Beszélgettünk Európa jövőjéről – A cikksorozat utóhangja
A tél végén, és a tavaszi hónapokban a kistérség három kistelepülésén jártunk és véleményeket gyûjtöttünk arról: ki hogyan élte meg az uniós csatlakozásunk óta eltelt két évet, hogyan látja uniós jövõnket. A program lezárultával lássuk a tapasztalatokat.
A Miniszterelnöki Hivatal által támogatott programunk a térség három legkisebb települését célozta meg. Árpádhalmon a mezõgazdaság adottságainak alakulása, Eperjesen a falusi infrastruktúra változásai, Nagytõkén pedig a város közelségének hatásai volt az elsõdleges téma. A három lapszámon át megjelenõ cikksorozat rávilágított a különféle lakossági véleményekre.
Az elhangzottak, és a község szerkezetének, adottságainak tanulmányozása után megállapítható, hogy mindhárom település teljesen más sajátosságokkal bír. Az adottságok feltárása és kiaknázása azonban mindenütt hiányt szenved. Európa jövõje ugyanis számunkra azonos azzal a jövõképpel, amit mi magunknak váltunk valóra. Mindhárom település azonos abban, hogy komoly történelmi hagyományai vannak. Árpádhalom a hét halmára épp úgy joggal lehet büszke, mint Nagytõke a jó minõségû termõterületeire. Eperjes õsgyepe és horgásztava páratlan lehetõségeket nyújtana a falusi túrizmus elterjedésére. De nyugodt szívvel épülhetne akár itt fel a térség legmodernebb idõseket ellátó intézménye, hiszen az adottságok itt sem teremthetõk meg több költséggel, mint máshol. A befogadó környezet viszont egészen rendkívüli.
Az uniós községek jövõjének a helyi összefogás, találékonyság, kreativitás és az információk megszerzésének esélye a kovácsa. Az információkhoz hozzáférés mindegyik helyen biztosított. Az adottságok és lehetõségek valós értékelése az idõ kényszere. A legnagyobb problémát a falvak elöregedése és a pénz-hiány jelenti. A fiatalokat kevéssé megtartani képes falvak elsorvadása azonban mégis megállítható, még ha ehhez külsõ, azaz régiós beavatkozásra is szükség lehet.
Joggal bízhatunk azokban a projektekben, programokban, amelyek az uniós költségvetési év során fogalmazódnak majd meg 2007-2013 között. A hátrányok felszámolása, az újszerû értékközpontú, megalapozott elképzelések mindig számíthatnak támogatásra. A fiatal, képzett, kreatív pályázatírók, ötletgazdag szakemberek nem fogják magukra hagyni az ilyen kistelepüléseket sem a ma Európai Uniójában.
– dt. –