Mikor és hogyan kell gyógyteákat inni?
Hogy a gyógyulás érdekében milyen szabályok követésével szükséges teát fogyasztani, azt mindenkor a betegség szabja meg. A pontos szabályokat elõ lehet ugyan írni, de azok követése a napi elfoglaltság függvénye.
Az étvágyjavító teákat a fõétkezések elõtt 15-20 perccel kell meginni. Ez alatt az idõ alatt a teák keserû és aromás anyagai a gyomor és bélnedvelválasztás, valamint a nyálképzõdés kiváltásával éhségérzetet okoznak.
Az emésztést serkentõket, az epére és májra hatókat, amelyek hashajtó hatású gyógynövényeket is tartalmaznak, a nagyobb étkezések után 10-15 perccel fogyaszszuk.
A vese és hólyagbántalmak elleni teákat, amelyek a vese enyhébb vagy erõsebb izgatásával fejtik ki hatásaikat, naponta több ízben, akár víz helyett is szükséges inni.
Az izzasztó hatású teákat természetesen ágyban kell elfogyasztani, utána nyakig be kell takarózni.
A köhögéscsillapítókat és nyálkaoldókat napjában több alkalommal is kell inni, egy csészével lefekvéskor az ágyban is hasznos. A teák hatóanyaga az izgalomban lévõ nyálkahártyákat bevonja, a hörgõkben besûrûsödött váladék kiürülését elõsegíti. Lázas állapotban a teát langyosan igyuk.
A magas vérnyomás elleni teákat napközben bármikor fogyaszthatjuk, de használatuk lefekvés elõtt is indokolt. A vérereket tágítják, rugalmasságukat növelik, így fejtik ki hatásukat.
Túl sok gyomorsav és bélféregûzés ellen a teákat reggel éhgyomorra, reggelizés elõtt 15 perccel szabad fogyasztani, mert üres gyomorra hatnak.
A cukorbetegek is bármikor fogyaszthatják napi két-három csészényi teájukat, javallott azonban a teázást már reggel éhgyomorra kezdeni.
Az idegrendszerre ható gyógyteák a nap bármely szakában fogyaszthatók, a nyugodt és kiegyensúlyozott mély alvás biztosítására lefekvés elõtt is el kell fogyasztani egy csészével.
A hashajtó teák alkalmazásánál figyelembe kell venni, hogy hatásuk megfelelõ idõben érkezzék, tehát elfogyasztásuk idejét úgy kell beállítani. Általában az étkezés utáni idõszak és csakis az esti órák indokoltak erre a célra. A hashajtó hatású készítmények használatára szigorú szabályok érvényesek. Nem adható terhesség esetén, mert alhasi vérbõséget okoz és ennek vetélés lehet a következménye. Szoptatás alatt a tej elapadását okozhatja. Nagy az esélye a készítmények alkalmazása során a hozzászokás veszélyének. Nem utolsó sorban a bélrendszer mikroflórájának károsodását is elõidézheti hoszszú távú és meggondolatlanul rendszeres alkalmazása. Tehát csak indokolt esetben alkalmazzuk.
Az elhízás elleni teák intenzívebb használatánál is a fentiekhez hasonló szempontokat kell figyelembe venni.
A vértisztító, salaktalanító kúrát a tél utolján és tavasszal szokták tartani. A természetgyógyászok azt vallják, hogy a tél folyamán az állandóan fogyasztott nehéz ételekbõl a szervezetben lerakódott salakos toxinokat (méreganyagokat) ki kell mosni, a teázás tulajdonképpen az anyagcsere folyamatokra hat serkentõen.
Törvényszerû, hogy többféle hasonló célú gyógynövény szakszerûen összeválogatva, valamint egymással megfelelõ arányban összekeverve lényegesen biztosabb és tartósabb hatást eredményez, mintha csak egymagában használnánk bizonyos virágokat, leveleket. Így fejtik ki a gyógynövénykeverékek értékes komplex hatásukat.
Rideg Róber természetgyógyász,
fitoterapeuta