Mit tegyünk gyógyulásunkért?
Tavaszi nagytakarítás! A szervezet jelzi, hogy mire van szüksége. Sok bajtól lehet megszabadítani az egészséges étkezéssel. Mielõtt bárki belekezdene a test tavaszi megtisztításába, tanácsos szakemberhez – háziorvoshoz, dietetikushoz, természetgyógyászhoz fordulni. Célszerû felmérni, milyen állapotban van a szervezet. Egyáltalán honnan lehet tudni, hogy szükség van-e méregtelenítésre.
Aki állandóan fáradt, levert, gyengül a koncetráció képessége és memóriája, alvászavarai vannak, az gyaníthatja: nem árt megtisztítani a szervezetét.
A visszatérõ fertõzések, gyulladások, meghûlések, emésztési zavarok, puffadás, székrekedés is erre utaló jel lehet. Az is nekidurálhatja magát valamilyen tisztítókúrának, akinél gyakori a testsúlyingadozás. A vérnyomás le és fel jár, vagy túl magas. Erre utalhat a rendszeres fejfájás, migrén, töredezõ, fénytelen, túl hamar zsírosodó haj.
A kúrák legfontosabb célja, hogy a sejtek közötti szövetekben felhalmozódott salakanyagoktól megtisztítsa a testet, ráadásul még fogyni is lehet tõlük. A mai ételekben sok az adalékanyag, tartósítószer, állományjavító, de ezeket a szervezet csak részben képes feldolgozni, lebontani és kiüríteni. A nem kívánatos anyagok kiürítésére a rendszeres tisztítókúra, természetes táplálkozás – ami nem jelent vegetarianizmust – a megoldás. Sok zöldség, gyümölcs, gabonafélék. Ha teheti, vegyszer nélküli anyagokat fogyasszon! Fõzéskor az alapanyagok fûszernövények legyenek. Nem jó a sok só, mert az megköti a vizet és károsítja a veséket. A szakértõk ajánlata: hetente 1-szer zöldség, 1-szer gyümölcsnap, akár egy böjtnapot is be lehet iktatni. Ha valaki idõsebb korában tér át a természetszerû táplálékokra, azt érdemes orvosi felügyelet mellett tenni. Egyszerû módszer a tea- és gyógyfüvekbõl készített tisztító teakeverék fogyasztása. A zöld tea nagyon hatásos antioxidáns, (de nem mindegy, hogy melyik) napi 3-4 csészével is lehet inni belõle. Manapság nagyon divatossá vált a léböjtkúra, de ez komolyabb felkészülést igényel. A kúra alatt szinte csak folyadékot és frissen facsart gyümölcs-, zöldséglevet vesz magához az ember. Hosszabb hetekig tartó kúrák esetén csak zöldséget és gyümölcsöt eszik. A böjt során a zsírokhoz kötött salakanyagok felszabadulnak, bejutnak a keringésbe, vagy a máj közömbösíti ezeket, vagy természetes úton távoznak a szervezetbõl.
Terhesség és szoptatás idején, nagy mûtét, betegség után közvetlenül nem szabad tisztítókúrát kezdeni, mert a felszabaduló nem kívánatos anyagok erõsen igénybe veszik a szervezetet.
Hosszabb tisztítókúra után csak fokozatosan térjünk vissza a szilárd táplálkozásra.
Közepes testalkatú – súlyú – embernek napi két liter folyadékra van szüksége. Lehet szénsavmentes ásványvíz. Itt ügyelni kell arra, hogy válogatva legyen a különbözõ helyrõl származó víz, mert mindegyikben más az összetétel.
Legjobban tisztító gyümölcsök: alma, ananász, citrom, eper, grépfruit, görögdinnye, körte, mangó, narancs, õszibarack, papaya, sárgadinnye és szõlõ. A legtisztítóbb zöldségek: cékla, répa, spenót, uborka, zsálya, zeller. A csírázó magvak, friss hajtások elõsegítik a böjtök tisztító hatását. Ha valaki személyre szabottan szeretne tisztítókúrát alkalmazni, elõtte ajánlott ETI által engedélyezett természetgyógyászhoz fordulni. Több napos kúrát hét végén vagy szabadság alatt érdemes elkezdeni.
Csordás Istvánné
szaktanácsadó