Idén megújul a szentesi kirendeltség – Szorgos méhecskék takarékszövetkezete
A Szegvár és Vidéke Takarékszövetkezetnél ezekben a napokban értékelik a 2009-es esztendõt, és a szövetkezet vezetése egyúttal a 2010. évi tervekrõl is tájékoztatja az immár 669 fõre gyarapodó tagságot. Mi is elõször az eredményekrõl érdeklõdtünk.
– Nem számítottunk arra, hogy a gazdasági receszszió ilyen intenzíven érint bennünket. Voltak jobb, rosszabb idõszakaink, de úgy éltük túl az elmúlt esztendõt, hogy a betétállományunk az évközi hullámvölgy után év végére 4,4%-kal túllépte a 2008. évi szintet, az adózás elõtti eredményünk pedig elérte a 79 millió forintot – válaszolta Kis János elnök-ügyvezetõ igazgató (képen), aki a siker zálogát abban látja, hogy stabil kamatpolitikát folytattak, s mivel a korábbi években is szigorú gazdálkodás folyt, nagyobb megszorításra 2009-ben már nem volt szükség.
– Változott-e, és milyen arányban a betételhelyezési hajlandóság a takarékszövetkezetnél?
– A tavaszi idõszak évek óta betétkiáramlást von maga után, hiszen ez a befektetések ideje. Sõt, most a válság miatt a lakosoknak, a vállalkozóknak tartalékaik jelentõs részét fel kellett használniuk, így ekkor jelentõs betétkiáramlás történt. Mi azonban a hét jegybanki alapkamat változás ellenére is csak kétszer módosítottunk a kamatokon. Talán ezért fordult meg a tendencia év végére, és növelhettük mintegy 800 millió forinttal a betétállományunkat.
– Melyek a legkedveltebb megtakarítási formák?
– A 3-6-13 hónapos forintbetétek mellett jelentõs euróállományt kötöttek le nálunk ügyfeleink a kiemelt kamatot biztosító 3 hónapos lekötésû euróbetétekben. Meghatározó továbbá tagjaink betétállománya, akik a legmagasabb, 7%-os kamatszint mellett köthetik le megtakarításaikat.
– Számíthatnak-e az ügyfelek új megtakarítási formára a közeljövõben?
– Gazdag kínálatunkat most inkább az igényeknek megfelelõen szûkítjük, viszont három-négy kiemelkedõ kamatozású konstrukciót akciózunk. Jelenleg a 13 hónapos sávos kamatozású Méhecske Kaptár betétjegy, vagy a 3 hónapos lekötésû, sávos kamatozású Kis Kaptár betétjegy a legnépszerûbb. A jövõben akciós jelleggel kínálunk majd egy-egy régebben nagyon sikeres betétformát is. Az év kiemelkedõ újdonsága azonban az a tartós, három- vagy ötéves befektetési forma, amely az ötödik év végén száz százalékos kamatadó-mentességet hozva nyújt kiemelkedõ kamatot tulajdonosának. Ezt a megtakarítást ügyfeleink betétkönyvben helyezhetik el, amelyben évenként írjuk jóvá a kamatokat. Arra is gondoltunk, hogy ha ügyfelünk idõközben pénzügyi nehézséggel néz szembe, megfelelõ hitellel hidalhassa át azt úgy, hogy sem az elhelyezett öszszeget, sem a kamatadó-kedvezményt ne kockáztassa a futamidõ végéig. 2010 második negyedévében kezdjük meg biztosításközvetítési tevékenységünket, számítva akár újabb ügyfelek bizalmára is.
– Milyen fejlesztéseket terveznek 2010-ben?
– Az évet új fiók nyitásával kezdtük, amely február elsejével Kisteleken kezdte meg mûködését. Ezekben a napokban is tárgyalásokat folytatunk egy újabb kirendeltség létesítésérõl térségünkben. A jelenlegi tizennégy kirendeltség fejlesztésére több mint ötven millió forintot tervezünk, az épületeket érintõ beruházások ebbõl mintegy harmincmillió forintot tesznek ki. Kiemelkedik ezek közül a szentesi kirendeltség belsõ felújítása, hiszen bõvíteni szeretnénk az ügyfélkiszolgáló teret.
Kis János elnök-ügyvezetõ igazgató arról is beszámolt, hogy informatikai rendszerfejlesztésre is készülnek, valamint új pénzkiadó automatát helyeznek el Felgyõn. Ezzel a tizennégybõl tizenkettõ kirendeltség rendelkezik e meghatározó pénzintézeti technikai eszközzel. Örömmel újságolta továbbá, hogy tavaly több mint 10 millió forintot fordítottak a dolgozók képzésére. 2010-ben ennek az összegnek a duplája áll rendelkezésre pályázati forrásból, mert az ügyfélkiszolgálás színvonalát tovább szeretnék növelni.
– Takarékszövetkezetüknél hogyan érvényesülnek a jövõben a hitelezésre vonatkozó jogszabályi szigorítások?
– A törvényi szigorítások két lépcsõben, március elsejétõl és július elsejétõl lépnek hatályba. Kiemelt hangsúlyt kap a lakossági tájékoztatás, ezért a második félévtõl közel negyven oldalas ingyenes tájékoztató füzetet kell átadnunk minden hitelesünknek, függetlenül attól, hogy mekkora hitelösszeget folyósítunk a számára. Március elsejétõl kiemelten kell vizsgálnunk, hogy a hiteligénylõ mennyi jövedelembõl képes fizetni a törlesztéseket, nem elegendõ csupán a fedezet, nem elég, ha valaki nagy értékû ingatlannal rendelkezik. Ezt a törvényi intézkedést egyébként elkésettnek tartom, legalább négy éve be kellett volna már vezetni.
– Egyébként sok problémás hitelesük van?
– 2009. évben ötszázzal több kérelem érkezett hitel-átütemezés iránt, mint 2008-ban. Ezek nyolcvan százalékát tudtuk pozitívan elbírálni, tíz százalékuk kompromisszumos megoldás után várhatóan rendezõdik, tíz százalékuk viszont közel áll ahhoz, hogy végrehajtási eljárásra jusson. Náluk az együttmûködés teljes hiánya, és a idõ múlása a döntõ. Általános tapasztalat, hogy az érintettek nem tudják jól felmérni a saját helyzetüket.
Kis János elnök-ügyvezetõ igazgató 2010-ben is jelentõs hiteligényre számít. A hitelállományuk több mint másfél milliárd forinttal nõtt 2009-ben. A takarékszövetkezet lassan eléri ez irányú törvényi lehetõségeinek határait – vázolta.
Dömsödi Teréz