A stressz
…komoly veszélyt jelent az egészségünkre. A kiszámíthatatlan helyzetek elõidézõi a munkahelyi kapcsolatok a munkatársakkal. Aki dolgozott és dolgozik huzamosabb ideje, valószínû, át tudja érezni ezeket a helyzeteket, hisz jelen van a késés, az agresszió, irigység, rosszindulat miatti szorongás az életében.
Idegesítõ, ha nagy forgalomban kell vezetni, feszültté tehetnek az otthoni elvárások is, tény, hogy a stressz nem új keletû fogalom az emberiség korában, ami nem feltétlenül rossz. Felkészíthet bennünket arra, hogy szembe tudjunk nézni a nehézségekkel. Életveszélyes helyzetekben a stressz olyan tettekre is képessé teszi az embert, amelyekrõl soha nem gondolta volna, hogy azokra képes lehet. A megemelkedett adrenalin szint képessé tesz akár több feladat gyors, idõbeni elvégzésére.
Az már baj, ha a stressz állandósul, és a test folyamatosan feszültség alatt van. Ha a kimerültség állapotát szeretnénk megelõzni, felmerül a kérdés, mit tehetünk a hatások csökkentéséért.
Lássuk, milyen hatással van az emberi szervezetre a stressz?
A szorongás, az izomfeszültség, vérnyomás, emésztési zavarok hoszszabb idõ alatt múlnak el. Egyre több ember mondja, hogy állandó feszültségben él. Sokan lélekfeszítõ munkát végeznek, és úgy tûnhet számukra, hogy esélyük sincs már váltani.
Hogyan reagál a test a stresszre?
A szervezet azonnal magasabb fokozatba kapcsol, kémiai anyagok és hormonok árasztják el a testünk, riadókészültségbe kerülnek a különbözõ szerveink, szervrendszereink. Készek arra, hogy segítségünkre legyenek pl. az érzékszerveink (látás, hallás, tapintás, stb.). Az agy gyorsan reagál, a mellékvese hormonokat bocsát ki, felkészítve a szívet, tüdõt, az izmokat, hogy bármit meg tudjanak tenni az adott helyzetben. Például az életünket is megmenthetik. Amikor ez a riadókészültség huzamosabb ideig fennáll, a fontos szervek károsodnak.
Mi lehet ennek a következménye?
Azt vesszük észre, fáj a fejünk, lábunk, nyakizmaink begörcsölnek, más izmok megfeszülnek. A folyamatos stressz gátolja az elõre menetelt, megölheti a lelkesedést, tönkre teheti az emberi kapcsolatokat.
Elhúzódó stressz következményei lehetnek: fejfájás, nyakfájás, hátfájás, fogcsikorgatás, szívbetegség, gyomorfekély.
Elsõdlegesen arra figyeljünk, ha csak tehetjük, kerüljük a konfliktusokat. Ha már kialakult, kezeljük békés úton. Minden helyzetbõl van kiút, meg kell keresni azt türelemmel.
Emlékezetes nyaralást, jó pihenést kívánok!
Csordás Istvánné
természetgyógyász
eü. szaktanácsadó