V. Városi “Önkéntes” Civil Nap – Kampány az 1%-okért (is)

Idén is bemutatkozhattak a térségi civil szervezetek a városi civil nap keretében. Eldicsekedhettek eredményeikkel és beszélhettek problémáikról. A közösségépítõ program fõ témája ezúttal az önkéntesség volt, de fontos pályázatokról és a még aktuális 1%-os kampányról is szó esett. 

Szirbik Imre polgármester megnyitó gondolatai után a Zöldág Mozgáskultúra és Sport Egyesület lánykái táncoltak és játszottak a Mûvészetek Háza udvarán, május 8-án. Számos helyi egyesület ragadta meg az alkalmat, hogy képes tablót készítsen a programjairól, vagy bábmûsorral, táncprodukcióval, kézmûves foglalkozással színesítse az öszszejövetelt.
Három elõadó három témában vállalta, hogy aktuális információkat oszszon meg, elsõsorban civil szervezeti vezetõkkel.

Gilicze Andrásné, a Gilicze László Emlékalapítvány a Felsõpártért civil szervezet és a helyi önkéntes pont vezetõje beszélt az önkéntesség jelentõségérõl és jogi kereteirõl.  Az önkéntesség egyházi gyökereire utalva még ma is a legfontosabb jelmondat: jobb adni, mint kapni. A tehetõsebbek, így Gilicze Antal családja is segített jó képességû, ám szegény sorsú gyerekeket a tanulmányaik során.

Az önkéntesség fogalmát a rendszerváltás után az Önkéntes Törvény hozta vissza a köztudatba. A nonprofit (közhasznú) civil szervezeteknek lehetõsége van arra, hogy az illetékes minisztériumnál regisztrációt kérjenek önkéntesek foglalkoztatására. Elmondta, hogy ma kilenc megyében mûködik önkéntes központ, így Szegeden is, amelyek további önkéntes pontokat hoztak létre. Az a feladatuk, hogy regisztrálják és összehozzák az önkéntes munkát vállalókat, és azokat a szervezeteket, amelyek önkénteseket foglalkoztatnának.

Önkéntes tevékenység bármi lehet, amiért térítést nem vesznek igénybe, és közjót szolgál, mint pl. korrepetálás, vagy idõseknek felolvasás, stb. Szentesen az önkéntes akció napok május 21-22-én lesznek, amikor az önkéntes pont önkéntesei a Nagyhegyen egy családi háznál pl. tereprendezést is végeznek.
Miért jó egy fiatalnak önkéntes munkát vállalni? A kérdésre egyszerû a válasz, munkatapasztalatokat szerezhet, amelyekkel könnyebben találhat hoszszú távú megélhetést nyújtó munkát. Felvetõdött, hogy legyen Szentesen Önkéntesek Napja, miért is ne?

A Nemzeti Civil Alapprogram egyik szakmai kollégiuma a Civil Szolgáltató, Fejlesztõ és Információs Kollégium, melynek alelnöke, Hajnal Edit a kollégium aktuális pályázati kiírásairól beszélt. Elõtte azonban összegzésként vázolta, 2009-ben 2620 pályázat érkezett hozzájuk a különféle szakmai programokra. Még mindig nagy probléma a hiánypótlások aránya, tavaly a beérkezett pályázatok több mint nyolcvan százaléka szorult erre. Örömmel tolmácsolta, hogy idén sokkal jobb, már közel ötven százalékos az arány. Ezért megosztott a jelenlévõkkel néhány fontos tudnivalót a jövõbeni eredményes pályázatok érdekében.

Gellérfy László nonprofit szakértõ, az NCA Dél-alföldi Regionális Kollégiumának tagja a civilek 1%-os kampányának fontosságára hívta fel a figyelmet, hiszen az Szja bevallások határideje május 20. Elmondta, hogy míg a korábbi években a felajánlott 1%-okból 7 milliárd forint gyûlt össze a civil alapba, addig 2009-ben ez az összeg már 9 milliárd forint volt. Érdemes tehát a legkisebb civil szervezetnek is mozgósítani a környezetében élõ adózókat, hiszen  a sok aprópénzbõl jelentõs forintok gyûlhetnek össze a mûködésükhöz, amelyet azután szabadon használhatnak fel.
Figyelmeztetett arra, hogy lazítottak az 1%-ok közzétételi szabályain. A szervezet honlapján, vagy a szaktárca weboldalán bármely szervezet élhet ezzel a lehetõséggel.
Kérdésünkre Gellérfy László elmondta, hogy miközben a rendelkezett összeg nõtt, a rendelkezések száma még mindig nem éri el a 60%-ot. Akad tehát szabad 1% bõven, érdemes komolyan venni a kampányt.

Megtudtuk azt is, hogy a mûködési pályázatok eredménye június hónapban várható, ám az még nem látható, hogy a régió civil szervezetei ténylegesen mikor jutnak az idei támogatásaikhoz.
Kép és szöveg: D. T.

Itt lehet hozzászólni !

A hozzászóláshoz be kell jelentkezni.