Gyógynövény-terápia – Mikor hatásos?

Az utóbbi idõben egyre többen foglalkoznak a gyógynövényekkel és a gyógynövényekkel való gyógyítással. Ezért érdemes elemezni, mikor is a leghatásosabb ez a kezelési módszer.

Ma már számos ember hozzá tud szólni, hogyan is képzelhetõ el a gyógyítás a gyógynövényekkel, mert ezt, vagy azt olvasta ”valahol”, egy újságban, gyógynövénykönyvben, illetve hallotta egy rádiómûsorban. Ahhoz, hogy a fitoterápia hatékony legyen, több alapszabályt kell betartanunk.
Az elsõ alapszabály: Tudni kell, hogy a gyógynövényekrõl szóló információk, milyen szakkönyvbõl valók, mert nem szabad mindegyiket szakmailag elfogadni. Például: Maria Treben könyveiben sok a pozitívum, de néhány téves nézet is megfogalmazódik benne, nagyon sok helyen nem tesz említést a modern orvostudomány legújabb vívmányairól. Szakmailag nagyon elfogadható Dr. Rácz Gábor professzor, Dr. Rácz-Kotilla Erzsébet prof. könyvei. Dr. Babulka Péter budapesti kertészmérnök írásai, amelyek magas szintû, korszerû tudásról tesznek tanúbizonyságot. Külföldi szerzõket is ajánlott használni, pl. Dr. Theiss Németországban, akinek sok terméke kapható a magyar gyógynövényboltokban és patikákban is.
A második szabály: Nem lehet minden betegséget kizárólag gyógynövényekkel gyógyítani. Komoly, krónikus és súlyos betegségek esetén szintetikus gyógyszereket is alkalmazni kell. Pl. komoly epehólyag gyulladásnál, vannak antibiotikumként ható növények, de nem biztosítható standard hatásuk, ezért szükséges tabletta, illetve injekció formában is alkalmazni, ha a helyzet megkívánja.
A harmadik szabály: Nem elég csak a gyógynövény, a betegnek is áldozatokat kell hozni. Például egy kezdõdõ hypertoniát (magas vérnyomás) hiába kezelek korszerû gyógynövénykivonatokkal, ha a beteg dohányzik. Vagy nem lehet gyomorfekélyt eredményesen kezelni, ha a beteg nem hajlandó leszokni az alkoholról és a fûszeres, zsíros ételek fogyasztásáról.
Negyedik szabály: A betegnek meg kell változtatnia a táplálkozását, ha szükséges, diétát kell tartania bizonyos betegségeknél, pl.: diabetes (cukorbetegség), köszvény, obesitas (elhízás). A táplálkozás ugyanis 70%-ban befolyásolja az egészséget. Tehát ez a gyakorlatban annyit jelent, hogy el kell hagyni a sót, zsíros húst, erõs fûszereket, cukros üdítõitalokat, csokoládét. Helyettük zöldséget, gyümölcsöt, fõzelékféléket és sovány húst, pl.: halat, pulykahúst, szóját tanácsos fogyasztani. A szója tartalmazza a napi szükséges fehérjeforrást.
Ötödik szabály: A természetes gyógyszerek, a gyógynövények maximális gyógyhatását csak bizonyos idõ után érezhetjük. Türelemmel kell kivárni az eredményeket. Általában három hét után hat, de az is elképzelhetõ, hogy korábban is kézzel foghatóak az eredmények.
Hatodik szabály: A gyógynövénykúrához más természetes gyógymódokat is alkalmazni kell, ilyen például a talpmasszázs, akupresszúra, légzõgyakorlatok, jóga, úszás, kerékpározás, szauna.
Hetedik szabály: A gyógynövényeket, nemcsak tea, vizes kivonatok formájában alkalmazhatjuk, hanem tinktúrát (alkoholos kivonatot), granulátumot (porított formát) is magunkhoz vehetünk. Léteznek cseppek, tabletták, amelyek a modern ember számára készülnek, akiknek nincs ideje utazás, gyûlés, tárgyalás közben teát fõzni.
Nyolcadik szabály: A teafõzés szabályaira vonatkozik! Gyógyteát ne készítsünk alumíniumedényben! Ugyanis a hatóanyagok egy része kicsapódik, az alumínium feloldódik, és az agyban rakódik le. Ezért tûzálló üveget, edényt használjunk. A szûrõ se legyen fém, hanem sûrû szövésû mûanyag! 

Rideg Róbert természetgyógyász
fitoterapeuta

Itt lehet hozzászólni !

A hozzászóláshoz be kell jelentkezni.