Nemzetközi programok – Jeles évfordulók

Bartók_szobra_Nagyszentmiklóson.jpgA szentesi “Mosolygósabb Régióért” Egyesület a napokban két határon átnyúló programban hirdetett eredményt. 

Bartók Béla születésének 125. évfordulója tiszteletére a délalföldi régió, és a romániai Temes megye középiskoláiban hirdették meg internetes emlékversenyüket. A tizenhárom csapat részvételével zajlott versenyben a következõ végeredmény született: III. Katedra Informatikai és Mûvészeti Szakközépiskola Kecskemét “Végzõsök” csapata (Szerdahelyi Nikolett, Makka Zsuzsanna, Supka Szabina) Fk.: Lukács Gyöngyi. II. helyezett: Eötvös József Gimnázium Szeged “Imi és a lányok csapata (Szabó Réka, Németh Andrea, Horváth Imre) Fk.: Martonné Szécsi Éva. I. Batsányi János Gimnázium, Szakközépiskola és Kollégium Cs. T. G. Team csapata (Cservenák Alexandra, Tóth Katalin, Gulyás Berta.) Fk.: Fekete Márta. 
“Bartók Béla életmûve szerves része a ma zenéjének is. De jelen van-e zenei világa mindannyiunkban? A válasz csak igen lehet. Biztosan sokan csak annyiban érzik a nagy zeneszerzõ jelenlétét, hogy végigsétálnak a róla elnevezett utcán, téren, esetleg betérnek a nevét viselõ kulturális központba.”  – vélekednek a szegedi diákok az egyik írásbeli feladatban. A csongrádiak szerint is zenei világa elég távol áll a mai fiatalság zenei ízlésétõl, inkább a zongoramûvek, népdalfeldolgozások dallamvilága marad meg jobban “bennünk.” “Fõleg az iskolai énekórák anyagában találkozunk vele, de rendezvényeken, színházi elõadásokon is hallhatjuk hosszabb terjedelmû mûveit.” “Városunkban olyan képzõmûvészeti alkotásokat kellett készíteni, amelyet Bartók zenéje ihletett. Ekkor több órán keresztül hallgattuk mûveit, – fogalmaz a kecskeméti csapat.  “Úgy gondoljuk, hogy vizuális élménnyel együtt könynyebben feldolgozható, élhetõ Bartók különleges zenei világa.
Bartók_szobra_Nagyszentmiklóson.jpgVelünk élõ emlékezet 1956. c. hirdettek nemzetközi íráspályázatot 17-18 éves diákok számára, amelyre öt oldal terjedelemben vártak interjúkat az ötvenes éveket megélt honfitársakkal. A délalföldrõl és határon túlról tizennyolc értékelhetõ pályamû érkezett. Az egyesület elnökségének döntése értelmében III. helyezett: Marczincsák Erika (Erdély, Szatmárnémeti), II. Sinkó Márta (Dél-Alföld, Csongrád), I. Demeter Ágota-Dorottya (Erdély, Marosvásárhely.)  
A programokat az NCA Nemzetközi kapcsolatok EU integráció Kollégiuma, az utóbbi programot a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma is támogatja.

Bartók_Liceumban_Temesváron.jpg

 

Tanterem_Újszentesen.jpg

Itt lehet hozzászólni !

A hozzászóláshoz be kell jelentkezni.