Rózsika nénivel emlékezünk – A Kossuth utca régen

Dobos Andrásné Rózsika nénivel (83 éves, gyermekruházat eladó, képen) indulunk egy kis városnéző sétára, felidézve az 1954-től a 60-as évek elejéig, mi hol működött a Kossuth utca és a mai Apponyi tér között, elsősorban a páratlan oldalon. Rózsika néni gondosan feljegyezte emlékeit, melyeket most megoszt velünk, s bízunk benne, az utókor rácsodálkozik majd az őt érdeklő információkra.
Rózsika néni 1957. szeptember elsején került a Gyermekruházati boltba, mivel divatáruból letette a vizsgát, de a Játékboltban is dolgozott. Blázsikné Katika nénitől a szigort, Szőke Geri bácsitól az emberséget tanulta. A Gyerekboltban „kedves nénikként„ szólították őt és 7 évvel idősebb kolléganőjét, Julikát. „Tudod, melyik boltba megy be a vevő? Ami kéz alá esik.” – mesélte.
-Induljunk el a Petőfi Szállótól – kezdte Rózsika néni. – A színház főkaputól jobbra mentünk az étterembe. A lépcső bal oldalán volt a Talponálló söröző. A mostani Páterház a mezőgazdasági technikumnak volt a fiúkollégiuma. Középen szárazkapu bejárat, jobb oldalon a Boros és a Grécs családnak volt a szolgálati lakása, akik a technikumban tanítottak. A szárazkapu bejárattól balra is mindig pedagógus házaspár, pl. a György család, lakott.
– A folytatás egy lapos épület, a posta helyén a Tejivó. Hagyományos gáz sparhelten forralták a tejet. Reggel 6 órától délutánig olcsón, 5-6 forintért Földváriné Erzsike néni, Vigh néni, Hajnal néni, Váczi Marika szolgálta ki a betérőket. 1 Ft 60 fillér volt egy háromszög sajt, 40 fillér a kifli, 2 forintért finom kakaó, tejeskávé járt. Az udvarban az Erdős család lakott.
Utána volt a Kovács kelmefestő műhely és a Vetőmagbolt Nagyné Erzsike vezetésével. Kásáné és Dobrai bácsi dolgozott még benne akkoriban. A mai Francia pékség épületében találtuk a könyvtárat Berezvai néni irányításával. Az emeleten a Hajnal család lakott három gyermekével, valamint a fogtechnikus Bicókék.

-Odébb – folytatta Rózsika néni – a mai József Attila és Kossuth utca sarkon Berkecz műszerész, bicikliszerelő dolgozott, sok fiatalt tanított. (Ma itt van a Babilon könyvesbolt – szerk.) Utána lakóház következett, ahol a Bögöthy család is lakott. A mostani díszkútnál állt egy gyönyörű virágüzlet, a Mimóza. Pár lépcsőn mentünk le, Nagyné Esztike néni és Szabóné Marika néni vezette. Akkor eljegyzésre divat volt kosarat vinni. Ők gyönyörű kosarakat kötöttek. A Bocskai utca sarkon a belgyógyász Udvardi tanár úr rendelője működött. Következett a Városgazdálkodási Vállalat, jó ideig Cserhalmi bácsi igazgatta, akit Molnár József követett. Majd alacsony kis épületben pár kis üzlet kapott helyet. Az egyik egy méteráru bolt, amely piacos napokon a Marx téri piacra kipakolt. Vass Dezső bácsi és Nagy Péter bácsi voltak a boltosok. A központi ABC-vel szemben üzemelt a Kovács Bognár KTSZ, egy darabig Mácsai Bandi bácsi vezette. A Borsi lányok könyveltek, és egy szíjgyártó is volt benne, Győri Pista.
A Somogyi Béla utca és a Kossuth utca sarkán lakóház állt. Mellette áruszállító vállalat, lovaskocsival hordták az árut a boltokba. Kis ideig itt működött a Nádvállalat. A Dózsa köz sarokra értünk, ma is lakóépület. Ennek az udvarában az ÉLIKER Szőke Karcsi bácsiéknak és a Molnár családnak lakást építtetett. A Mátyás király utcát határolta ugyancsak egy lakóház, itt lakott Szalacsek Titusz bácsi a feleségével, de Nagy Péterék is …
A Gyalog utcától vissza a VÍZMŰ épülete állt, amely azután Berekhátra települt. Majd itt lakások lettek, ahol a Lakatos (vak) házaspár, a Virág család, Gallasz néni a két lányával… lakott. Utána kultúr helyiség következett, ahol vacsorákat rendeztek. A Gyalog utca mellett működött a hatósági húsbolt, ahol sorba álltunk az olcsó húsért. Emlékszem rá, hogy lókolbászt is árultak. Mellette lakott Baranyi Laci bácsi, a nagyhírű hentes két fiával és egy lányával. A Zsinagóga mellett is alacsony lakóépületek álltak. Az első bérház emlékeim szerint a Kossuth utca 37-39, ahol lakást kapott a hadi özvegy Kovács néni, a mentős Vida a családjával, a Gál család és mások…
Lejegyezte: D.T.
Képeslap 1935. Illusztráció.
Untermüller Ernő.
Aktuális lapszám: http://www.varosivisszhang.hu/?page_id=30031 A megújult E-Könyvtárban: bit.ly/4ks7Vnh linkről az 5. oldalon olvasható!