Összevetett vállal erős sokaság – 120 év sorsközösség
Augusztus 24-én 120 éve, hogy megalakult Szentesen az Ipartestület. Ebbõl az alkalomból a ma iparosai ünnepi közgyûlést tartottak felújított székházukban, amikor meglepõ következtetésre jutottak.
A mintegy százötven fõs tagság szép számmal megjelent a múlt pénteki közgyûlésen. Ekkor Bõhm Sándor elnök beszámolt az elmúlt idõszak történéseirõl, és a civil szervezet gazdasági helyzetérõl. Az elhangzottakból kiderült: annak dacára, hogy az Arany János utcai ingatlan felújítására három millió forintot költöttek, további négymilliós megtakarítással rendelkeznek. A székház felújításához tevõlegesen, mintegy másfél milliós megtakarítást eredményezõ munkával a következõ tagok járultak hozzá: Staberecz Zoltán kõmûves mester, Csernus L. László víz-, gáz-, központi fûtés szerelõ mester, Török János villanyszerelõ és Pintér István autófényezõ mesterek. Õket az elnökség Aranykoszorús mester kitüntetésben részesítette.
Bõhm Sándor tehát elmondta, hogy mûködésük továbbra is zavartalan, majd az iparosságot érintõ, kormányzati szintû változásokról szólt. Arról például, hogy segítik tagjaikat az elektronikus bevallások benyújtásában. Hogyan alakul az év során, ill. januártól a minimálbér és a közterhek összetétele.
A jubileumra tekintettel rövid múltidézõ visszatekintést is tett abból a dolgozatból, amelyet Erdeiné Papp Éva tanárnõ készített a helyi iparosság történetérõl. Felbecsülhetetlen értékû munkáját emléklappal ismerték el. A testület szervezése még 1884-ben indult. 1885. tavaszán 198-an voksoltak a szervezet létrehozása mellett. Õk zömében a kovács, az asztalos és a takács szakma képviselõ voltak. Amikor a városi tanács augusztus elejei ülésén Mikecz Ferenc tanácsnokot Iparhatósági Biztosnak nevezi ki, 1886-ot írtak. Õ hívta össze a közgyûlést augusztus 24-re, amikor 173 iparos Balázsovits Norbertet választotta meg elnöknek. A tagságban többséget képviseltek a csizmadiák és a szabók. A takácsok, molnárok és ácsok is jelentõs arányban voltak jelen.
Az önkormányzat nevében Szûcs Lajos alpolgármester köszöntötte az ünneplõket. Utalt arra, milyen fontos szerepet töltenek be a lakosság érdekében. Csodálattal adózik fáradozásukért, ahogyan a szakma szeretetét továbbadják a fiatal nemzedékeknek. A jubileum alkalmából ajándék vázát adott át Bõhm Sándor elnöknek.
Szûcs György, az IPOSZ elnöke elsõsorban azt taglalta, mit kellene tenniük az iparosoknak az eljövendõ 120 esztendõért, hogy összevetett vállal erõs sokaságként még eredményesebbek legyenek az ország érdekében. Realista gondolatokra van szükség, – mondta.
A 34 éve szerszámkészítõ vállalkozó jól ismeri a helyzetüket, hiszen az iparosok vállalkozóként és emberként duplán viselik a terheket. Visszautalt az 1872-es ipartörvényre, amely szétzilálta a céhes ipart. 1990-ben ugyanígy lehetetlenült el a magyar kisipar. Nem kis fáradságukba kerül visszacsempészni a szakmaiságot, – hangsúlyozta indulatoktól sem mentesen.
A most várható megszorítások, a korábbi hasonló csomagok valóságos “boszorkányüldözést” indítottak a szakmaiság ellen. Végre rendnek kell lennie, a befizetett pénzek fölött ellenõrzést kérnek, tiltakoznak, mert a fejlõdési lehetõségeiket korlátozza a kormányzat. Érdekeikért síkra szállnak az egyeztetõ tárgyalásokon. – A történelmi kísérletezésekkel nem hozhatnak bennünket olyan helyzetbe, hogy önrész hiányában elessünk az uniós forrásoktól, – tette hozzá.
Végül a közgyûlés hivatalos részét megnyugtató és örömteli módon zárták. Kitüntetések átadására került sor. 50 éves kisipari és vállalkozói tevékenységéért emlékgyûrût érdemelt Pólya László fogmûves. 25 éves munkásságáért kapott elismerést: Janó László köszörûs, Komlósi János autószerelõ, Bertók János szobafestõ és Györgyi László kõmûves. Ezüstkoszorús mester Mészáros László szobafestõ-mázoló mester. A testületet segítõ munkáért emléklapot kapott: Szirbik Imre polgármester, Sándor Imréné kereskedõ, Bertók János szobafestõ, Horváth János asztalos, Nagy Árpád lakatos, Harmathi Ferenc kõmûves, Puskás Sándor asztalos, Dömsödi Zoltán villanyszerelõ, Kádasi Zoltán varrógépmûszerész, Mokány Ferenc kaputelefonszerelõ, Lénárt István, Gulyás József, Balla Péter, Seres István szobafestõk, Jarolics Mihály Béla grafikus és Kálmán János bádogos. Ebbõl is látszik, a szentesi iparosok össze tudnak fogni a közös cél érdekében.
Kép és szöveg:
Dömsödi Teréz