Nyár végére…
Augusztus – A nyár utolsó hónapja, õsi magyar neve: Új kenyér hava. Augustus Octavianus, római császárról kapta nevét. Ismert még a Kisaszszony hava elnevezés.
Elsõ napján ünnepli születésnapját a forint. 15-én kezdõdik a két asszony köze, ami szeptember 9-ig tart. Ebben az idõszakban kell szellõztetni a téli ruhákat, hogy a moly ne essen beléjük, gyógyfû gyûjtésének kedvezõ ideje, s az ekkor gyûjtött tojás sokáig eláll. Ez a nap egyben Nagyboldog asszony, a legnagyobb Mária ünnep, Szûz Mária menybemenetele is.
A hónap 20. napja háromszoros ünnep. 1083-ban ezen a napon avatták szentté 1. Istvánt a fehérvári bazilikában, ezért ez a nap Szent István ünnepe. A történelmünk során vált Alkotmányunk ünnepévé a huszadik században, és végül új kenyéré, ugyanis ezen a napon sütnek az új búzából õrölt lisztbõl kenyeret, ezt ünnepi körülmények közt szeleik meg.
Akár melyiket is nézzük az ünnepek közül, egy komoly munka termésének beérése.
A minden napok is rejtegetnek ünnepelni valót, az emberi élet szorgalmas munka gyümölcse érik be, és nyugdíjba mennek, mert fáradtnak érzik magukat, s következnek számukra az eddig nem ismert, pihenés napjai. Van, aki tovább is dolgozik, tudását, tapasztalatát örömmel adja át azoknak, akik elfogadják. Nagy öröm foglalkozni az unokákkal, kiolvasni azokat a könyveket, amikre eddig nem volt idõ, kipróbálnak új recepteket.
De sajnos, olyan is elõfordul, hogy azt érzik a friss nyugdíjasok, rájuk nincs szükség, s a rosszhangulat elhatalmasodik rajtuk, bezárkóznak, depressziósak lesznek, és…
Szerencsére szervezõdnek nyugdíjas klubok, ahol összejönnek a fiatalos gondolkodású nyugdíjasok, találnak új hobbit, énekelnek, táncolnak, ismerkednek a színjátszás alapjaival. Lehetõség van számítógépes ismereteket tanulni, ismerkedni egy idegen nyelvvel. Közösen mennek kirándulni, színházba, sokuknak az így megünnepelt napok bizonyítják, annak ellenére, hogy nincs senkijük, odafigyel rájuk valaki, megemlékezik születés, névnapjukról.
A báli idõszakban fiatalokat megszégyenítõ lelkesedéssel, örömmel táncolnak, mulatnak. Vidám mûsorukkal látogatják a baráti klubokat és viszont. Úgy gondolom én, szerencsés vagyok ezen a téren. Keresztanyám 70 évesen is ropta a táncot színpadon és énekelt, amíg egészsége engedte. Unokanõvérem, Mariska néniként varázsolja el az embereket, humoros mûsorával. Csak úgy papír nélkül mondja, hogy a gyerek egeret kért, és õ nem értette miért, hiszen a szomszédban van több is, onnan kéne kérni, pénzbe se kerülne és ehhez hasonlókat. A kabaré Kató nénijével felvehetné a versenyt, Gyopároson több száz ember tapsolta pirosra tenyerét szereplése alatt, s tapasztalta meg a vastaps különleges érzését, a közönség szeretetét. Õ élvezi a szorgos munkával töltött évek után, a nyugdíjas napokat. A szórakozás mellett segíti édesanyját, amiben tudja, természetesen a család többi tagjának is, különbözõ meglepetéseket szerezve.
Nem kivételek õk, mert a klub minden tagja aktív, életvidám nyugdíjas, akinek nem jut ideje a szomorkodásra, mert készülni kell a következõ fellépésre, vagy süteményt sütni a bulira. Megérdemlik a vidámabb életet, megdolgoztak érte, s most „csak” élvezik a minden napi teendõk mellett.
Augusztus második fele már hûvösebb általában, milyen lesz az idén, az még titok mindenki elõtt. A szülõk készítik a gyerekeket az iskolába, amíg õk kihasználják a szünet utolsó napjait.
Nem akarok siránkozni a nyár talán legszínesebb hónapjában, hiszen még nyaralhatunk, élvezhetjük a napsugarak szeretõ simogatását, jót szórakozva a huszadikai ünnepségen.
füredi zsuzsa