Utazás vitaminokban
Elõzõ cikkemben a szervezet méregtelenítésérõl volt szó. A tanultak alapján nagyon sok betegséget ki lehetne emelni. A jelenlegi tapasztalat azonban azt mutatja, hogy érdemes a B, és E vitamin jelentõségével foglalkozni, amikor a betegségek megelõzésérõl szólunk.
Az érelmeszesedés megelõzése, és a magas koleszterinszint csökkentése rendkívül fontos. E betegségtípusokkal összefüggésben szív, agyi és vesebetegségek, az alsóvégtagi érbetegség (érszûkület) alakulhat ki. Az érelmeszesedés az artériák betegsége, az érfal megvastagszik, elveszti rugalmasságát, az ér belsõ átmérõje beszûkül. Következmény, hogy az erek nem lesznek képesek a belsõ szervek: szív, agy, vese és végtagok izomzatának és szöveteinek, valamint a sejtek igényeinek mindenkor megfelelõ menynyiségû vér szállítására. A sejtek mûködéséhez szükséges oxigént a vér szállítja. A szervek, szövetek viszonylagos oxigénhiánnyal fognak küszködni, emiatt mûködési zavar léphet fel. Rizikófaktorok: pl. magas vérnyomás, magas koleszterinszint, cukorbetegség, dohányzás, kóros elhízás, ezen kívül a szabadgyökök megtámadják az érfal belsõ felületét, és elindítják a meszesedéshez vezetõ folyamatot.
A megelõzésrõl: Csökkenteni kell a rizikófaktorokat. Idõben érdemes odafigyelni, és kezeltetni a kezdõdõ betegséget. Az érfal komplex védelmérõl célszerû lenne gondoskodni. A szervezetbe bevitt tápanyag nagyban befolyásolja a koleszterinszint alakulását. Az állati zsírok telített zsírsavaiból képzõdik a koleszterin, viszont a növényi olajok telítetlen zsírsavai nem serkentik az érelmeszesedést.
Életmód: Megelõzésnél fontos a folsav, B6, B12, E vitamin. Hatása abban áll, hogy csökkenti a koleszterin szintet, az érrendszert védi.
A táplálék útján az emberi szervezetben a megfelelõ koleszterin hatása változhat. Ajánlott hetente többször “hol” Omega-3 zsírsavat tartalmazó tonhalat, lazacot fogyasztani. Zsírszegény sovány tejterméket, mint sajt, tejföl naponta együnk. Gyümölcs, zöldség, sok fõzelék kell, mert B vitamin tartalmuk megakadályozza a vérben a nagy aminosav koncentrációt. Növényi olajak: Omega-6, zsírsavban gazdag napraforgóolaj. Omega-3 repceolaj és olívaolaj, ezek saláták és zöldségek ízesítésére használatosak inkább. Célszerû elõnyben részesíteni a szárnyashús és halételeket, amelyek sok féleképpen elkészíthetõk. Naponta ajánlott valamilyen torna, a rendszeres testmozgás. (Legalább naponta fél óra.) Ez esetben ön megtett mindent a jó közérzete érdekében.
Csordás Istvánné
természetgyógyász,
eü. szaktanácsadó