Teljes üzem a pecsenyekacsa telepeken – Kihívás a takarmány ára

Februárban adtunk hírt arról a példaértékû összefogásról, amelynek keretében a nagyüzemi pecsenyekacsa tartás új fejezete vette kezdetét a szentesi térségben. Szeptember végével indul a teljes “nagyüzem”. A részletekrõl  Gál László, a Brillir Kft. állattenyésztési vezetõje tájékoztatja olvasóinkat.

A Dónáti Baromfitenyésztõ Kft-nek fele részben az Árpád Zrt. a tulajdonosa, míg a másik fele résszel a Brillir Kft. társult az új vállalkozáshoz. Az Árpád hat baromfitelepe mintegy 45 ezer négyzetméteren kel ily módon újra életre, és népesül be pecsenyekacsa állományokkal. A termelõ tevékenység szakmai megvalósítása és finanszírozása a Brillir Kft. feladata. A telepek sajátossága, említi Gál László, hogy – igazodva a piaci igények esetleges változásához – más baromfi tartására is könnyen bármikor át tudnak térni.
A terv most, az elsõ évben 1 millió vágásra kész pecsenyekacsa elõállítását tartalmazza. Jövõre, amikor már teljes kapacitással egész évben üzemelnek a termálvíz fûtésû elõnevelõ ólakat is tartalmazó telepek, mintegy 1,5-2 millió szárnyast szeretnének a helyi feldolgozó partner Hungerit Baromfifeldolgozó Zrt. részére beszállítani. Tudni kell, hogy a napos baromfit is a Hun-gerittõl kapják. A takarmányt az Árpád Agrár Zrt. Erõtakarmánygyára biztosítja.
A helybeli együttmûködés egyik igazi értéke a minimális szállítási költség, ugyanis a termelõ tevékenység minden részterülete belül van 10 kilométeren.
– Mindenkinek jó ez az együttmûködés – magyarázza az állattenyésztési vezetõ, hiszen a cég jelenleg 50 helyi munkavállalónak tud biztos megélhetést adni, s emellett hozzájárul a partnerek tevékenységének hatékonyságához, biztosabb piaci pozíciójukhoz is, amivel újabb munkahelyek megõrzését segíti elõ.  Nem is szólva azon további partner kisvállalkozásokról, amelyek pl. a gépi, javítási, karbantartási munkákat, trágya eltávolítást külsõ cégként rendszeresen elvégzik a telepeken.
Gál László ma a tevékenységük legnagyobb akadályozó tényezõjének a takarmányárak kiszámíthatatlan szárnyalását tartja,  ugyanis a tartási költségeknek most legalább 70%-át ezek a költségek teszik ki.
 Bízunk azonban abban, hogy az akadályozó tényezõket leküzdeni képes, hosszú távú együttmûködés szolgálhatja majd ezután a térségben élõk jelentõs részének boldogulását.
Kép és szöveg: D. T.

Itt lehet hozzászólni !

A hozzászóláshoz be kell jelentkezni.