Független, civil meggyőződéssel
1998 és 2002 között független önkormányzati képviselõje volt a 12-es választókerületnek dr. Dóczi Margit. Ez Szentes sárgaparti része, és Magyartés. Az idei önkormányzati választáson ismét megméreti magát ugyanitt, mint a független jelölt.
Azzal fejeztük be a beszélgetésünket tavasszal, hogy a jogi diplomával rendelkezõ országgyûlési képviselõ-jelöltrõl fognak még a városlakók hallani. Nos, eljött az ideje!
– Örülök annak, hogy az MDF bekerült a parlamentbe, és nem vált kétpólusúvá az ország háza. E cél érdekében próbáltam tavasszal ringbe szállni én is, de az elvtelen ajánlószelvény-tarolás miatt nem válhattam jelöltté.
– Önkormányzati képviselõ-jelöltként viszont elutasítottad az MDF ajánlatát. Miért?
– Helyben nem sok értelmét látom a pártpolitizálásnak. Egyetlen párt sem birtokolja a “bölcsek kövét”. Az véleményem szerint a kisembereket, a civil szférát illetné, ha jobban össze tudnának találkozni. Szentesen egyetlen értékrend vezérelhet, amikor “ringbe szállok”: városunk, az adott településrész szeretete és a lokálpatriotizmus. Nagyon nagy szükség van a független képviselõkre minden önkormányzatban, még a parlamentben is elférnének. Õk tudnák megtestesíteni azt a civil kontrollt, ami olykor ráférne a helyben csatározó pártokra.
– A Magyar Köztársaság Alkotmányában megvannak az állampolgári alapjogok, de az önkormányzatokat érintõek is. Éppen az Alkotmány az a jogszabály, amely kimondja, hogy a pártok közvetlenül közhatalmat nem gyakorolnak. Az önkormányzatok feladata az, hogy legjobb tudásuk, egyetértésük és összefogásuk alapján valósítsák meg a közszolgáltatásokat. Az egészségügyi, a szociális, oktatási területen megkapja mindazt az állampolgár, ami az Alkotmány szerint megilleti.
– Milyen eredményeket vallasz magadénak?
– Ma a városháza üléstermében bárki láthatja, hogy a képviselõk név szerint hogyan szavaztak, ez az én harcom kompromisszumos eredménye. 1956 szentesi eseményeit, Barta László munkáját javaslatomra adta ki a város. Nagyon sokszor szóltam a szociális étkeztetés minõségéért. Magyartés temetõjének kohósalak alapját elkészíttettem. Az itteni gyerekek fajátszóteréért pályáztunk, az is elkészült. Fájó szívvel látom, hogy a szép parkban a fafaragás lefeketedett, nem gondozza senki.
– Melyek a legfontosabb teendõk ebben a körzetben?
– A 12-es választókerületben továbbra is sok a tennivaló. Szívemhez nõttek az emberek. Az utak, járdák mellett az ott élõk szociális segítését érzem a legfontosabbnak a megszorítások idõszakában. Úgy gondolom, ebben a helyzetben nekem kell megszorítanom a választóim kezét, és a problémáikat nagyon felvállalni. Botrányosnak tartom, hogy a magyartési lakosnak Nagytõkére kell utaznia az orvosi ellátásért, s majd vizitdíjat is fizessen…
– Volna erre megoldás?
– Ezt a kérdést egy körzethatár módosítással meg lehetne oldani, csak akarni kellene. Ezeknek az embereknek a helyben történõ orvosi ellátásáért maximálisan ki fogok állni.
– S miben szeretnél még bizonyítani?
– Sok ingatlan van itt, amivel lehetne mit kezdeni, kellene is. Csodálatos a természeti környezet, a falusi turizmus számára aranybánya lehetne, de ehhez partnerek kellenek. Vannak kiváló pályázatok, amelyek az ügyet, és a magyartésiek megélhetését ily módon is segíthetnék. Furcsállom, hogy ezt még senki sem vette észre. Figyelemmel kísértem az itt élõk sorsát, nem igazán emelt szót az érdekükben senki. Amikor képviselõ voltam, már szó volt a fiókkönyvtár bezárásáról is, nem engedtem. Mivel bizonyítanék? Egy aranyos fajátszóteret el tudnék képzelni a sárgaparti részen is.
– Most mivel foglalkozol?
– Öt évig voltam Nagytõke jegyzõje. Megtanultam a pénzügyi tanácsadást. Elsõ hallásra úgy hangozhat, hogy ezzel sok pénzt lehet keresni. Az az elvem, hogy az ügyfélnek a termékrõl csak is az igazat szabad mondani. Most különösen nagy szükség van az öngondoskodásra, ezt jól tudják az emberek. Ha ez a munka számomra egy szerény megélhetést biztosít, már elégedett vagyok. Tanácsot adni az ügyfélnek, hogy mikor mi a helyes pénzügyi lépés: a mi szakmának ez a nagy titka.
– Végezetül: mit vársz a bátor, független kiállásod folyományaként?
– Szakmai meggyõzõdésem mondatja velem, hogy egy okos, összetartó önkormányzat akár a mindenkori kormányzatnak is ellenzéke tud lenni, ha a település érdeke azt kívánja. Én ezért vállalom a függetlenséget továbbra is, és vallom akkor is, ha megkapom a választók bizalmát.
Kép és szöveg: D. T.