Szobor közadakozásból a város polihisztorának – 200 éves a Református Nagytemplom
1808 és 1826 között épült a szentesi Református Nagytemplom. A Szentes Nagytemplomi Református Egyházközség méltó módon készül az évforduló megünneplésére, amelyre a jövő év szeptemberében kerül sor. Ebből az alkalomból tartottak sajtótájékoztatót január 30-án, a Városházán.
Itt írta alá Szentes Város Polgármestere, Szabó Zoltán Ferenc és a Nagytemplomi Református Egyházközség lelkésze, Nagytiszteletű Fehér Csaba két példányban azt a Dekrétumot, amely rögzíti, hogy a helyi reformátusság kiemelkedő alakjának, a polihisztor Kiss Bálintnak egészalakos szobrot kívánnak állítani. Ebben rögzítették Kiss Bálint egyházi és közösségi munkásságának érdemeit és a jövő szeptemberi ünnepség kereteit.
A polgármester megemlékezett az egyházközség és Kiss Bálint egykori főgondnok, polgármester örökségéről. A reformátusság meghatározó voltát bizonyítja, hogy 1901-ben 133 református család települt át, létrehozva a mai Temes megyei Újszentest. Kiss Bálint 54 éven át szolgálta városunkat, méltó kezdeményezés tehát, hogy a templom 200 éves évfordulójára, jövő őszre szobra álljon a városunkban. Ily módon fontos adósságot törleszthetünk – hangzott el.
Nagytiszteletű Fehér Csaba református lelkész úgy fogalmazott, hogy lehetőség és kötelesség a jelen és a jövő formálása, gazdagítása a múlt értékeinek megőrzésével. A református gyülekezet az 1540-es évekre vezethető vissza Szentesen. Harruckern báró magyar földbirtokos a városiasodást a mezővárosunkban a vásártartás jogával mozdította elő az 1700-as években. Kiss Bálint (Vésztő, 1772- Szentes, 1853) a lelki élet felvirágoztatása mellett szorgalmazta és bevezette a cserépfedést, hogy a tűzvészek elejét vegyék. Azonban az ő nevéhez fűződik a vaseke forradalmasítása is, mindemellett a kiváló oktatási szakember, a város ikonikus református középületeinek megújítója. Segítette továbbá az 1836 évi örökváltság polgáriasodási folyamatait.
Az elhangzottakhoz Erdélyi Lajos, a Nagytemplom 200 Emlékbizottság elnöke hozzáfűzte, hogy a 2026 szeptemberében tervezett ünnepség része a Hálaadó Istentisztelet és a Szeretetvendégség. Építkezik az ünnepség a legrégebbi írásos feljegyzésekre a Petrák Krónikából, valamint a Református Ekklézsia históriájából, amely 1764-től íródott. Az első kötetet díszkiadásban tervezik kiadni, amely egyházközség történet, de Szentes néprajza, történelme, időjárása is megtalálható e könyvben. – Közadakozásból szobrot szeretnénk állítani Kiss Bálintnak. Tervezünk egy tudományos konferenciát lelkészek a közösség szolgálatában címmel. Készülünk helytörténeti kiállítással közösen a múzeummal a Nagytemplom 200 évéről és Kiss Bálint oktatásban kifejtett munkásságáról, hiszen mintegy 20 tankönyvet írt, melyekből több évtizeden keresztül tanítottak a református iskolákban.
A Kiss Bálint Református Általános Iskola igazgatója, Dimákné Sebők Veronika bejelentette, hogy iskolájuk és a Vésztői Kiss Bálint Általános Iskola együtt emlékezik meg névadójáról. Közös ünnepséget, programokat szerveznek az évfordulóra.
Kép és szöveg: Dömsödi Teréz
A Szentes Nagytemplomi Református Egyházközség és Szentes Város Önkormányzata
egy régi adósságunk törlesztésére hívja Szentes város közönségét, vállalkozóit, gazdálkodóit, intézményeit, társadalmi szerveződéseit, a református és más egyházi közösségeit, a vármegye és az ország közadakozásra hajlandó lakosait és szervezeteit, városunk múltjának egyik legnagyobb alakja, Kiss Bálint köztéri szobrának felállítására.
Kiss Bálint gazdasági reformer, iskolapolitikus, író, történész, történetíró, néprajzos, krónikás, egyházépítő prédikátor, a református elemi iskola, a református nagytemplom, a református parókia építtetője, hosszú éveken át a Békés-Csanád református egyházmegye esperese, Csongrád-Csanád vármegye táblabírája volt. Tagja volt a Magyar Tudományos Akadémiának is.
Kiss Bálint 1799-1853 között volt a Szentesi református egyházközség prédikátora. Azonban nem csak lelkész volt. „Tisztán látta, hogy szolgálata nem korlátozódhatik a szószékre, hanem templomban és templomon kívül egyaránt érvényes, egységes küldetés vár rá: népe sorsának minden problémáját, testüknek és lelküknek minden gondját, egész emberi életüket kell szolgálnia, ha Isten szolgájának akar bizonyulni.”[1]
Munkásságának a hitéleten túli, városunkra ma is ható következményei vannak, az oktatásban, az épített örökségben, a mezőgazdálkodásban.
Arra kérjük Önöket, hogy ki-ki saját lehetősége szerint anyagilag is támogassa a Templomablak Egyesületet[2], melynek fő célja, hogy a 2026-ban 200 éves nagytemplom építtetőjének a jeles évfordulóra köztéri szobra lehessen a hálás utódok közadakozásából.
Templomablak Egyesület
Adószám:19319069-1-06
Számlaszám:10402836-50526953-48711017
Számla
neve: NAGYTEMPLOM 200
[1] dr. Imre Ernő, Budapest, 1963 Theológiai Szemle
[2] A Templomablak Egyesületet az Egyházközség presbitériuma hozta létre, fő feladatai közé tartozik Kiss Bálint szobrának felállítása. Külön alszámlán gyűjtik az adományokat, ezen adatok és a felhasználás is nyilvános.