A Zsoldos család otthonai
Ipartelepük észak-nyugati sarki elõkertes téglalap alakú épülete, kézi veretû, hódfarkú cseréppel fedve. Északi vége a családalapító Zsoldos Ferenc és felesége, négy leány, négy fiú gyermek otthona.
Déli részében irodahelyiségek. Innen látható a gõzmalom, fafeldolgozás, tégla, cserép, cement építõanyagok készítése. Úgyszintén Zsoldos László igazgató a telep központjában lévõ lakásából. Õ irányította az üzemeket. A telepet patkó alakban díszítette gyümölcs, konyhakertészet, mezõgazdaság, állattenyésztés, amit Zsoldos Ferenc igazgató irányított.
Szentes központjában az Arany János, Pólya, Báró Harruckern utcák között épült fel a Zsoldos Rt. kenyérgyára. Torony és kézi veretû hódfarkú zománcozott színes cserép fedi. Ferenc igazgató – így neveztük – itt lakott, és nõtt fel ifj. Zsoldos Ferenc sebész fõorvos, Szentes díszpolgára. A Zsoldos leány, dr. Rózsavölgyi Józsefné “L” alakú modern lakóháza épült a harmincas években. Jelenleg orvosi rendelõ. Úgyszintén a testvére, Váradiné családja számára emeletes ház épült a Baros u. 11. sz. alatt. Zsoldos Andor agrár szakember, a család vekerzugi gazdaságát irányította. Szép tanyaépületben lakott. Államosítás után a Pankotai ÁG. tehenészeti része lett.
A Zsoldos generációk lakóépületeit is államosították. A Szarvasi út 8. sz., a családalapító otthonát az ezredforduló körüli években óvoda és gyermekélelmezési konyhaként hasznosították.
Az épület padlásterébõl kinyúló gerendákra ácsolt térségbõl jó a kilátás a városra, a református középsõ temetõben nyugvó Zsoldos nemzedékek sírhelyére.
Márvány emlékmû ábrázolja a családtagokat, a fafeldolgozás munkaeszközeit. Ez, és a Zsoldos nemzedékek otthonai ipari hagyatékaik érdemesek a védettségre.
Kátai Ferenc
(Fotó: dt.)