Középiskolák veszélyben? – Vagy csak ésszerűsítenek?

Panoráma.jpgA Parlament tizenötödik ülésnapján, július 17-én Szirbik Imre polgármester, országgyûlési képviselõ azonnali kérdéssel élt a földmûvelésügyi miniszterhez a Bartha János Kertészeti Szakképzõ Iskola jövõje érdekében. A kérdéshez önálló indítvány is társult, de végül a miniszter válaszával a képviselõ megelégedett. A helyzet azonban néhány aktualitást  felvet.

Meglepõ, hogy egyszeriben egy minisztériumi fenntartású középiskola mûködése veszélybe kerülhet, hiszen a nyugalomba vonuló igazgatónõvel történt legutóbbi beszélgetésünk során ennek még semmi jele sem látszott. Mi indokolta az azonnali kérdést, tudakoltuk Szirbik Imrétõl.
– Az FVM oktatási intézményei átvilágítása kapcsán jutott el hozzám az információ, hogy a Bartha János szakközépiskola helyzete nem rendezett, -mondta. – Ezután a tárca illetékeseit felkerestem, ahol megerõsítették: az intézmény jövõje tényleg nem dõlt el. Ez egy olyan szituációt hozott, amikor egy országgyûlési képviselõ tényleg  többet tehet, mint a polgármester, vagyis közvetlenül feltehettem a kérdésemet az iskola jövõjét illetõen a miniszternek, aki a Parlament nyilvánossága elõtt hivatott ilyenkor válaszolni. Örülök Gráf miniszter úr megnyugtató válaszának. Tehát ma úgy látszik, hogy hosszú távon a középiskola jövõje biztosított. Továbbra is a minisztérium környezetében maradhat, és a magyar kertészet jövõjét fogja szolgálni. Szeretnék, hogy az ágazat teljesítménye megkétszerezõdjön, ez pedig a szentesi gazdák számára is jó hír.
– Mégis, milyen megoldás születhet?
– Két út áll az intézmény elõtt, mindkettõ kedvezõ. Az egyik, hogy státusza nem változik. A másik, mivel Orosháza, Kunszentmárton, Szentes közösen pályázott térségi integrált  szakképzõ központ kialakítására, ennek a szakképzõ központnak lehet az egyik intézménye. Bármelyik megoldás lesz is, megnyugtató módon rendezõdik az iskola  jövõje.

Hasonló módon bizonytalan helyzetbe kerülhet bármelyik megyei fenntartású  középiskola is?
– Nehéz megjósolni. A megyei közgyûlésben minden térség olyan szinten képviselt, hogy én ezt nem tartom valószínûnek. Nem hiszem, hogy bármelyik intézmény mûködése kérdõjelessé válhat. Azt azonban igen, hogy olyan profiltisztításra kerüljön sor, amely a párhuzamosságokat kiszûri. Például Szentesen a “Zsoldosban” is folyik kõmûves képzés, de a Tisza másik oldalán, Csongrádon a “Bársonyban” is. Ilyen kis távolságon belül két egyforma képzés talán felesleges. Az egyik helyen maradna a kõmûves képzés, míg a másikon olyan szakmát oktathatnak, aminek jobbak a feltételei.
– Az ilyen jellegû profiltisztítás konfliktusokhoz vezethet…
– Valószínû igen, mert a pedagógusok mozgásával is jár. Ám az a biztonság, hogy a képzés megmaradjon a térségen belül, ennél sokkal több elõnyt jelent.
– Teljesen más téma. A parlamenti közvetítések során hallható, hogy az egyes szavazásokat elõszónokok vezénylik. Miért van erre szükség?  Nehogy eltévesszék a képviselõk a gombokat?
– Ez számomra is meglepetés volt, valóban a frakciókon belül vannak ún. szószóló emberek. A frakciók kialakítják az egyes kérdésekben az álláspontjukat, s erre az álláspontra emlékeztetik a tagjaikat. Most, a sorsdöntõ kérdésekben minden frakcióban erõs a fegyelem, ami késõbb – úgy gondolom – oldódni fog.
(dt.)

Itt lehet hozzászólni !

A hozzászóláshoz be kell jelentkezni.