Gyógyító aromaterápia
Az ember már korán felismerte az illatok pozitív hatását. A nagy ókori kultúrák sokoldalúan alkalmazták az illóolajokat. Többnyire testápolásra, illatosító eszközként használták, de hasznosságának csúcsára a szakrális tevékenységek keretében, a papi beavatás során emelkedik, mint felkenés eszköze.
E funkciókon túl az illóolajok az egyiptomi, mezopotámiai görög és római, valamint a kínai kultúrában a gyógyítás egyik eszközeként kapnak szerepet. A hellén kultúrában ismerik és alkalmazzák az orákulum-iskolákban a sámán transzállapotának elõidézésére. Az ókori zsidó és keresztény kultúrkör is használja az illóolajokkal dúsított keneteket. A középkorban a kolostorok kertjeiben élõ szorgos szerzetesek termesztette gyógynövények, valamint fûszernövények kora virágzik. A szerzetesek készítik az illóolajokat.
Korunkban az orvostudomány és a gyógyszerészet ismeri a gyógyító hatású olajokat. Ám a szintetikus gyógyszerek elõretörése háttérbe szorítja alkalmazásukat. Úgy tûnik azonban, hogy az illatterápia ismét elõbukkan a feledés homályából. A növények természetes kivonatai, az illóolajok gyógyító célú használatát hívjuk aromaterápiának. Ez a gyógymód a test, a lélek és a szellem egységének helyreállítását tûzi ki céljául.
Az illóolajok felhasználási lehetõsége igen változatos és sokszínû. Szippanthatjuk ü-vegbõl, cseppenthetjük zsebkendõre, ekkor orrunk elé tartva mélyen belélegezzük az illóolajok gyógyító páráját. Ez az inhaláció. Alkalmazhatunk illóolajos borogatásokat is. Ekkor az egész testünket a bõrünkön áthatolva éri az olajok jótékony hatása. Az aromaterápiás fürdõ szintén hatékony.
Az illóolajoktól jó illatú fürdõvízben elpárolog a fáradtság, megszûnik a stressz. Használhatjuk õket bõr-, haj-és testápoló szerekként csakúgy, mint számtalan egyéb módon a szépségápolásban. Az aromaterápia jótékony hatására masszírozáskor is számíthatunk. Az illóolajok táplálják és nyugtatják a bõrt. A természetes kivonatokból elbûvölõ illatú parfümök készíthetõk. Ha szaunázáskor alkalmazunk gyógyító olajokat, szintén egész bõrünkön áthatol az olajok jótékony hatása. Az aromaterápiával számos betegség megelõzhetõ, enyhíthetõ és gyógyítható. Az olajok képesek felerõsíteni az immunrendszert. Hatásosan csökkentik a stresszt, eloszlatják a búskomor gondolatokat. Még a lakásban és a munkahelyen is érdemes illóolajokat permetezni a levegõbe, mert növeli a munkakedvet, elõnyösen befolyásolja a kedélyállapotot és az egészséget. Hatnak a keringésre, szívmûködésre, légzõszervi problémákra, szabályozzák a vizelet-kiválasztást, erõsítik a vesék mûködését, a hormonháztartást is befolyásolják. Nyugtatnak, izgatnak, agymûködést serkentenek, kiválóak gyomor-és bélpanaszok ellen, hatással vannak az anyatej-kiválasztásra, menstruációs zavarokra, befolyásolják a neuro-endokrin rendszert.
Minden illóolaj antiszeptikus, azaz gátolja a fertõzést, fertõtlenítõ hatásuk bizonyított. Alkalmazásuk alaptörvénye: egész kismértékben (kis szippantás) a lélekre, nagyobb mennyiségben (maximum 2 csepp) pedig a testre hat. Az illóolajokat belsõleg is alkalmazhatjuk. De ezt csak szakképzett fitoterapeuta utasítására tegyük meg! A beteg ember megroggyant teste támogatásra szorul. Ennek eszközei a természetben meg is vannak. Ilyen eszköz az illatok csodálatos világa. Használjuk a gyógyító illóolajokat bátran!
Rideg Róbert természetgyógyász,
fitoterapeuta