Asztal közepén országhatár – Citeratáborosok gálája
Június 22-én 19 órakor igazi hõségben kezdõdött a Kurca partján az Ifjúsági parkban a TISZA-FOLK Alapítvány (Tiszakécske) szervezésében a XXII. Nyári Népzenei Tábor gálamûsora.
A vasárnaptól vasárnapig tartó idõszak alatt a szentesi középiskolai kollégiumban tartózkodó citerások és népdalosok, fõként az alföldi betyárvilág témakörébõl tanultak szebbnél szebb dallamokat.
Õket láthatta a közönség 10-15 fõs csoportokban bemutatkozni. A színpad jobb oldalán egy „nádfedeles kocsma” díszlete elõtt, szépen megterített asztal végénél üldögélt a híres betyár, Rózsa Sándor (1813-78), akinek hamarosan két pandúr lett az asztaltársasága. Mivel az asztal közepén húzódott az „országhatár”, így a híres betyárnak semmiféle bántódása sem esett. Még akkor sem, amikor „a határ másik oldalán” tekerõzõk – a napra pontosan 130 évvel ezelõtt született szentesi Balla István és társa (Balla Tibor és Zöldi Lászlóné megszemélyesítésében) muzsikálását honorálta meg egy zacskó „a határon átdobott” aprópénzzel. Ezt a fizetséget – amit a „Böske” tekerõ keresett – aztán Balla Tibor hasonlóan, mint ahogyan annak idején rokona, Balla István (1876-1945) is tette Szentesen, megfelezte Juliska unokájával (Csányi Viktória).
Az egykori szentesi tekerõs születésnapjáról történt megemlékezés után a gálamûsorban egymást váltották a citerás tábor csoportjai a kezdõktõl a haladókon át egészen az oktatóig bezárólag. S közben a népdalénekesektõl is meghallgathattuk a táborban tanultakat.
A hirtelen jött zivatar miatt a mûvelõdési ház pódiumtermébe költözve a gála folytatásában láthattuk azt a toborzótáncot is, amely az 1848-49-es szabadságharcban Rózsa Sándor és társai katonáskodásának kezdetét jelképezte. A híres betyár életének utolsó szakaszát (1869-tõl az erdélyi szamosújvári fegyházban életfogytiglani börtönbüntetését töltötte) egy mezõségi népdal strófáin keresztül ismertették meg a közönséggel.
A Koncz László és Mélykútiné Németh Kornélia fõszervezésében Szentesen megrendezett XXII. Nyári Népzenei Tábor befejezéseként a tucatnyi, az ország minden részébõl érkezett citeraoktató muzsikájára, a táborosok összefogódzva, felszabadultan énekeltek, miközben több táboros kislegény „néptánc tudományát” is megmutatta.
Paksi Márta