Konkoly-Thege Sándor díjat kapott dr. Molnár Béla hatósági állatorvos

Farkas Sándor országgyűlési képviselő, Agrárminiszter-helyettes március 20-án átadta a dr. Nagy István Miniszter úr által alapított Konkoly-Thege Sándor díjat dr. Molnár Béla Sándornak a Csongrád-Csanád Vármegyei Kormányhivatal Szentes Járási Hivatal hatósági állatorvosának a baromfi állategészségügy területén végzett kimagasló munkásságáért, a madárinfluenza elleni védekezésben elért eredményei elismeréséül. A díjat március 14-én, az 1848-49-es forradalom és szabadságharc alkalmából a Minisztériumban rendezett hivatalos díjátadó ünnepségen ugyanis a díjazott nem tudta átvenni.
Dr. Molnár Béla, édesapja nyomdokaiba lépve az Állatorvostudományi Egyetemen szerzett állatorvosi képesítést 1984-ben. Előbb a magánszektorban végezte szakmai munkáját, majd 1995. február elsejétől hatósági állatorvos lett a Csongrád Megyei Állategészségügyi és Élelmiszerellenőrző Állomáson. Ezt a tevékenységet folyamatosan végzi a 2013-ban megalakult Szentesi Járási Hivatalon belül.
Az ember, gyógyításra való képessége, tudása olyan lehetőség, amelynek birtokában a világ eseményei befolyásolhatók. Szentesen a közösség megélhetésének alapja a baromfitenyésztés és a baromfiús feldolgozására épülő könnyűipar. A mindennapjaink anyagi biztonsága függ a gazdálkodók és az üzemek sikerétől. A doktor úr hatósági állatorvosként ennek biztosításával tölti a mindennapjait. A baromfi állategészségügy területén megszerzett széleskörű tudásával kiemelkedő szerepet tölt be a baromfitartó telepek járványügyi biztonságának fenntartásában. Munkáját elhivatottan végzi. Szakmai döntései megalapozottak, helyesek. Az emberek problémái iránti őszinte érdeklődése, segítőkészsége kimagasló szakmai tudással párosulva tette őt kiváló állatorvossá és nagyszerű kollégává – szólt a méltatása.

A kitüntetett szólt arról, hogy meghatódott a nem mindennapi elismerés hallatán, elmondta, hogy a 65 éves éltkor betöltése számára nem egyenlő a távozással. A díjátadót megelőző szakmai életúthoz két kiegészítő gondolatot fűzött, az egyik, ami büszkeséggel tölti el, míg a másik, amit hiányosságként könyvel el.
-Büszke vagyok arra, hogy munkám során nagyon sok barátot, kollégát szerezhettem az állattenyésztő kollégák között is. S amire nem vagyok büszke, sajnos olyan járványos betegségek, járványgócok alakultak ki a pályám során, amelyeket nem lehet kizárni még ma sem. Ezek a bejelentési kötelezettség alá tartozó fertőző állatbetegségek továbbra is képesek az állományokat veszélyeztetni – mondta. Azonban azok felismerésében és leküzdésében a fiatalabb kollégáknak mi sokat tudunk segíteni és meg is tesszük – tette hozzá.
Néhány gondolat Konkoly-Thege Sándorról: 1942–1944 között a Földművelésügyi Minisztérium adminisztratív államtitkár volt. 1946–47-ben a Magyar Agrártudományi Egyetem Állattenyésztés-tani Tanszéke nyilvános rendkívüli, 1947–1949 között nyilvános rendes tanára volt. 1949–1952 között az Állattenyésztési Kutató Intézet Szarvasmarha-tenyésztési Osztályának kutatómérnöke, illetve tudományos munkatársa szerteágazó feladatait is ellátta.
Kép és szöveg. D. T.