A munkavállalókat és a munkaadókat érintő változásokról – Kinek jár támogatás?

A Dél-alföldi Regionális Munkaügyi Központ Szentesi Kirendeltségén arról érdeklõdtünk, vajon nálunk is rekordot dönt-e a munkanélküliség. Melyek azok a lehetõségek, amelyek a foglalkoztatást segítik, és milyen változások léptek életbe január elsejével. A kérdésekre Tonnes Zsolt kirendeltség-vezetõ válaszolt.

– A regisztrált álláskeresõk száma közel 2700 fõre módosult, ami az elmúlt év szintjéhez képest mintegy 20%-os növekedés. A régióban azonban ez az arány kedvezõnek mondható, hiszen amíg nálunk az álláskeresõk százalékos aránya 14,2%, addig a régióban 17,5%. A megyében pedig – Szeged után – a második legjobb mutatókkal rendelkezünk, – összegzett.
– Korábban is voltak már ilyen magasak ezek a számok?
– Igen, 1993-94-ben még ennél is rosszabb volt a helyzet. Ám – hozzá kell tennem – ha nem volna az „Út a munkába” program, most is az 1993-94 évi szinten tartanánk.

– Számos intézkedés születik, hogy javuljanak ezek a mutatók. Ez év január elsejétõl milyen változásokkal szembesülnek a munkavállalók?
– A Foglalkoztatási Törvény január elsejétõl módosult, az álláskeresési járadék megállapításának feltételei változtak. Ez alapján az jogosult álláskeresési járadékra, aki megfelelõ jogosultsági idõvel rendelkezik, aki az álláskeresõvé válást megelõzõ 4 éven belül legalább 1 év jogosultsági idõt szerzett, és ez idõ alatt a járulékfizetési kötelezettségét is teljesítette. Az álláskeresési segély feltétele pedig az álláskeresõvé válást megelõzõ 4 éven belül megszerzett 200 nap jogosultsági idõ, – mondta.
Tonnes Zsolt az álláskeresõk járadékának kiszámításáról is beszélt.
– Azok járnak most rosszabbul, akiknek a munkáltatója a minimálbérnél kevesebb jövedelmet igazol. Esetükben is az igazolt összeg 60%-a a járadék. 

– Mi mindenre kell a munkaadóknak odafigyelniük?
– Például arra, hogy a 34/2009.(XII.30.) SzMM rendelet tartalmazza a munkanélkülivé vált dolgozó igazoló lapjában bekövetkezett változásokat. Vagy arra, hogy több új támogatási forma is segíti a foglalkoztatást. A rendelkezésre állási támogatásban (RÁT) részesülõk támogatott foglalkoztatása nem csak a közszférában érhetõ el. Legfeljebb egy éven át 28.500 Ft összegû munkabér támogatás igényelhetõ minden teljes munkaidõben foglalkoztatott RÁT-os munkavállaló esetében, ha a munkáltató a kérelem benyújtását megelõzõ 1 évben munkavállaló munkaviszonyát mûködési körében felmerülõ okból rendes felmondással nem szüntette meg, és vállalja, hogy a következõ 1 évben sem teszi. Ez mellett a START EXTRA kártyával 1 évig a foglalkoztatás járulékmentes. A START kártyával a munkavállaló végzettségének megfelelõen alakul a járulék kedvezmény, – vázolta a kirendeltség-vezetõ, aki további két új támogatási formáról is beszámolt:

– A pályakezdõk munkatapasztalat szerzésének támogatásához a munkáltatónak vállalnia kell, hogy legalább 4 órában, 1 éven át olyan pályakezdõt foglalkoztat, aki legalább 90 napja regisztrált álláskeresõ. Ezen a jogcímen a bérköltség 50-100%-ára kapható támogatás maximum 12 hónapos idõtartamra. Az a foglalkoztató kérheti a támogatást, aki a válság következtében munkanélkülivé vált személy foglalkoztatását vállalja teljes munkaidõben, amennyiben az álláskeresõ az álláskeresési járadékra még legalább 180 napig jogosult. A támogatás az ellátás további idõtartamára igényelhetõ. A munkáltató a minimálbér és járulékai 60%-áig részesülhet támogatásban.
Tonnes Zsolt emlékeztetett, hogy a közhasznú foglalkoztatáshoz, egyéb bértámogatásokhoz, TÁ-MOP 1-3 pályázatokhoz, vagy a vállalkozóvá váláshoz segítõ források továbbra is nyitottak.
Az alkalmi munkavállalói kiskönyv ez év március 31-ig használható. Ezt követõen a munkáltatónak egyszerûsített munkaszerzõdést kell kötnie, illetve elektronikusan kell bejelenteni a foglalkoztatást.  Ha az alkalmi foglalkoztatás az 5 napot nem éri el, elég a szóbeli megállapodás, azonban a munkavégzés elõtt elektronikus bejelentési kötelezettség van. A kifizetett munkabér utáni járulékot az általános adó és társadalombiztosítási szabályok szerint kell teljesíteni. A háztartási és növénytermesztési idénymunkáknál a bejelentést az APEH felé telefonon is megtehetik, – hallottuk. Az egyszerûsített foglalkoztatásról a 2009. évi CLII. Törvény rendelkezik.
További fontos információ, hogy megváltozott a rehabilitációs hozzájárulás összege, amely a 20 fõ fölött foglalkoztató munkáltatókat érinti. A létszám 5%-át ugyanis megváltozott munkaképességû munkavállalóval kell feltölteni. Amennyiben ez a létszám nem teljes, a rehabilitációs hozzájárulás öszszege minden egyes hiányzó személy után 964.500 forint.
A kirendeltség-vezetõ kéri a munkáltatókat, hogy az egyes támogatások igénylése elõtt keressék fel a kirendeltséget. Szükségszerû az elõzetes egyeztetés, hiszen támogatás csak a foglalkoztatás megkezdése elõtt kérhetõ, és az egyes támogatások formája foglalkoztatottanként más-más lehet.

Kép és szöveg:
Dömsödi Teréz

Itt lehet hozzászólni !

A hozzászóláshoz be kell jelentkezni.