Védekezés_Magyartésen.jpgMég további két hét is lehet, amire annyira levonul az ár, hogy a szakemberek magukra hagyhatják a gátakat. Jelenleg az átázások, a suvadásveszély jelenti a legnagyobb gondot. A védekezésben érintettek helyzetjelentése következik:

A 37. II. Rákóczi Ferenc Mûszaki dandár állományából folyamatosan mintegy hatszázan vesznek részt a védekezési munkákban, – halljuk Kovács István dandártábornoktól.
Ám amíg a veszély dandárja tartott, Csépa és Szelevény közelében az ország alakulatai mintegy kétezer fõvel képviseltették magukat.
Huszonegy lánctalpas úszójármû, huszonkettõ komp vonult a gátak biztosítására, továbbá hét jármû a munkaterület megvilágításáért felelt. Öt földmunkagép és öt billenõplatós jármû segítette a védekezést, – mondja Kovács István.
– Pillanatnyilag 89 fõ Hékéden zsákokat tölt, Csépánál ill. Mindszentnél készenlétben van. Magyartésnél két komp teljesít szolgálatot. A szakemberek számára most az jelenti a legnagyobb örömet, hogy a víz a 2000 évi szint alá haladt, ám még így is 70-80 cm. apadásra lenne szükség, hogy a további suvadások, szivárgások veszélye elháruljon.
Tíz komoly suvadás keletkezett eddig, de lehet továbbiakra is számítani. Ezek  esélye igazán a komoly apadással szûnne csak meg. Április 21-én délelõtt Csépánál 1 millió homokzsákból építkeztek a katonák, mintegy két km-es szakaszon éjjel-nappal talpon voltak. További kritikus pontok találhatóak Tiszaugnál, Felgyõnél, Baksnál, vasárnap pedig Kunszentmártonnál az István major területén suvadt meg a gát.
Kovács István dandártábornok elmondja, hogy a védvonal területe három szektorra van osztva. A szentesi alakulathoz a Csongrád – Mindszent szakasz tartozik.  Azt is elárulta, hogy a mindennapi feladataik sem csorbulnak a védekezési munkák miatt. Május 11-én a NATO Reagáló Erõk nemzetközi gyakorlatára  a Zöldfoki szigetekre indul az alakulat negyvenkét katonája.
A Beszélgetést Szirbik Imre polgármesterrel, a védelmi bizottság vezetõjével folytatjuk, nem véletlenül. 
– Ez most már a napi odafigyelés idõszaka, hiszen a gátak rendkívül át vannak ázva. Ott tehát innentõl kezdve csak a katonák és a vízügy szakemberei tartózkodnak, – kapjuk a  tájékoztatást a pillanatnyi helyzetrõl. A polgármester minden önkéntes munkáját ezúton is köszöni, s külön a gátakon dolgozók ellátását végzõ Vöröskeresztes aktivisták, egyéni és céges adományozók közremûködését, akik szintén önzetlenül, mindenféle juttatás nélkül élelemmel, folyadékkal látták, látják el rendszeresen a gátak felett õrködõket.
– Még egy kis türelemre van szükség, mire a védvonalak biztonságosak lesznek, s nagyon fontos lenne, hogy ne essen az esõ, – teszi hozzá Szirbik Imre.
Jelenleg háromszáz szakember teljesít szolgálatot a védszakaszon. A lapátos önkénteseknek most nincs munkájuk, hiszen mintegy százezer megrakott zsák várakozik tartalékban. Sõt, ahol lehetséges, a felrakott zsákokat leszedik a töltés lábához megtámasztásnak, – említi. 
Mekkora kárt okozhat egy esetleges esõs idõszak? Erre a polgármester így reagál:
– Nyilván a vízállás további lassú csökkenését is gátolja, ezáltal a gátak átázása tovább folytatódik. A gátakon való munkavégzésnek is akadálya,  mivel így is már csak kisteherautókkal lehet mozogni a folyamatos suvadásveszély miatt.
Nem hagyhatom ki a kérdést: mi lesz ezután? Az átázott gátakkal, a megtámasztásokkal, egyáltalán az újabb árhullámok esélyével.
– Ezzel a kérdéssel szembe kell nézni. Bizonyosan viták is lesznek az egyes megtámasztások, gátszakaszok sorsáról. A végleges megoldást szerintem nem a gátakon kell keresni. Valóban az egyes tározókat meg kell építeni, a Vásárhelyi tervet le kell porolni és nincs mese, meg kell csinálni.
Bízzunk benne, hogy valóban tényleges intézkedések követik majd a mostani meleg helyzeteket, és a jövõbeni biztonságunk nem az átázott gátszakaszoktól függ majd.

Kép és szöveg: Dömsödi Teréz

Itt lehet hozzászólni !

A hozzászóláshoz be kell jelentkezni.