Amikor a lakatok nem záródnak, hanem nyílnak… – Veretes szívvel a kultúra napjára
A Magyar Kultúra Napja tiszteletére „Veretes szívvel” címmel rendezett ünnepséget az immár 30 éves Honvédség és Társadalom Baráti Kör helyi képviselete január 16-án a Petőfi Cafeban. Közreműködtek a Lajtha László Alapfokú Művészeti Iskola tanárai, Takács Gabriella fuvolán, Gábor Bettina szaxofonon, Nánási Orsolya klarinéton, Pintér Borbála fagotton, valamint Balogh Fruzsina növendék. Szavalattal Csorba Ildikó művésztanár, Török Tünde és Krausz Mirtill versmondók.
Az országos civil szervezet szentesi képviselete 28 éve kezdte meg működését. Az ünnepség résztvevőit köszöntötte Szabó Zoltán Ferenc polgármester, aki hangsúlyozta, hogy három évtizedes, sajátos együttműködés megünneplésére kerül most sor, ami a fegyveres testületek és a civil társadalom példa értékű együttműködése. Szerves részévé vált városunknak a MH műszaki alakulata, az itt szolgáló katonák egymással folyamatosan barátságokat ápolnak. A mundér, tartást ad, odafigyelést jelent, és egyben azt is, hogy mindenki felelős a másikért. A szentesiek elsők között csatlakoztak az országos szövetséghez, és ez a találkozási pont azóta is, és a jövőben is megtelik élettel.
A Honvédség és Társadalom Baráti Körök Országos Szövetsége elnöke, Dr. Varga József elsőként Tóth Zsigmond ezredesről, a szövetség egyik alapítójáról emlékezett meg, aki a Honvéd Együttes és a Stefánia Palota kulturális életét hosszú éveken át meghatározta. Munkásságát emlékplakett alapítással is őrzik.
Dr. Varga József az 1994. évi zászlóbontástól felidézte az eltelt időszak legfontosabb állomásait. Sokszínű tevékenységeikkel, határon innen és túl, 24 szervezet működik. Vállalásaik közé tartozik például a honvéd sírok gondozásától az emlékművek megóvásán át a hagyományőrzésig, számos hiánypótló feladat – hallhattuk. A COVID után az Árpád Szabadidős Sportklub fogadta be a szentesi tagszervezetet. Tisztújító közgyűlésükre, a megújulásra 2026-ban készülnek ismét.
Homoki-Szabóné Túri Andrea, az országos közhasznú szövetség elnökségi tagja a szentesi eseményekre emlékezve elmondta, hogy a társadalmi szervezet kulturális és művészeti páholyként, valamint az Euro-atlanti Nyári Egyetemek szervezőjeként vált a közgondolkodás részévé. Megemlékezett a korabeli parancsnokok magyar kultúrát támogató szerepéről és a korszak kiváló alkotóiról, valamint arról, hogy az Euro-atlanti Nyári Egyetem szervezésében a Waldorf módszert követték.
Felidézte, hogy a Családsegítő Központtal közösen szervezett családi nap maradandó emléke a Szentesi Családok Fája a Kurca hídnál. A fa Medgyesi István alkotása, amelynek miniatűr változatát, a kis lakatfát ez alkalommal Krausz Jánosné kapta ajándékba több évtizedes munkássága elismeréséül. A kis lakatfa a továbbiakban is elismerésül szolgál majd, a Családsegítő Központ munkatársa, Barát László és az alkotó Medgyesi István is erről tett tanúbizonyságot. A díjalapításra vonatkozó dokumentumot kézjegyével látta el Dr. Varga József szövetségi elnök és Szabó Zoltán Ferenc polgármester is.
Elismerést kapott továbbá Radicsné Baranyi Krisztina és Gődér Lajos is a helyi közösség szolgálatáért, a rendezvények, gyermektáborok szervezésében nyújtott értékes közreműködésért.
Kép és szöveg: – dite –