Zsinórmérték a képzőművészeti oktatásban – Egy pályázat sikere nyomában
A Szivárvány Alapfokú Mûvészetoktatási Intézmény tavaly rendezte meg elõször környezettudatos képzõmûvészeti diákpályázatát, amely hároméves programon alapul. Az elsõ évben a “Vízivilág”, idén pedig az “Erdõk világa” ihlethette meg az alapfokú képzõmûvészeti oktatásban résztvevõ gyerekeket.
A nemrégiben zsûrizett pályázatra 551 nagyon magas színvonalú diákalkotás érkezett. Ám rendkívül rangos volt a zsûri is, amelynek elnöki tisztét Szekeres Ferenc grafikus mûvész, egyetemi tanár látta el. Fiedler Juditot, a szegedi Gedói Általános Iskola rajzszakos tanárát már tavaly is a zsûriben üdvözölhettük. A tehetséges gyerekek teljesítményét idén Popovics Lõrinc szobrászmûvész egyetemi tanár is méltathatta.
Popovics Lõrinc várakozáson felülinek minõsítette a pályázatra érkezett munkák színvonalát, a diákok és felkészítõik teljesítményét. Javasolta is a szervezõ intézménynek, hogy a három év anyagából készítsenek egy minta értékû, “zsinórmértéknek” számító kiadványt, amely hasznos olvasmány lehet a képzõmûvészeti oktatásban résztvevõ pedagógusok és diákok számára egyaránt.
A szervezõ alapfokú mûvészetoktatási intézmény képviseletében Kálmánné Szabó Erzsébet igazgatónõ óvva int attól a téves pedagógiai felfogástól, hogy az igazán jó alkotáshoz egy sor drága kreatív anyag szükséges. Ez a pályázat is jól példázta, – mondta, hogy rajzlap tustoll, tinta, és a gondos szaktanári odafigyelés milyen alkotói ötleteket, beszédes egyszerûséget tud a felszínre hozni.
Ismertetõjében arról is szólt, hogy a pályázat legkiemelkedõbb harminc diákalkotója részesült elismerésben. Három korcsoportban három elsõ helyezést, négy második és három harmadik díjat adott ki, nem kis fejtörés után, a zsûri. A nyolc különdíjas közé egy szentesi diák, Köteles Bence, a Petõfi Sándor Általános Iskola tanulója is bekerült. Huszonegyen dicsérõ oklevélben részesültek, közöttük Balogh Szabolcs, a Damjanich János Tagiskola diákja. A legtöbb helyezést a makói, a soltvadkerti és a berettyóújfalui mûvészeti iskola tanulói gyûjtötték be, megérdemelten, szaktanáraik is elismerésben részesültek. Határon túlról a Vajdaságból (Kishegyesrõl, Kapuszinából, Zentáról, Adáról), valamint Romániából Újszentesrõl érkeztek pályamunkák. Két vajdasági fiatal került alkotásával a legjobbak közé.
A diák képzõmûvészeti pályázat, melynek célja a természet szépségének, továbbá a természet és az ember kapcsolatának ábrázolása, s persze a tehetségek feltárása, jövõre folytatódik.
A program támogatói voltak: Szentes, Mórahalom és Csongrád megye önkormányzata, a Szentesi Üdülõközpont, Kruzslicz Pál, Tihanyi László, Szabó Csaba helóta, a TI-KO 2005 Bt.
Dömsödi Teréz
Előzmény: www.varosivisszhang.hu/?p=6865
www.varosivisszhang.hu/?p=4209
Fotó illusztráció és további adatok a pályázatról: www.muveszetekhaza.szentes.hu