Lassan a végéhez közeledik a Szentesi Tehetséges Fiatalokért program – Rocksuli és értelmiségivé válás

Az augusztusban induló program keretében a Szentes Városi Könyvtár Nonprofit Közhasznú Kft. és az Életjel KKSE célja az volt, hogy az eddigi tevékenységük során a látókörükbe került fiatalok számára tehetségük kibontakozására a továbblépést biztosítsák. A már létezõ, nonformális csoportok és az újonnan csatlakozó fiatalok összetartozó, de mégis nyitott közösségekké alakultak, és lassan képessé válnak felelõsségteljesen gondolkodni, értéket képviselni, alkotni és építeni jövõjüket.  

Az Életjel KKSE fiatalok több csoportjával foglakozott. Közösségfejlesztõ és más szakemberek segítették a hagyományõrzõ fiatalok egy csoportját, akik a középkori hagyományok ápolását tûzték ki célul. A fiatalok a program végére egy egyesületet fognak létrehozni, és a jövõben ennek keretében kívánnak tovább tevékenykedni. A csoport bizakodva néz a jövõbe, mivel a programnak köszönhetõen fejlõdtek szociális és kommunikációs kompetenciáik és olyan jártasságokra tettek szert, melyeknek köszönhetõen meghívást kaptak a patcai várjátékokra, ahol bemutathatták az eddig tanultakat. 
A Graffiti Ifjúsági Klubban zajlik a „R’n’R rúgója” elnevezésû rock suli, ahol átlagban 15 fiatal vett részt a foglakozásokon. Októberben Barbaró Attila, a Junkies és a Zorall gitárosa avatta be a fiatalokat a rock zene rejtelmeibe és mutatott néhány új fogást a hangszerén. Novemberben Hangya, a legendás Sing-Sing egykori és a Zorall aktuális basszusgitárosával zenélhettek együtt az ifjú szentesi trónkövetelõk.  Kanfi Horváth Imre, a csoport egyik tagja elmondása szerint számára nagy élmény volt, hogy olyan zenészektõl tanulhatott, akiket évekig csak a távolból figyelhetett. Választott hangszere a dob és most alakult zenekarával rendszeresen részt vettek az elõadásokon, ahol sok hasznos tanácsot kaptak. A folytatásban Volent Zsolt, a egykori népszerû Nyers zenekar dobosa foglakozott a srácokkal és még ebben a hónapban a Sweet Sound hangtechnikusai a színpadtechnikáról tartottak elõadást, és arról, hogy mit kell tenni azért, hogy egy rockzenekar az elvárásoknak megfelelõen szólaljon meg. Az elõadást követõen az egyik rocksulis banda, a Self Made színpadon maradt és bemutatkozott a szélesebb közönség elõtt. A srácok decemberben egy napra bevonultak a Murphy Stúdióba, ahol Mészáros Gábor Murphy stúdióvezetõ segítségével a hangfelvétel készítés rejtelmeivel ismerkedtek.

Január hónap folyamán a csapat egy újabb napot fog stúdióban tölteni, majd pedig a dalszerzéssel és a szövegírással foglalkoznak és zenei tehetségkutatón vesznek részt.
A könyvtár szintén számos projekttel várta a magukat tehetségesnek érzõ fiatalokat – az általános iskolásoktól a fiatal felnõttekig.
Augusztusban 20 órás tanulássegítõ tréningen olyan módszereket ismerhettek meg a résztvevõk, melyek segítségével könnyebben és gyorsabban szerezhetik meg az új információkat. A játékos gyakorlatok révén nem csupán elméleti képzés zajlott, hanem rögtön a gyakorlatban is kipróbálhatták a bemutatott módszer hatékonyságát. Különösen nagy sikert aratott az a gyakorlat, melynek során saját tanulási stílusukat ismerhették meg a fiatalok, s ehhez kapcsolhatták a számukra leghatékonyabb tanulási módszereket.
A gyermekkönyvtárban rendszeresen zajló Alkotóka kreativitásfejlesztõ programhoz kapcsolódott a topolyai könyvtárral és topolyai fiatalokkal közösen szervezett projekt, melynek során hátrányos helyzetû szentesi diákok utaztak ki Bácskatopolyára. A közös alkotómunka eredménye nem csupán a kézzel fogható tárgyakban testesült meg, barátságok is szövõdtek a fiatalok között.
A középiskolások számára Poszler György tanár közremûködésével ún. Értelmiségi Diákkört szerveztünk, melynek során az érdeklõdõk bõvíthették ismereteiket olyan témákban, amelyek az iskolai képzésben nem kaptak elegendõ hangsúlyt. Tanár úr szintén a „dúsítás” jegyében tartott három-három elõadást általános iskolások számára a gyermekkönyvtárban, ill. érdeklõdõknek a központi könyvtárban. Legnagyobb visszhangot a központi könyvtárban zajló ismeretterjesztõ programok kaptak, hiszen ezek alkalmával olyan neves elõadókat hallgathattak meg a résztvevõk, mint Sas István, Dr. Tari Annamária, Dr. Domján László, ill. január 20-án Müller Péter. A programsorozat célja: elõsegíteni a fiatalok értelmiségivé válását – azaz olyan mintákat nyújtani, melyek révén a ma fiataljai képessé válnak felismerni a saját magukban rejlõ kreativitást; képesek önálló vélemény kialakítására és megfogalmazására, a felelõsségteljes gondolkozásra.
A projekt a TÁMOP 3.4.4./B-08/1-2009-0100 „Országos tehetségsegítõ Hálózat kialakítása Magyar Géniusz Integrált Tehetségsegítõ Program. Szentesi tehetséges fiatalokért Program keretében valósul meg.
Rakk László

Itt lehet hozzászólni !

A hozzászóláshoz be kell jelentkezni.