vendégeknek.

Őket a Csongrádi Repülj Páva Kör követte vidám Bereg megyei népdalokkal, míg a Székkutasról érkezett Murgács Kálmán Nótakör a helyi dalkincsből mutatott be, humorral átitatott ízelítőt.

A székkutasi vendégek.

A Bárdos János Dalkör Derekegyházról érkezett, és muzsikájával a Jászságba röpítette a közönséget. Mindannyian, így a 12 éves Felgyői Dalárda és a Kunszentmártoni Hagyományőrző Női Klub is, Arany, Kiemelt Arany Minősítéssel rendelkeznek. Az utóbb írt együttes immár 5 évtizede képviseli a különféle versenyeken, fesztiválokon az alföldi hajdani arató kultúrát.

Pusztaföldvárról, csodálatos szűrben citerázott Nagy Ádám, aki 2015 óta néprajzi tárgyakat gyűjt. Olyan fiatalember, aki egyre gyarapodó gyűjteményét egy autentikus tanyából kialakított tájházban szeretné a jövő nemzedékekkel megismertetni.   

Felgyői Dalárda.

A résztvevők olyan ajándékokat kaptak a házigazdáktól, amelyek további közösségi életüket, együtt éneklésüket hivatott szolgálni. A Tilinkó Népdalkör tagjai saját kreativitásukat, ügyességüket latba vetve készítették, díszítették, teremtették elő a rendezvény kellékeit, s persze, az ajándékokat. Minden részletre odafigyelő, profi szervezést láthattunk, méltó módon a választott mottóhoz: „Csak énekelj, mert az énekben szív dobog.” (Bárdos Lajos)

Kép és szöveg: Dömsödi Teréz

A derekegyházi dalkör veszi át az ajándékát.

A Csongrádi Repülj Páva Kör énekel.

A kunszentmártoni női kör kapja az ajándékot Rozmanné Szarka Katalintól.
Nagy Ádám citerázik.

Itt lehet hozzászólni !

A hozzászóláshoz be kell jelentkezni.