A szentesi paprika eredetvédelmét kezdeményezik – Óvatos optimizmus a DélKerTÉSZ-nél
A Dél-alföldi Kertészek Szövetkezete számára 2009. pozitív rekordot is hozhatott volna, ha az õsz folyamán nem csökkennek drasztikusan a zöldség-gyümölcs felvásárlási árak. Ledó Ferenc elnök – ügyvezetõ azért ettõl függetlenül is eredményesnek minõsíti az elmúlt évet, hiszen a kereskedelmük hat százalékkal növekedett, taglétszámuk is bõvült.
– Mindez fejlesztések nélkül nem lett volna lehetséges, melyek voltak ezek? – kérdeztük.
– Százharminc milliós beruházásból új csomagoló üzemet létesítettünk, így 15-20%-kal tudtuk növelni a csomagolt zöldségfélék arányát. Az épület klimatizált és modern eszközökkel felszerelt. Ma már az áruházláncok igénylik tõlünk a termékek csomagolását, így nem is volt eladási gondunk, – említi, és hozzáteszi:
– Mostanra hozta meg a tényleges eredményt a 2003-2004-ben bevezetett minõségbiztosítási rendszerünk, talán épp a válság hatására. Mind idehaza, mind külföldön a vevõk megkövetelik ezeket a fontos minõségi dokumentációkat, több konkurens ezek hiányában szorult ki a piacról.
Ám az eredményességüknek harmadik komponense is volt. Ledó Ferenc arról tájékoztat, hogy egyre nagyobb teret adnak a biológiai növényvédelemnek, ami tavaly tíz hektárral nagyobb területen valósult meg, mint a korábbi évben.
– Nagyon lényeges, hogy a melegigényes növények, mint a paprika, paradicsom, uborka, 40%-ban ilyen körülmények között fejlõdnek a termelõinknél. Sokkal keresettebbek az így termelt növények, megtérül tehát a ráfordítás. S ami ugyancsak szerencse, hogy a pályázati támogatásaink rendre megérkeztek, a napokban is folynak az elszámolások, – vázolja, ahogy arról is beszél, hogyan rendezkedtek be a jelenlegi körülmények túlélésére:
– A válság hatására jobban segítjük a tagjainkat, hogy a minõségi és menynyiségi követelményeknek maximálisan meg tudjanak felelni. Tavaly mintegy százhetven millió forint értékben finanszíroztuk hasznosanyag vásárlásaikat, így például a biológiai növényvédelem terén, megelõlegeztük a palánta árát is, amelyet aztán a termékárból térítettek vissza.
Az elnök ügyvezetõ azt is elismeri, hogy most nagyobb energiákat kell mozgósítani a piacok megtartása érdekében. Áldozatot kell hozni azért, hogy a legrangosabb szakmai kiállításokról továbbra se maradjanak le, mert fontos értékmérõ cégük életében a részvétel. Nagy tehát a nyomás. Az alapításuk évében még harmincöt féle zöldség-gyümölcs forgalmazását vállalták, mára ez a szám a legkeresettebbekre szûkült, az árualap 65%-a paprika, 20%-a paradicsom, a többi hajtatott káposzta, uborka…
– Azért, hogy az árualapot jobban koncentráljuk, tavaly négy TÉSZ létrehozott egy külön kft-t. Az áruházláncoknak ugyanis tartósan a megadott idõre, a megfelelõ minõségû zöldséget kell szállítanunk, különben nem lehetünk elsõ számú beszállítók, ami legalább 20% árvesztést jelent, – magyarázza.
A DélKerTÉSZ szövetkezetnek jelenleg ötszázhúsz tagja van. A tagfelvételekrõl Ledó Ferenc azt mondja, szigorú feltételeket szab a piac, ezért nem tudnak minden tagjelölttel szerzõdést kötni.
2010-rõl annyit árult el, hogy óvatos optimizmussal gazdálkodnak, idén jelentõs beruházásuk nem lesz. A csomagoló kapacitás bõvítésére azonban közel hatvan millió forintot terveznek elkölteni. Idén megkezdik továbbá a szentesi paprika eredetvédelmére vonatkozó eljárást, amely hoszszú, várhatóan 2012 évvel záruló folyamat lesz. Ám ez a minõsítés azért nagyon fontos, hogy újabb piaci pozíciókhoz juthassanak a térségi termelõk.
Végezetül Ledó Ferenc egy a napokban rendezett szakkiállításról is beszámol:
– A berlini Fruit Logistica kiállításon vettem részt, ahol tízezer hektár területen csaknem hétezer kiállító mutatkozott be. Németország a legnagyobb zöldség importõr, nagyban függünk az ottani kereslettõl, – állapítja meg.
Kép és szöveg: D. T.