Okleveles technikus képzés több szakmában – Megszületett a megállapodás
Január 15-én a HSzC Pollák Antal Technikumában tartott ünnepségen együttműködési megállapodás aláírására került sor a Neumann János Egyetem GAMF Műszaki és Informatikai Kar és a Hódmezővásárhelyi Szakképzési Centrum között. A megállapodás okleveles technikus képzés indítására vonatkozott, az együttműködésben résztvevő intézmények a HSzC Pollák Antal és a HSzC Boros Sámuel Technikuma.
Az együttműködésről Kincses Tímea, a Hódmezővásárhelyi Szakképzési Centrum főigazgatója elmondta, hogy nem előzmények nélküli. A 2022 februárjában aláírt együttműködési megállapodás kibővítéséről szól a mai nap. A pályaorientációban rendszeresen együttműködnek, melynek látványos momentuma volt a tavaly őszi szentesi Skill Feszt megrendezése is. A rendezvény a pályaválasztás előtt álló általános iskolások és az intézményeikben tanuló diákok pályaválasztását sikeresen mozdította elő, továbbá teljes életpályát vázol azok elé, akik a felsőoktatásban részt vesznek. Kiemelt feladatuk tehát a tehetséges fiatalok támogatása, példaként említette a Boros Sámuel Technikum diákjainak versenyeredményét. Szólt az oktatók továbbképzéséről, s ebben a Neumann János Egyetem szerepéről.
A főigazgató asszony vázolta, a technikus képzés egy technikum számára nem automatikus lehetőség, érdemessé kellett válniuk erre. Mindkét szentesi technikum bizonyított, hiszen a technikumok rangsorában két Top 100-as oktatási intézményről van szó – hallottuk. Szentesen az egészségügy és a közlekedés – szállítmányozás ágazatban, a Borosban, informatika és távközlés ágazatban a Pollákban indulhat okleveles technikus képzés a jövőben, ami azt jelenti, hogy olyan, a felsőoktatást megalapozó képzés folyik a két intézményben, amit akár 30 kreditpont erejéig beszámíthat az egyetem.
-Új felvételi szisztéma szerint választjuk ki a hallgatóinkat – mondta el Dr. Habil Fülöp Tamás, a Neumann János Egyetem rektora, aki büszkeséggel számolt be arról, hogy az egyetem hallgatói létszáma dinamikusan növekszik, akár az ötezres hallgatói létszámot is elérhetik a közeljövőben.
-Célunk, hogy a munkaerőpiac számára a megfelelő felkészültségű szakembereket tudjuk kibocsátani és minél több középiskolás számára életpályát biztosítsunk. Hallgatóink kétharmada már a diplomaszerzés pillanatában tudja, hol fog dolgozni. Mi abban vagyunk más a felsőoktatási intézményekhez képest, hogy rendkívül erős, több mint nyolcvan vállalatra épül a képzésünk.
Több minőségbiztosítási rendszernek megfelelve, folyamatosan növeljük a képzéseink színvonalát.
Mindehhez Dr. Nagy Zoltán, az egyetem elnök-vezérigazgatója hozzáfűzte, személy szerint is azon dolgozik, hogy a hallgatók, a kutatók és az oktatók különféle vállalati innovációs projektek részeseivé tudjanak válni, egy innovációs tudáspark létrehozásával. A hangsúly ily módon a naprakész gyakorlati tudásra helyeződik.
Dr. Kovács Lóránt, az egyetem dékánja hangsúlyozta, mi nem elefántcsonttoronyban ülő tudósokat szeretnénk képezni. Sok-sok előzmény kellett az együttműködések megalapozásához, s azok bővítéséhez, így az okleveles technikus képzések körének gyarapításához is sokat kell még együtt dolgoznunk – tette hozzá.
Kép és szöveg: Dömsödi Teréz