A SzeVASZ a szalonban – Üzenetek a padlásról
10 éves lett a Szentes Városi Amatőr Színkör, ebből az alkalomból január 22-én a társulat tagjai voltak a Szentesi Szalon vendégei. A legaktívabb tagokkal a beszélgetést Herka Béla vezette, a SzeVASZ részéről beszélgetőtárs volt Dunai József és Dunai-Imre Tünde, Csóné Fazekas Ibolya, Nánási Attila és Németh Lajos amatőr színjátszók.
Az azonos nevű Egyesület bemutatását Dunai József kezdte, aki nem titkolta magáról, hogy ő a Padlásszínház mindenese. Elmondta, hogy 2014 tavaszán, elsősorban pedagógusokból álló kis csapat arról kezdett beszélgetni, hogyan lehetne egy amatőr színjátszó csoportot létrehozni a városban. Komolyan felpörgették az eseményeket, hiszen 2015. június 6-án az első bemutatójuk a Kiss Bálint Református Általános Iskola dísztermében fergeteges sikert aratott.
Dunai-Imre Tünde hozzátette, az első évben még inkább egymás örömére játszottak. Az Ágacska c. mese Csukás István tollából nagyon kedvelt feldolgozásuk lett. Az érdeklődés a szigorúan politikamentes kabaré jelenetekre azonban még tovább nőtt, így meghódították a Megyeháza Konferencia és Kulturális Központot. Közben részt vettek sporteseményeken, mint a 23 órás tekergés, hogy népszerűsítsék a társulatot.
Nánási Attila rádiós műsorvezetőként előbb a konferanszié szerepét gyakorolta a csapatban, majd a rádiós időszak végével kezdett szerepeket vállalni.
A hölgyek kedvence az öltözködés, ezt Csóné Fazekas Ibolya sem vitatta, s azt is megtudtuk, hogy a szerepekhez a ruháról mindenki maga gondoskodik. Egy-egy szerep megformálásakor feltárul a családi hagyaték, piacról-piacra járnak, hogy legyen a saját varrónőknek miből kreatívkodni. Ibolya arról is mesélt, hogy bemutató előtt hetente kétszer három órán keresztül próbálnak. Kedvelt hobbijukat a család színházszeretete nélkül lehetetlen lenne folytatni. Valójában a Padlászínház kis színpada az a hely, ahol a mindennapok fáradt gőzét ki tudják engedni. Annál is inkább ez az a hely, mert szeretnek egymás társaságában időzni.
A Padlásszínház a Dózsa-házban nagyon pörgős, munkás időszak alatt született meg. A részleteket Dunai József elevenítette fel. Köszönetet mondott a Családsegítő Központ igazgatójának, Gál Antalnak, a sok-sok támogató cégnek, magánszemélynek, hiszen több millió forintból született újjá a mostani alkotóhelyük. A társulat tagjai, sőt a családtagjaik sem kímélték magukat, amit csak kétkezi munkával el lehetett végezni, azt meg is csinálták. Az induláshoz pedig egyházi áldást is kaptak.
A kabarék után következtek az egy és két felvonásos színdarabok, amelyek még mélyebb csapatmunkát igényeltek. A díszletek és a darabokban szereplő tárgyak hiteles összeválogatása is titka a szereplő átlényegülésének – hallottuk. Az igazi mélyvíz a saját szerzemény Lili, valamint a Macska bemutatója, amelyek a társulatra íródtak. Nemere István író mindkét darab bemutatóját megnézte, és nagyon elégedett volt a látottakkal, Dunai-Imre Tünde írói, forgatókönyvírói és rendezői megoldásaival. A Lili alapja egy álom, míg a Macska ihletét Henri de Toulouse-Lautrec elveszett azonos című festménye adta.
A SzeVASZ, azaz Szentes Városi Amatőr Színkör napjainkban felolvasószínházi esteket rendez. A következő, a februári plakátot itt láthatják. A legnagyobb kihívást számukra a szerzői jogdíjak jelentik, ezért nem mindegy, hogyan választanak maguknak bemutatható darabokat… Szív szerint szinte lehetetlen.
Kép és szöveg: Dömsödi Teréz