Javult a közlekedési morál Szentesen – Kevesebb bűncselekmény
A Szentesi Rendõrkapitányág, a hagyományokhoz híven az idén is megtartotta munkaértekezletét, amelynek az elõzõ év eredményei értékelése a feladata. A szakmai beszámolót a képviselõ-testület e havi ülésén tárgyalja.
A munkaértekezletet követõ sajtótájékoztatón Balogh Szabó Imre r. alezredes, kapitányságvezetõ arról számolt be, hogy eredményes tevékenységük ezúttal is a térség negyvenháromezer lakójának biztonságát szolgálta. Ezen véleményét az önkormányzatok és más szakmai szervezetek véleménye, valamint az a tény támasztja alá, hogy az éves több tízezer intézkedést követõen mindössze három alkalommal éltek panasszal a rendõri eljárás ellen az ügyfelek.
Hallhattunk arról, hogy az elmúlt évben 30 százalékkal nõtt az ismertté vált bûncselekmények száma, közöttük egy rendkívüli, száz rendbeli sorozatügy is volt, amely némileg rontja a statisztikát.
Ezúttal a statisztikai adatok meghatározásánál öt évet vettek alapul, örvendetes, hogy az ötéves átlaghoz viszonyítva több bûncselekménytípust kevesebb elkövetõ választott. Az elkövetett bûncselekmények kétharmada így is vagyon ellen irányult. Garázdaság jogsértése ügyében 39 alkalommal jártak el, míg a testi sértések száma közel azonos a korábbi idõszakéval. Elmondta, hogy az elmúlt évben elõfordult 735 vagyon elleni bûncselekmény öt év óta a legkevesebb térségünkben.
Nem ilyen kedvezõ a kerékpárlopások tendenciája. Az évrõl-évre százas nagyságrendû tétel lefaragása okoz még számukra némi fejtörést.
Örömmel újságolta, hogy öt rablást zártak le eredményesen. Összességében a nyomozás eredményességük a megyében a dobogó második helyére sorolta a szentesi kapitányságot. Néhány tized százalékkal maradtak le a makói rendõrök mögött.
Balogh Szabó Imre r. alezredes arról is beszélt, hogy 28 gépjármû felderítésével járultak hozzá az országos adatokhoz. A közrendvédelmi állomány munkájáról elárulta, létszámhiány és betegség miatt 4000 órával töltöttek kevesebbet a közterületen, mint 2008-ban. Kihasználták azonban az önkormányzattól kapott két segédmotor kerékpárt, amelyekkel – elsõsorban a város peremterületén – 3200 km-t teljesítve végeztek szolgálatot. Gyalogosan a városközpontban és a Kisérben 300 óra járõrözés történt.
Elégedettséggel szólt a térség településein mûködõ körzeti megbízotti hálózat munkájáról és létszámáról, ahogy arról is, hogy évek óta javul a közlekedési morál. Tavaly 70 személyi sérüléssel járó baleset közül kettõ volt halálos. Ez az adat is kedvezõbb, mint az elmúlt öt évben. Az ittas jármûvezetõk száma azonban 49 volt, tehát ezen a területen van még mit javítani a morálon.
Az igazgatás rendészet leterheltsége mintegy 23 százalékkal csökkent, kiemelkedõ szabálysértésnek az engedély nélküli gépjármûvezetés bizonyult.
Azt is megtudtuk, hogy 2008-ban alapították “az év rendõre” elismerést. Csányi Konrád fõtörzs zászlós és Remzsõ András fõtörzs zászlós az emlékplakett mellé 1-1 hetes üdülést is kapott az önkormányzattól.
A rendõrkapitány vázolta, hogy április elején négy rendõr szakközépiskolás érkezik, így az állomány 98%-ban válik feltöltötté. Rá sikerült bírniuk nyugdíjkorhatár közeli kollégákat a maradásra, újra van ötven évet betöltött kolléga a kapitányságon, õk példát mutathatnak az érkezõ fiataloknak. Kérdésünkre elmondta, hogy az átlagéletkor a kapitányságon 33 év, és a kollégák átlagban 11,5 éves szolgálati idõvel rendelkeznek.
Dr. Lukács János r. dandártábornok, megyei fõkapitány is elismerõen szólt a helyi eredményekrõl, és felhívta a szentesi rendõrök figyelmét a további teendõkre.
Kép és szöveg: D. T.