Szövetség Szentes Felemelkedéséért
HOGYAN JUTOTTAK ARRA AZ ELHATÁROZÁSRA, HOGY
ÖNKORMÁNYZATI KÉPVISELÕ-JELÖLTEKET ÁLLÍTSANAK?
Horváth Istvánnal, a közelmúltban alakult és önkormányzati képviselõ-jelölteket állító SZÖVETSÉG SZENTES FELEMELKEDÉSÉÉRT EGYESÜLET elnökével beszélgetünk arról, hogyan jutottak arra az elhatározásra, hogy önálló jelölteket állítsanak az október 1-jei választásokra.
– Szervezetük képviselõ-jelöltjeinek többsége vállalkozó, vagy azokhoz közel álló tevékenységet folytat. Van ennek valami különleges oka, elõzménye?
– Igen, a Csongrád Megyei Kereskedelmi és Iparkamara Szentesi Kistérségi Elnökségének elnökeként immár közel két éve kísérem figyelemmel a szentesi képviselõ-testület munkáját, mûködését.
– Hivatalból, vagy csak kíváncsiságból?
– Mint az ipari, kereskedelmi és egyes szolgáltatásokkal foglalkozó vállalkozások érdekképviseleti szerve, 2004-ben elértük, hogy meghívót kapjunk a képviselõ-testületi ülésekre, majd a meghívón túl a napirendi elõterjesztéseket is. Ezek birtokában a gazdasági vonatkozású, és a vállalkozásokat érintõ témákban, mint például a helyi adók ügye, a szolgáltatási díjak, rendszeresen kifejtettük az üléseken a kamara álláspontját.
– Hol tartanak ma?
– Az újabb fontos állomás 2005. elején volt. Ekkor kaptunk jogot a képviselõ-testületi üléseken tanácskozási joggal való részvételre, továbbá elnökségi tagjaink rendszeres meghívottai lettek a testület mellett mûködõ munkabizottságoknak.
– Hozott ez a változás valami hasznosat?
– Ettõl kezdve valójában teljes képet tudtunk alkotni a testületben folyó munka módszerérõl és stílusáról. Módunk lett véleményt adni, javaslatot tenni a napirendek mindegyikéhez, kivéve a zárt üléseken tárgyaltakat. Szavazati jogunk ugyanakkor sem a képviselõ-testületben, sem a munkabizottságokban nincsen.
– Figyelembe vették, veszik a véleményüket, javaslataikat?
– Igen is, meg nem is. Nem ez a fõ baj. Nem ez indította el a gondolatot, hogy többet, mást kell tenni.
– Mivel nem voltak megelégedve?
– Három-négy dolog is arra késztetett bennünket, hogy alapvetõ változást kellene elérni, esetleg kikényszeríteni. A leginkább irritáló dolog a képviselõ-testületi üléseken folyó „munka” stílusa.
– Mi nem tetszik benne?
– Egyrészt a pártok frakciói közötti vita során a Parlamentben folyó, a hely emelkedettségéhez idõnként méltatlan hangnem átvétele. Nem helyénvaló az ugyancsak országos, pártpolitikai reflex módjára mûködõ logika és gyakorlat, hogy amit nem az adott pártfrakció terjesztett elõ, az badarság, álságosság, de ha éppen jó és ésszerû, akkor is le kell szavazni.
– Ezek sajnos országosan tapasztalhatók. Van speciálisan helyinek tekinthetõ gond is?
– Igen, sajnos van. Tapasztalatunk, hogy a szemlélet, – és ez sajnos a képviselõ-testület egészére igaz – általában nem vállalkozásbarát. Ez több okból, de legfõképpen azért szomorú, de egyben nagyon veszélyes is, mert a város fõ költségvetési bevétele a vállalkozók által befizetett adókból, és az általuk foglalkoztatott szentesi polgárok személyi jövedelmének egy részébõl adódik.
– Ez eddig három elégedetlenségre okot adó dolog. Van több is?
– Igen, de nem sorolom fel mindet, csak a negyediket, ami önmagában is legalább kettõ. Nagy baj, hogy nincsen a városnak politikai- és közmegegyezésen alapuló, nyilvánosan közreadott közép- és hoszszú távú fejlesztési terve. Ezért az egyes döntések ad-hoch jellegûek, idõnként egymásnak ellentmondóak, újabb és újabb politikai vitákat keltenek, rombolva ezzel a város jó hírét a külsõ szemlélõ, akár egy potenciális befektetõ szemében is.
– Miért tartják károsnak, hogy nincs hosszú távú városfejlesztési terv?
– Minden komoly cégnek, szervezetnek van jövõképe, és az ehhez vezetõ út a fejlesztési terv. Például a hosszabb távú koncepció hiánya miatt nem használta eddig ki a város azon adottságait, amelyek páratlanok, és amelyeknek töredékébõl más települések sikertörténetekre voltak képesek.
A közel negyven termál kútból idegenforgalmi, gyógyászati célra egyet sem hasznosítottunk az elmúlt évtizedekben, de a Termál tó is ugyanebben a cipõben jár, nincs megfelelõ szálláshely kínálata a városnak, a Kurca az élet-halál peremén billeg, a fiatalok itt hagyják a várost…
– Az elmúlt években és idén is jelentõs beruházások történtek. Van fejlõdés.
– Csakhogy az elmúlt évek kétségkívül látványos és többségében szükséges, több milliárdos beruházásaiból morzsák, néhány százmillió forint jutott a helyi vállalkozásoknak. A döntõ többsége más települések cégeinek prosperálását, az ottani adóbevételeket, és az ottani lakosok munkalehetõségét, jövedelmét bõvítette.
– Mit lehet tenni ezek után?
– A kamarák, (az ipari, az agrár) a Szentesi Vállalkozók Klubja és több egyformán gondolkodó magánszemély, úgy láttuk szükségesnek, hogy a képviselõ-testület összetételének alapvetõ megváltoztatása lehet csak a záloga annak, hogy a felsorolt negatívumok megszûnjenek.
– Milyen elhatározásra jutottak?
– Arra, hogy saját kezünkbe kell venni az ügyeinket. Ennek érdekében ismert, elismert és sikeres személyekkel megalakítottuk a Szövetség Szentes Felemelkedéséért Egyesületet, amely önálló, független, pártpolitizálásra nem kötelezett jelölteket állít az október 1-jei szentesi önkormányzati választásokra mind a 14 választókerületben, továbbá városi és megyei közgyûlési listákat is.
– Miféle szervezet ez? Valamiféle új párt?
– Nem. Szövetségünk jogerõsen bejegyzett, jelöltállításra jogosult független társadalmi szervezet, egyesület.
– Miért egyesület?
– Egyrészt azért, mert ez a feltétele annak, hogy jelölõlistát állíthassunk Szentesen és Csongrád megyében is, másrészt ez biztosítja a valódi függetlenséget, de egyben a lehetõséget erõink egyesítésére a közös érdekekért.
– Megvannak már a szükséges ajánlószelvényeik?
– Igen, már megvan minden jelöltünknek a szükséges ajánlószelvénye, többszörösen.
– Hogyan lehetne röviden megfogalmazni a céljukat?
– Rövid távra természetesen úgy, hogy a lehetõ legtöbb jelöltünk nyerje el a választók bizalmát, és kerüljön be Szentes Város Képviselõ-testületébe, és a Csongrád Megyei Közgyûlésbe. Hosszabb távra pedig úgy, hogy miután nem kötõdünk egyik párthoz sem, képesek leszünk megvalósítani azt, hogy a képviselõ-testület politikai viták helyett ciklusokon átívelõ, hosszabb távra szóló programot alkosson, és tagjai ennek megvalósításáért dolgozzanak együtt. Ehhez kérjük a választópolgárok bizalmát, szavazatait, amit elõre köszönünk.