Évfordulók és kérdőjelek a helyi vendéglátásban – Jövőképtelenségben lábadozva…

A Pálmások Szövetsége két alapító tagja is élethivatásának választotta a vendéglátást. Szerdahelyi Mátyás, a Nádas csárda üzemeltetõje azt újságolja, hogy az idén 15 éves étterem hagyományos szolgáltatásait milyen újdonsággal frissíti, míg id. Hegedûs István, akinek neve egybeforrt az immár 105 éves épületben történelmet írt Aranykalász étteremmel, a szakma mûvelõinek és barátaiknak hagyományos bálját szervezi. Ám ma a szakmának a legnagyobb problémája a hétköznapokban rejlik …

  
 VÁROSUNKÉRT! NEM PÁRTOKÉRT!
 VELÜNK! FÜGGETLENEKKEL!
 PÁLMÁSOK SZÖVETSÉGE

… Ugyanis mindketten a hagyományos, kulturált vendéglátást igénylõ korosztályok romló anyagi helyzetére panaszkodnak, ami magával vonja a forgalom folyamatos csökkenését.
– Ma még a sporttalálkozók vendégei tartanak bennünket szinten. Az évtizedek alatt megszerzett jó kapcsolatok, a vendégszervezésbe fektetett egyre keményebb munka hozadéka azonban nem pótolja a napi forgalomkiesést, ahogy az év végi rendezvények sem az egész éves folyamatos lendület eredményeit – említi id. Hegedûs István, aki összehasonlítás képpen hozzá teszi:
– 1987-ben még 43 fõ dolgozott az akkori Aranykalászban. Ma a családi vállalkozásunk mindössze 7 fõnek tud – szerény – megélhetést biztosítani. Sajnálom a fiatalokat, hárman ugyan most is szakirányú felsõfokú tanulmányokat végeznek, még sincs idehaza jövõképük. A „nyugatnak neveljük õket”, hiszen külföldön négy-ötször magasabb fizetésért dolgozhatnának. S érthetõ, ha ezt a megoldást választják végül.
– Mi hozhatna változást a kialakult helyzetben? – kérdezem.
– A szakmai oktatás színvonalát emelné, ha szeptembertõl nagyobb súlyt kap a gyakorlati képzés. Elengedhetetlennek tartanám a német modell alkalmazását, amikor az elméleti felkészítés aránya 40-60% a gyakorlat megszerzése javára, hiszen kiváló munkahely a jó szakemberek számára érhetõ el nagyobb biztonsággal. Másrészt a lakossági szemléletben is elkelne a változás, mivel nem olcsóbb odahaza felkészülni egy-egy nagyobb családi ünnepre, baráti összejövetelre. Érdemes árajánlatot kérni, és számolni! Elszívó erõ az engedély nélküli, kifõzdék léte, valamint azt sem értjük, hogy a helyi közétkeztetésre miért éri meg külön intézménystruktúrát fenntartani, amikor a mi kapacitásaink kihasználatlanok.
Hegedûs István két közelgõ rendezvényükrõl is hírt ad. Január 30-án a Grupama-Honvéd OB I-es vízilabda csapat tagjait látják vendégül disznótoros vacsorára. Február 19-én pedig a „Vendéglátósok és barátaik Báljának” ad helyt az Aranykalász étterem. A szakma jeles képviselõit felvonultató eseményre február 15-ig még lehet az étteremben jelentkezni.
Szerdahelyi Mátyás nem tartja egymással konkurensnek a helyi éttermeket, hiszen mindegyik sajátos, egyedi és más-más vendégkört vonz. Abból az alkalomból, hogy a Nádas csárda 15 éves, minden ételt fél áron adnak, hogy naponta „torkos csütörtök” legyen. Ezen kívül minden 15. vendég Tenerifére (Kanári-szigetek) utazhat, rendkívül kedvezõ feltételekkel, egy hazai üdülés áráért.

A Nádas csárda azokra a vendégekre is gondol, akik halk zene mellett, beszélgetve szeretnék tölteni a szombat estéjüket, hiszen minden szombaton Túri-Nagy János szintetizátor muzsikája ad ehhez hangulatot. Beszélgetni vagy táncolni finom ételek és italok barátságos felszolgálása közben van mód.
A helyi vendéglátósok számára az az öröm, ha a vendégek önfeledten szórakozva jól érzik magukat, hiszen ezért választották maguknak ezt a szakmát. Problémájuk azonban a kereslet visszaesését illetõen, nem egyedi. Hogy mi lenne a megoldás, mert kellene megoldás… Nos ebben közös a felelõsségünk.

Kép és szöveg: dite

(Fizetett közlemény)

Itt lehet hozzászólni !

A hozzászóláshoz be kell jelentkezni.