Hogyan lehet a pesszimista várakozásokat mérsékelni? – Mit tegyenek ezért a helyi képviselők?

EGY SAJTÓHÍR MARGÓJÁRA: Semmi jót nem várnak a magyarok 2010-tõl”  – Olvasható ki a Szonda Ipsos által az MTV számára készített felmérésbõl:

      Anyagi helyzetünk és magánéletünk szempontjából is nagyon kemény év elé nézünk a telefonos felmérés szerint.
      A decemberben, ünnepek elõtt, 500 fõs csoportban végzett kutatás szerint a megkérdezettek 43 százaléka véli úgy, hogy 2010 nagyon nehéz év lesz saját és családja anyagi helyzetét illetõen. A 2008 hasonló idõszakában készített kutatás szerint a megkérdezettek 46 százaléka, az azt megelõzõ évben pedig 39 százaléka  vélekedett hasonlóan.
     A kutatás az MTV Híradójában közzétett adatai szerint a válaszadók 42 százaléka átlagos évnek tartja az ideit az anyagi helyzetét illetõen. Ez a szám 2008-ban 40, 2007-ben 37 százalék volt.
A magánéletükkel kapcsolatos elvárásokban nem optimisták a magyarok. Csak a megkérdezettek 18 százaléka mondta, hogy nagyon jó éve lesz 2010. Ezt 2008-ban még 28 százaléknyian gondolták. Átlagos évre 32 százalékuk számít és 43 százalék nyilatkozott úgy, hogy “semmi jót” nem vár, megítélése szerint nagyon nehéz éve lesz 2010-ben.  
Tisztelt, Kedves Olvasók! Miért ollóztuk ide ennek a felmérésnek, döntõen pesszimizmust sugárzó adatait? Azért, hogy nyomatékosítsuk a decemberi cikkünkben írtak fontosságát. Mit írtunk? Csak részben idézve, az alábbiakat: „A gazdasági válság kemény idõszakát éljük mindannyian. Pártpolitikusainknak remek alkalmat ad ez arra, hogy az ország sorsáért egymást kölcsönösen felelõssé tegyék. Arra is remek alkalom ez, hogy üzeneteket intézzenek a közelgõ választásokra gondolva honfitársaikhoz, hozzánk, hogy milyen frappáns módon fogják megoldani a válsághelyzetet, ha rájuk szavazunk majd”.
     „Nekünk, pálmásoknak az a véleményünk, hogy itt helyben nem az országos politikacsinálók személyes- és párt ambícióit kell szolgálnunk. Nem kell helyi rendezvényeken elhangzó beszédekkel, a pártközpont által elrendelt szövegek felolvasásával tölteni az idõt. Annak a helye a Parlamentben és a választási gyûléseken van!”
    Sajnos egyre szaporodó példái vannak annak, hogy mégis gyarapszik az általunk nemkívánatosnak tekintett „szereplések” száma.
Helyi képviselõ-testületi üléseinken már szinte rendszeressé vált a pengeváltás a két oldal között. Az éppen napirenden lévõ tárgytól elkalandozva, kerülnek felszínre nem városunk kompetencia szintjére tartozó dolgok.

      Gyakran kapom azt a kritikát képviselõ társaimtól, hogy túl sokat és túl hoszszan beszélek, felesleges elmondanom azt, amit írásban is átadtam nekik. Én igyekszem mindenkor a tárgykörhöz kapcsolódó személyes és/vagy pálmás véleményt, álláspontot elmondani. Elfogadom a kritikát, hogy beszélhetnék rövidebben, de úgy vélem, hogy egy üggyel kapcsolatos konkrét álláspont kicsit hosszabb kifejtésének is több haszna van, mint az értelmetlen pengeváltásoknak.
      Legalább azzal ne bõszítsük egymást. Maradjunk a mi saját dolgunknál, oldjuk meg saját helyi feladatainkat legjobb szándékunk szerint. 
Miket? Meg kellene végre állapodni a városfejlesztési stratégiában, amelyet már negyedik éve nem sikerül még csak napirendre se tûzni. Komolyan meg kellene határozni, hogy mit teszünk a népesség csökkenés, a fiatalok elvándorlása ellen. Sokkal gyorsabban és hatékonyabban kellene felkészülni, reagálni a változásokra, kihívásokra, védeni kellene saját intézményeinket, vállalkozásainkat, elõnyben részesíteni a helyieket,
    Ezekben, és még néhány más, városunk hosszú távon fontos ügyében kellene közös nevezõre jutnunk mielõbb. Azért is, hogy megoldást keressünk és azért is, hogy városunk lakossága az egységet, és ne a szembenállást érzékelje, amikor a képviselõ-testületi ülést látja.
     Mi köze ehhez a bevezetõben idézett közvélemény kutatási adatoknak? Sok!
Az egymás ellen feszülés, a megosztás sugallása és gyakorlása az egyébként valóban létezõ nehézségek érzését felerõsíti, nyugtalanítóbbá teszi.
    Az viszont mérsékli, ha azt látják az emberek, hogy vezetõik közös nekifeszüléssel igyekeznek megoldani a helyi problémákat.  

     Nekünk, helyi képviselõknek a pesszimizmus mérséklését a helyi problémák megoldásával, a helyiek védelmével kell szolgálnunk.

  Horváth István
a Pálmások Szövetsége elnöke
+36 30/9353 845      

Fizetett közlemény!

Itt lehet hozzászólni !

A hozzászóláshoz be kell jelentkezni.