Tények, események tükrében…

Szociográfusok, politikusok elegáns kifejezése, hogy például a városi ember komfortérzetét erõsen befolyásolják a közszolgálati díjak, a helyileg kialakult tarifák a legkülönbözõbb területeken. Az érintett lakosság mindezt úgy fogja fel, hogy mennyire drága a mindennapi létezés, milyen arányban állnak a keresetek az árakkal és így tovább. Egyébként az élhetõ város adottságaihoz tartozik a munkahelyek száma, a kultúra, az oktatás, a sport, a kikapcsolódás megannyi lehetõsége is.

Szentesrõl általában elmondható, hogy nagyon sok embert érint kedvezõen az adózás mértéke. Egyebek között évek óta „mozdulatlan” az iparûzési, kommunális, gépjármû befizetési kötelezettség éves rátája. Már hoszszabb ideje nem növekednek a bérlakások használati díjai sem. Többségében a „helyükön maradtak” a tarifák a ligeti uszodánál, az üdülõházaknál, a kempingnél. Ugyanez vonatkozik – más ellátási formát nézve – az idõs emberek házi gondozásának segítésére is.
Természetesen vannak objektíve megkerülhetetlen költségnövelõ tényezõk is, de lényeges szempont, hogy a növekedés az infláció mértékével azonos, nagyon sok esetben. Így az egy légköbméterre vetített távhõszolgáltatási alapdíj tavaly Szentesen 242 forint volt, 2006-ban 251 forint. Összehasonlítva: ugyanez a költség tavaly Makón 341, Szegeden 247, Csongrádon közel 254 forintra rúgott. Szentes tehát ilyen tekintetben is „olcsóbb” város, mint más dél-alföldi település. A teniszpálya éves bérlete 4.8%-kal növekedett, a felnõttek esetében. A Terney Béla Középiskolai Kollégiumban az oktatási nyári szünet alatt a turisták négy ágyas, négy fõre kiadott napi szobahasználata a tavalyi 5.087 Ft helyett az idén 5.304 Ft. A helyi buszjáratoknál a vonaljegy ára 120 forintról az idén 125 forintra emelkedett. Elviselhetõ a növekedés a vízszolgáltatási és szennyvízkezelési díjaknál.

Egyfajta kedvezménynek is minõsíthetõ, hogy a családi uszodabérlet ára nem változott, akárcsak a Dózsa-háznál a sportolási terembérlet óradíja sem.
A konkrét kedvezményekhez kötõdik, hogy például 5 évig adómentességet élveznek, akik részt vesznek a kommunális beruházásban, ill. a csatornabekötés után, két évig a ház-, ill. telektulajdonos a megállapított díj felét fizeti. A rendszeres gyermekvédelmi támogatásban részesülõ családok számára ingyenes az ellátás a bölcsõdében, az óvodában, az általános iskolában pedig a díj 50%-át kell fizetniük. Ugyancsak térítési kedvezményt kapnak a három és több gyermekes, valamint a tartósan beteg vagy fogyatékos gyermeket nevelõ családok. A szemétszállítás a 70 éven felüli lakosok számára ingyenes, sõt kommunális adót sem kell fizetniük.
Az élhetõ és fejlõdõ várost olyan formában is megjeleníti Szentes, hogy a volt megyeháza impozáns rekonstrukciója után költözött ide a ligetbõl a Koszta József Múzeum. Ebben az épületben mûködik a Konferencia és Kulturális Központ, amely tovább gazdagítja a város kulturális és szellemi, tudományos, idegenforgalmi életét és különbözõ rendezvényekkel az úgynevezett szakmai turizmust is. A városi kulturális és szórakoztató programok ingyenesek, akárcsak a parkolási lehetõségek.
Az infrastrukturális és civilizációs színvonalat emeli és stabilizálja a megvalósítás mezejében a városközponti sétálóutca, az idõsek otthona, a szélessávú Internet,  a Református Nagytemplom felújítása, a Petõfi utcában a népmûvészetek háza és még sorolhatnánk tovább, az egész  várost ellátó szennyvízhálózat küszöbön álló befejezéséig. Az esélyegyenlõséget demonstrálja, hogy a gázenergia eljut a berekháti városrész déli részébe is, továbbá a nemrégiben átadott szociális bérlakásokba roma családok is költöztek.

Polgármesteri Iroda (x)

Itt lehet hozzászólni !

A hozzászóláshoz be kell jelentkezni.