A kókusz, az újra felfedezett gyógynövény
Egy kis szigeten álló kókuszpálma szép szimbóluma lehet egy álomnyaralásnak. A pálma csak trópusi klímán terem gyümölcsöt, de ültetik hidegebb területekre is parkokba, kertekbe, mint “hangulat teremtõ” növényt.
A kókuszpálma (cocos nucifera) Ázsia legdélebbi részérõl származik. Az óceán áramlatai és a modern letelepülõk terjesztették el a világ összes trópusi vidékén. Külsejében nemes, akár 30 méter magasra megnõ, és körülbelül 80 évig él. Egy megfelelõ körülmények között élõ kókuszpálma akár évi 150 diót is teremhet. Ez a faj a pálmák családjának gazdaságilag legfontosabb tagja. A legnagyobb kókusztermelõ országok a Fülöp-szigetek, Indonézia, Brazília, India és Sri Lanka.
Származási helyén a kókuszpálma az élet alapja az õslakosok számára: gyógyszer, egészséges étel és ital készül a gyümölcsbõl, rostok és háztartási felszerelések a héjból, kosarak és tetõk a levelébõl. Fája az egyetlen helyileg elérhetõ faanyag. A rügyeibõl kipréselt nedvbõl édes szirupot, vagy szeszesitalt készítenek.
A csendes óceáni szigetvilágban és a Fülöp-szigeteken az élet fájának hívják, Indiában pedig “kalpa vrisha”-nak, mely annyit jelent: minden, ami az élethez szükséges.
A kókusztej nagyon könnyen emészthetõ, ezért csecsemõk számára is kitûnõ. Jelentések szerint a második világháborúban és a vietnami háborúban kókuszvizet alkalmaztak vérsavó helyett.
Gyógyulás, vagy a beteg halála? A zöld kókuszból származó víz intravénás alkalmazását egy szakértõkbõl álló csoport kutatta Indiában (Belgyógyászati Kongresszus, Delhi, 1970. október.)
Káliumban gazdag, így ideális rehidratáló folyadék intravénás alkalmazásra gyomorbélhurut és hasmenés esetén.”
A kókusz az emésztõrendszeren keresztül növeli energiánkat. “Azok vagyunk, amit megemésztünk!” A kókuszt könnyû megemészteni, mivel nem bántja a májat és az epét, javítja az emésztést. A kókuszolajat reggel fogyasszuk. Ha ezt az energiát adó italt este vesszük magunkhoz, túl sok energiánk lesz, ami gátolja a mély alvást, ezért inkább reggel fogyasszuk. A kókuszzsiradék vékonnyá tesz. Végezze el saját kísérleteit, és tapasztalja meg, hogy a kókuszzsiradék fogyaszt, mivel lebontja a zsírt.
A fõ ok, amiért a kókusz sok energiát jelent a szervezetnek, a fiatalodást elõsegítõ (öregedést gátló) anyagok nagyfokú jelenléte: a lúgos ásványi anyagoké, a természetes egyensúlyban lévõ kalciumé, magnéziumé, káliumé és nátriumé. A kókusz fehérjetartalma alacsony, viszont a fehérjéje azonnal felszívódik a szervezetben.
Akármerre járunk kókuszfogyasztó vidékeken, az elhízottsággal és a súlyproblémákkal csak elenyészõ mértékben, vagy egyáltalán nem találkozunk. Az 1940-es években a farmerek megpróbálták kókusszal hizlalni az állataikat, de megdöbbenésükre az állatok fogyni kezdtek. Ezért aztán átálltak a telítetlen zsírsavakra, és a várt hizlaló hatás nem is maradt el. Ugyanezek a megfigyelések tapasztalhatóak az embereknél is. Ez annak köszönhetõ, hogy a telítetlen zsírsavak pajzsmirigy alulmûködést okozhatnak.
“Kókuszdióhéjban” öszszefoglalva a kókusz a következõ betegségek leküzdésében segít:
Aids, allergiák, amalgámmérgezés, artéria problémák, izületi gyulladás, bakteriális eredetû betegségek, vérhígítás, operációk következtében visszamaradt vérrögök, szoptató anyáknak, hörghurut, rák, candida, cellulitisz, koleszterin problémák, vastagbélgyulladás, székrekedés, kiszáradás, depresszió, cukorbetegség, hasmenés, emésztési problémák, gyomorfekély, gonorrhoea, ínysorvadás, szívrendellenességek.
A kókusz anti-mutagens jellegét számos rákkeltõ vegyi anyaggal szemben bizonyították. Eddig a kutatások igazolták, hogy a kókusz csökkenti a mell, vastagbél és bõrrák kialakulásának esélyét.
Antioxidánsként mûködik, ami megvédi a bõrt. Segít a bõrszövet gyógyításában és javításában. Megakadályozza a korai öregedést és a bõr ráncosodását. Ideális olaj a száraz, érdes és ráncos bõrre. Gyógyítja a krónikus bõrbajokat, a pattanásokat, a bõrgyulladást, az ekcémát, a pikkelysömört és a korpásodást. A bõrproblémák kezelésére fontos a kókuszolaj belsõ alkalmazása is.
A cikkben említett készítmény javarészt csak a szerzõ segítségével hozzáférhetõ. Kérdéseikkel, észrevételeikkel a ridrob@freemail.hu címen, vagy a 06-70-282-0427-es telefonszámon forduljanak hozzám bizalommal. (x)
Rideg Róbert
természetgyógyász-
tanár, fitoterapeuta
az Aryan Természetgyógyász Oktatóközpont óraadó tanára