Pálmások a helyi gazdaságélénkítésért

A Képviselõ-testület január végi ülésén rendeletet alkotott a helyi gazdaság élénkítését segítõ támogatásokról.

Szerénytelenség nélkül állíthatjuk, hogy nekünk, pálmásoknak meghatározó szerepünk van abban, hogy sikerült a polgármesteri hivatal és a képviselõ-testület tagjait meggyõzni arról, hogy igenis, a város vezetésének felelõssége van a helyi vállalkozások segítésében. Ugyan nagyon hosszú idõ, éppen egy év alatt, de végül is sikerült az ügyet eljuttatni addig, hogy városi rendelettel kihirdetésre kerüljenek rövidesen – március elején – a helyi mikro-, kis- és középvállalkozásokat anyagi támogatáshoz juttató pályázati lehetõségek.
Ennek a cikknek a fõ célja nem a hosszú küzdelem ismertetése, hanem a lehetõségek átfogó, rövid bemutatása, de a történeti hûség érdekében a fõ momentumokat célszerû sorra venni.
Még 2009. januárban írt a polgármester úr egy levelet a vállalkozásoknak, hogy tájékozódjon helyzetükrõl és visszajelzést kérjen tõlük, miben lehetne a segítségükre.
Mi, pálmások indítványoztuk, hogy a polgármesteri levélre érkezett válaszokat és kéréseket ismerhesse meg a képviselõ-testület, és tárgyalja meg a vállalkozások segítésének lehetõségeit.
Erre készült el 2009. április 24-re egy elõterjesztés, melyet annak alacsony színvonala miatt le kellett vetetnünk a napirendrõl.
Az újabb elõterjesztésre elég sokat kellett várnunk, öt hónapot, azaz csak szeptember 25-én került a testület elé. Azt is megtettük, hogy június 07-én egy komplett elõterjesztés tervezetet küldtünk a polgármesteri hivatalnak, de csak szeptember végén terjesztették be.
Az elõterjesztés megtörtént, de még háromszori megtárgyalás kellett ahhoz, hogy végül a képviselõ-testület ez év január 29-én eljutott addig, hogy rendeletben döntsön. Hosszú vajúdás után végül döntött arról, hogy március 01-ig meg kell hirdetni a vállalkozásokat segítõ, gazdaságélénkítõ támogatásokról a pályázatot, március 31-i beadási határidõvel, és a beérkezett támogatási igényekrõl május 10-ig dönteni kell.
Nem volt tehát egyszerû, de átment a kétkedõk és a hivatali útvesztõk gátjain az ügy, a mikro-, kis- és középvállalkozásoknak szánt segítõ jobb.
Kik pályázhatnak? Azok a helyi székhellyel, telephellyel rendelkezõ vállalkozások, amelyekben a foglalkoztatottak létszáma 250 fõ alatti és árbevételük kisebb 50 millió eurónál. 
Milyen támogatások nyerhetõk el?
Kamatmentes kölcsön, 3 éves futamidõre, három cél megvalósításának segítésére.
A három célterület és a pályázható kamatmentes kölcsön összegei: gazdaság és kereskedelem fejlesztésre, azaz a már mûködõ vállalkozás továbbfejlesztéséhez szükséges beruházásra, mûködésfejlesztésre maximum 3 millió Ft. Új termék, technológia bevezetésére, innovációs célra maximum 5 millió Ft. Mindkét esetben a kapható kamatmentes kölcsön maximum a fejlesztés 50%-áig terjedhet. Tehát ha a teljes fejlesztés pl. csak 4 millió Ft, akkor maximum 2 millió Ft lehet az elnyerhetõ kamatmentes kölcsön felsõ határa.
A harmadik célterület a foglalkoztatott létszám megõrzésének segítése. Ehhez a megõrzendõ dolgozó bére után fizetendõ bérjárulékok 75%-áig terjedõ kamatmentes kölcsön pályázható, maximum 400 ezer Ft/fõ/ év összegig.
Meghirdetésre kerül még egy negyedik gazdaságélénkítést szolgáló ösztönzõ csomag is. Ennek lényege, hogy a város az új vállalkozói övezetekben (az Ipari Parkban és a 451. számú elkerülõ út mentén) az önkormányzat tulajdonában lévõ ingatlanok vásárlásához árengedményt ad, ha a vásárló a megvásárolt területen 5 éven belül beruházást hajt végre, és többlet létszámot foglalkoztat. Az árengedmény 500 ezer Ft/fõ és maximum az ingatlan vételárának 75%-áig terjedhet. A kijelölt övezetekben felépített új épületekre 2014. december 31-i az építményadó mértéke a jelenleg hatályos 400 Ft/m2 helyett csak 20 Ft/m2.
Kétségtelenül nagyon nehéz a vállalkozások mai helyzete, köztük a helyieké is. Ebben a helyzetben minden lehetõség, minden könnyítés életmentõ, vagy éppen a kilábalást segítõ lehet.
Ebben a megközelítésben törekedtünk mi pálmások arra, hogy keresztülvigyük a gazdaságélénkítési, vállalkozásokat segítõ helyi rendelet elfogadtatását.
Kedves Helyi Vállalkozások! Éljenek minél többen a rövidesen megnyíló lehetõségekkel! Figyeljék a pályázatokat, kérjék a könyvelõjüket, hogy készítse el a pályázatot!

Pálmások Szövetsége
+36 30/9353 845      

(Fizetett közlemény!)

Itt lehet hozzászólni !

A hozzászóláshoz be kell jelentkezni.