Jövőbe látó Fábiánsebestyén
Szennyvízberuházás – Mintegy 626 millió forint uniós támogatásra számít Fábiánsebestyén önkormányzata a szennyvízberuházás megvalósításához – említette a szeptember 24-én tartott sajtótájékoztató keretében Jenei Károly projektmenedzser.
A kétfordulós pályázat második körére a teljes dokumentációt november elején nyújtják be.
Dr. Tóth Flórián jegyzõ projektismertetõjében elmondta, hogy 2015 év végére kell elkészülniük a beruházással. A községi teljes szennyvízhálózat – mely gravitációs rendszerû lesz – kiépítésével együtt egy gyökérzónás biológiai szennyvíztisztító is létesül a településen. E természet közeli, költséghatékony megoldással 258 köbméter kapacitású szennyvíztisztítót alakítanak ki. A pályázat lehetõséget biztosít továbbá a szükséges gépbeszerzésekre is. A lakosok közel nyolcvan százaléka vállalta, hogy ráköt a rendszerre, õk tavaly már megkötötték a lakáskassza szerzõdéseket, és rendszeresen törlesztik a 147 ezer forint önrészüket.
A településnek nincs társulási kényszere a szennyvízprogram megvalósítása során, a nagy kapacitású szennyvíztisztító lehetõséget nyújt azonban a környezõ kistelepülések szennyvízének befogadására is.
Megújul az Egészségház
Ez év januárjában nyújtották be a Dél-alföldi Operatív Program egészségügyi szolgáltatások és járó beteg ellátás fejlesztésére irányuló kiírására a községi háziorvosi, fogorvosi rendelõ, valamint a védõnõi szolgálat felújítására vonatkozó projektjüket.
Az ismertebb nevén községi Egészségház felújítására közel 50 millió forint támogatást nyertek. A vonatkozó szerzõdést augusztus 3-án megkötötték, így az építkezések már folyamatban vannak. Elõzetes várakozások szerint a 2011. júniusi határidõnél korábban el is készülnek.
A pályázat eredményeként a helyi lakosság egészségi állapotának javulását célozzák meg, hatékonyabb gyógyító munkával és szûrõprogramokra épülõ megelõzéssel.
Az 1970-ben épült Egészségház 334 négyzetméterén energiahatékony fûtési rendszert alakítanak ki, és akadálymentesítik az egész épületet. Nagy hangsúlyt kap az informatikai rendszer korszerûsítése, új bútorzat vásárlása, valamint életmentõ és diagnosztikai eszközök beszerzése is.
A megújuló épületben nyolcan dolgoznak majd, mivel az eredeti ellátás nõgyógyászati vizsgálóval bõvül. A fejlesztés során szempont volt az is, hogy minél ritkább esetben kelljen a helyieknek a szentesi kórházba utazniuk gyógykezelésre.
Gondozási Központ
Szeptember 24-én adták át ünnepélyes keretek között a községi Gondozási Központ közel 300 négyzetméter alapterülettel bõvített épületét. A fejlesztés eredményeként korszerûen kialakított, akadálymentes infrastruktúra, és megújult eszközpark szolgálja a házi segítségnyújtás, családsegítés, támogató és gyermekjóléti szolgálat lakossági igények szerinti, még magasabb színvonalú mûködtetését.
Az avatón Dancs Ferencné intézményvezetõ mutatta be a projektet és idézte fel az intézmény történetét. Dr. Deutsch Tamás Európai Parlamenti képviselõ Fábiánsebestyén tudatos és emberközpontú fejlesztési politikájáról szólt elismerõen, országos szinten példa értékûnek nevezve azt. Farkas Sándor országgyûlési képviselõ a helyi összefogást állította példaként a kistérség más települései számára.
A 2009-ben induló projekt a Gondozási Központ korábban kihasználatlan tetõtéri részének beépítésével, napkollektoros rendszer kialakításával és az épületrész valamennyi fogyatékosságra kiterjedõ akadálymentesítésével valósult meg, és itt kapott helyet az elsõ lift a községben.
A beruházás teljes költségvetése 56 millió forint volt, amelybõl 50 millió forint uniós támogatás, és további 2,4 milliós önerõ kiegészítést is nyert az önkormányzat. A kibõvült eszközpark része új irodai bútorok, informatikai berendezések, gyógytorna és foglalkoztató eszközök beszerzése. A szolgáltatások egy helyre történõ koncentrálásával, valamint a tetõtéri rész energetikai korszerûsítésével és a használati meleg víz ellátást biztosító napkollektoros rendszer kiépítésével az intézmény mûködtetése racionálisabbá és fenntarthatóbbá vált.
– dite –
(Előzmény: www.varosivisszhang.hu/?p=7763)