Megalakul(t) a testület
Szentes Város Képviselõ-testülete lapunk megjelenésével egy idõben tartja alakuló ülését a Városháza Dísztermében.
A Helyi Választási Bizottság elnökének tiszte a választás eredményének ismertetése és a megbízólevelek átadása az új képviselõ-testület tagjai részére. Ez az elsõ napirend, amit a képviselõk eskütétele követ. Majd sor kerül a polgármester eskütételére, illetményének, költségátalányának meghatározására. Most dönthetnek a képviselõk az Önkormányzat és Szervei Szervezeti és Mûködési Szabályzatának szükséges módosításairól.
Az elmúlt napokban több név felröppent arról, kik dolgoznak majd alpolgármesterként Szirbik Imre polgármester mellett. A város elsõ emberét azért is megkérdeztük, mivel tudjuk, hogy szerdán délután létrejött az a négy párti egyeztetés, amely ebben a kérdésben is döntést hozott, és véglegesen állást foglalt az önkormányzati bizottságok számáról és összetételérõl. Mivel azonban a képviselõ-testületnek titkosan kell szavaznia az alpolgármesterek személyérõl éppen 15-én pénteken délután, így a polgármestertõl neveket nem tudhattunk meg. Azt azonban megerõsítette, hogy egy képviselõ és egy külsõs alpolgármester személyérõl folyik a szavazás, ami remélhetõen eredményes lesz, mivel nevezettekkel szemben a szerdai egyeztetéskor semmilyen ellenvetés sem volt. Természetesen mindkét alpolgármesternek jár tiszteletdíj és költségátalány, amelyrõl ugyancsak most szavaznak majd a képviselõk.
A hatodik napirend a képviselõ-testület bizottságainak meghatározása. Az elõzetes egyeztetés eredményérõl Szirbik Imrétõl megtudtuk: a kisebb létszámú testület értelem-szerûen kevesebb, így a korábbi tíz helyett öt bizottság mûködését teszi életszerûvé. A szerdai egyeztetés értelmében az egyes feladatcsoportok összevonása után a következõ bizottságok alakulhatnak meg:
Egyben tevékenykedik ezen túl a Pénzügyi és tulajdonosi bizottság, Fideszes vezetéssel. A Szociális és Egészségügyi bizottsághoz integrálják a lakásügyeket is, vezetõjét szintén a Fidesz adhatja. A Mûvelõdési és ifjúsági területhez kerül a sport, vezetõjét az MSZP delegálja. A Jogi, ügyrendi és közbeszerzési bizottság vezetését az MSZP egyetlen jogász képviselõje kaphatja meg. A Városfejlesztési, idegenforgalmi és környezetvédelmi bizottság vezetõi posztjának pedig a kis pártok egyike a várományosa. Minden bizottság hét tagú lesz, négy képviselõ és három külsõs bizottsági taggal. A bizottságok személyi összetételén a választási eredményeik alapján osztozhatnak a pártok – hallottuk a polgármestertõl, aki hozzátette: bízik a konszenzusos döntés eredményében, hiszen másnaptól kezdve komoly munka vár a bizottságokra és a képviselõkre egyaránt.
– Hogyan illeszkedik a bizottságok képébe a külsõ szakértõi státus?
– A bizottságok külsõ szakértõi létszámáról megegyeztünk, azonban hogy a létszám hogyan oszlik meg a bizottságok között, az saját kompetenciájuk. Mivel kevesebb a képviselõ, minden szakterület nincs lefedve, ezért célszerû a külsõ szakértõk bevonása egy-egy szakterület feladataihoz. Így az is elképzelhetõ, hogy lesz olyan bizottság, ahol több külsõ szakértõ segíti a munkát, míg a másik bizottság ilyen segítséget nem vesz igénybe.
– Fontos elmondanom, hogy a külsõ szakértõk díjazásban ugyan részesülnek, de a szavazásban nem vehetnek részt. Minden ülésen nem kell ott lenniük, csak a szakterületüket érintõ kérdésekrõl formálhatnak a bizottság döntéshozatalát elõsegítõ véleményt.
– Ezek után olcsóbb lesz a testület, mint korábban?
– A képviselõk és a bizottsági tagok díjazását jogszabály határozza meg, ami nem változott. Azonban a létszámcsökkenés folytán közel 25%-os költségcsökkenéssel számolunk. A tavalyi tisztelet- és pótdíjak vannak érvényben, még inflációkövetés sem történt. Nincs napirenden ezen juttatások emelése vagy csökkentése sem ugyanis a kifizetéseket a képviselõ-testület saját hatáskörben módosíthatja.
– diterez-
2010 10 17 10:43-kor
A Képviselő-testület pénteki ülésén, Szirbik Imre polgármester javaslatára, titkos szavazással társadalmi megbízatású alpolgármesterré választotta (1 érvénytelen szavazat, 8 igen, 6 tartózkodással) Karikó-Tóth Tibort (Pálmások Szövetsége), valamint 9 igen és 6 tartózkodás mellett első számú helyettesként Szűcs Lajos korábbi alpolgármestert.
A képviselő-testület bizottságai, és összetételük (SZMSZ módosítás elfogadása után):
Jogi, Ügyrendi és Közbeszerzési Bizottság:
Elnök: Dr. Demeter Attila (a közbeszerzési ügyekben tanácsnoki jogkörrel).
Tagjai: Antal Balázs Tibor, Krausz Jánosné, Dr. Kormányos József, Dr. Stern Sándor és Dr. Verók Attila.
Pénzügyi és Tulajdonosi Bizottság:
Elnöke: Molnárné Tóth Györgyi (Kozák János utódaként delegálva).
Tagjai: Móra József, Varga Árpád, Horváth István, Móróné Tulipán Edit, Bozó Zoltán és Gerendi Norbert.
Egészségügyi, Szociális és Lakásügyi Bizottság:
Elnök: Dr. Chomiak Waldemar, Tagok: Krausz Jánosné, Ollai Istvánné, Szabó Zoltán Ferenc, Gondiné Ollai Katalin, Pásztor Antal és Dr. Papp Zoltán.
Művelődési, Oktatási, Ifjúsági és Sportbizottság:
Elnök: Móra József, tagok: Molnárné Tóth Györgyi, Halmai István András, Ollai Istvánné, Dr. Rébeli-Szabó Tamás, Takács László és Csendes Tamás.
Városrendezési, – fejlesztési és Környezetvédelmi Bizottság:
Elnök: Horváth István, tagok: Antal Balázs Tibor, Sipos Antal, Varga Árpád, Szeleczkei Antal Zoltán, Törőcsik Zoltán és Barát László.