Néhány szó az aludttejről, a joghurtról és a kefirről

A joghurt egészségre gyakorolt jótékony hatását már az ókorban is ismerték. A kaukázusi abházok, azerbajdzsánok, balkárok és örmények kisgyermekkoruktól késõ öregségükig kefirt esznek.

Az emberek arrafelé különösen magas kort érnek meg, a száz éven felüliek száma nagyobb, mint más vidékeken. Számos kutató úgy véli, a kefir fogyasztásnak ebben nagy szerepe van.
A joghurt eredetileg Indiából és Perzsiából került Törökországba és a Kaukázusba, ahol nemzeti itallá vált. (A ja-urt török szó, jelentése savanyú tej.) A bolgárok a törököktõl vették át, Magyarországon a bolgárok terjesztették el. Egy évszázada a bolgár Grigorov hívta föl a figyelmet a joghurt „élethoszszabbító” jelentõségére. Ezt követõen Ilja Mecsnyikov orosz mikrobiológus, a párizsi Pasteur Intézet késõbbi igazgatója a bolgár pásztorok hosszú életkorát összefüggésbe hozta az általuk nagy mennyiségben és rendszeresen fogyasztott joghurttal. Mecsnyikov, a joghurt leghíresebb népszerûsítõje közlemények tömegében tárta fel a joghurt fogyasztás és az egészséges bélmûködés közötti szoros összefüggést. Megfigyeléseibõl fakadó elméletét 1903-ban “Az emberi természet”, majd 1907-ben “Az élet meghosszabbítása” címû könyveiben közölte. Arra a következtetésre jutott, hogy a joghurt tejsavbaktériumai gátolják a káros (rothasztó toxinokat – azaz méreganyagokat – termelõ) bélbaktériumok tevékenységét, ezzel hozzájárulnak az egészségesebb életvitelhez és az élet meghosszabbításához. A joghurt és a kefir különös tápszerek. Nagy táperõvel bírnak és alkalmasak arra, hogy különbözõ betegségek kialakulásának esélyét csökkentsék, vagy gyorsítsák a már kialakult betegségek gyógyulását. A népgyógyászati és régi orvosi tapasztalatok alapján helyreállítja a bél normális flóráját, csökkenti az emésztési zavarokat, a béltartalom rothadását és erjedését, azaz a diszpepsziát. Javítja a májmûködést, csökkenti a testsúlyt, elõsegíti a légzõszervi betegségek, gyomor- és bélbetegségek, epe bántalmak, magas vérnyomás, vesebetegségek, neurózis, szívmûködés- és keringési zavarok gyógyítását. Kúrakén naponta  5-8 deciliter fogyasztását javasoljuk részletekben. Rendszeresen fogyasztva 2-4 deciliter is elegendõ, leginkább esti étkezésre. Tapasztalataink szerint székrekedés esetén  reggel, éhgyomorra javasolt, korpát és/ vagy lenmagot keverve hozzá még hatékonyabb.
Megfigyeléseink szerint a kaukázusi kefirt, Synbofírt, Synbioghurtot tejcukor érzékenyek is jól tûrik. Mai táplálkozási hagyományaink és kultúránk viszonyai között nem lehet célunk, hogy a tejfogyasztást alapjaiban támadjuk, pedig egyes természetgyógyászati centrumok kategórikusan tiltják,  és kardiológus kollégáink is érvelnek a tej fogyasztása ellen. Mi a tejjel szemben hangsúlyozzuk az aludttej, a joghurt és a kefir felbecsülhetetlen értékeit: fogyasztásuk elõnyösebb.

Rideg Róbert természetgyógyász-tanár, fitoterapeuta 
az Aryan Természetgyógyász Akadémia óraadó tanára

Itt lehet hozzászólni !

A hozzászóláshoz be kell jelentkezni.