Mit kell tudni a frontérzékenységről?
Van, aki szerint az egész frontérzékenység csak valami úri hisztéria. Aki saját bõrén tapasztalta már az idõjárás változásokat, az a tünetekbõl tudja, hogy a probléma nagyon is valós.
A frontok szervezetre gyakorolt hatásával külön tudomány foglalkozik. Az idõjárás változásait mindegyikünk szervezete érzékeli, számos tényezõtõl függ, hogyan reagálunk rá. Az emberek egy része rosszul viseli a hideg- és melegfrontot, vannak, akik mindkettõt. Õk minden idõjárási változástól szenvednek.
A nõk jobban ki vannak téve a fronthatásoknak. Túlterheltség, idõsebb kor, krónikus betegség esetén, mint egyes érbetegségek, túlsúly vagy immunproblémák, de ebbe a csoportba tartoznak a látásproblémával küzdõk is. Akik valamilyen testi vagy lelki panasszal küzdenek, érzékenyebbek a melegfronti hatásokra.
A magas légrétegben emelkedõ hõmérséklettel köszönt be a melegfront. Aki erre érzékeny, már a frontot megelõzõen szembesül fejfájással, fáradtsággal, levertséggel, szétszórtsággal vagy aluszékonysággal. A melegfront hatására megszaporodnak a szív- és érrendszeri panaszok, az infarktus, trombózis veszélye megnõ. Autóvezetéskor figyeljünk oda, ha tudunk a frontérzékenységünkrõl.
A hidegfront hatás jellemzõ tünetei: ingerlékenység, ideges robbanékonyság, migrénes és reumatikus panaszok, növekszik a görcshajlam is. A magasvérnyomásban szenvedõk, az asztmások, epilepsziások réme a hidegfronti hatás. Többeknél koncentrációs zavar is felléphet, belsõ feszültségérzés jelentkezik.
Mit tehetünk a tünetek enyhítésére?
Táplálkozzunk rendszeresen és egészségesen, vitamin és ásványi anyagokban gazdag legyen a táplálékunk. Minden nap igyunk meg 2-3 liter folyadékot. Rendszeres testmozgást végezzünk, és jót tesz a napi váltózuhany. Javasolt a stresszoldó módszerek alkalmazása, a relaxáció, a jóga és a pihentetõ alvás. Hetente egyszer próbáljuk kikapcsolni magunk körül a külvilágot, és válasszuk a feltöltõdést. Minden kedves olvasómnak jó pihenést kívánok!
Csordás Istvánné
természetgyógyász
eü. szaktanácsadó