Tombolt a vihar!
A Szentesi Önkormányzati Tûzoltóság munkatársai számára mozgalmas napokat okozott a július 3. szombat esti viharos esõzés. Kajtár István tü. alezredes, parancsnok lapunknak elmondta:
– Egy kereszt irányú viharzóna csapott le városunk Vásárhelyi út, Kisér utca, Petõfi utca vonalán. Rövid idõ alatt nagyon intenzív széllökés sorozat, jéggel vonult át a területen. Elvonulása után fél óráig le sem tudtuk tenni a telefonokat és Szegedrõl rádión is folyamatosan kaptuk a bejelentéseket, így az ügyeletünket meg kellett erõsíteni. Hétfõ délelõttig 102 kárbejelentés futott be hozzánk, még most, 5-én is ezek elhárításán dolgozunk – tájékoztatott.
– Mi mondható el a károk jellegérõl?
– Személyi sérüléssel járó baleset a viharban nem történt. Jellemzõen fák dõltek épületekre, autókra, és a heves szél tetõket bontott meg az említett utcákban. A bejelentések száma azonban indokolta, hogy két további rajt vonjunk be a kárelhárításba, egyet Hódmezõvásárhelyrõl, egyet Orosházáról, és két újabb magasból mentõ, emelõkosarat is igénybe vettünk a munkavégzéshez. Felosztottuk a várost a csapataink között. Kollégáink a hajnali órákban vonultak csak be és vasárnap folytatódott a károk felszámolása.
Az események ismertetését azzal folytatta, hogy hétfõn is át kellett alakítani a szolgálatvezénylést, hiszen reggel derült ki, hogy intézmények, telephelyek – a munka megkezdésével – milyen káreseményekkel szembesültek. Ezek elhárítása csak hétfõn történhetett meg.
– Lehet-e, és egyáltalán hogyan, védekezni a károk csökkentése érdekében? Mit tanácsol?
– Az egyik tanácsom az, hogy rendezvények, még kerti partik szervezése elõtt is tájékozódni kell. Erre kiválóan alkalmas a www.met.hu honlap, az Országos Meteorológiai Szolgálat honlapja. Amennyiben a rendezvény elõtti órákban narancssárga vagy piros riasztást látunk, vegyük nagyon komolyan! Ezek a viharok hirtelen támadnak és nagyon erõs lefolyásúak. Felbecsülhetetlen károkhoz vezethet, ha nem vagyunk elég óvatosak – figyelmeztetett, majd hozzá tette:
– A másik fontos esély a kármegelõzésben, ha magáningatlanaink területén, vagy azok elõtti közterületen odafigyelünk a fák kertészeti mûvelésére. A beteg, száraz fákat el kell távolítani, a magasra növõ példányok ültetését eleve érdemes mellõzni, vagy idõben megfelelõen vissza kell azokat metszeni.
Kajtár István itt utalt pl. a fenyõk tájidegen jellegére, mert azok nem gyökereznek mélyen. Ezért tépi ki õket könynyebben a szél gyökerestõl. De ilyen, magasra növõ fa fajta pl. a jegenyenyár, túlnövekedését meg kell akadályozni.
Megjegyezte, hogy a most bekövetkezett károk jelentõs része fakidõlés miatti tetõ rongálódás, vezetékleszakadás volt, amelyeknek egy részét az ilyen szintû odafigyeléssel meg lehetett volna elõzni. Az energia kimaradás pedig további káreseményeket idéz elõ.
Szólt azonban arról is, hogy az idõjárási viszontagságokat kiváltó klímaváltozás mérlegelése, a védekezés módjának meghatározása a katasztrófavédelmi felsõbb szervek hatásköre. Már évek óta eszközparkjukat a rendkívüli káreseményekre felkészülés jegyében szerzik be.
Kép és szöveg: dt.