Központi kérdések…
A Regionális Operatív Program keretében kerül sor Szentes városközpontjának rehabilitációjára a helyi önkormányzat, valamint a Szentes Nagytemplomi Református Egyházközség közös pályázata alapján. A közel egy éve aláírt, mintegy 1 milliárdos szerzõdés teljesítése ez év végével esedékes.
A minapi sajtótájékoztatón Szirbik Imre polgármester részletezte, hogy a pályázat, melyhez az önkormányzat 10%-os önrésszel járul hozzá, három programot foglal magában. A Református Nagytemplom mûemléki felújítása, a Kiss Bálint utca rekonstrukciója és ötven férõhelyes idõsek otthona tartozik a projekthez, amelynek november vége a befejezési határideje.
Kováts Péter, az egyházközség lelkipásztora arról beszélt, hogy a nyertes pályázatot isteni ajándéknak tekintik, hiszen nagyon nehéz manapság templomfelújításra forrásokhoz jutni. Az épület állagát tekintve az utolsó pillanatokban érkezõ támogatásból megújul, és némileg új funkciót kap. Az orgona karzat alatt pl. kisgyermekes tartózkodót alakítanak ki, így míg a szülõk részt vesznek az istentiszteleteken, a kisgyermekek az alatt felügyelet mellett, fûtött helyiségben játszhatnak.
Felújítják továbbá a szószéket, úrasztalát, a padok egy részének mellõzésével tágasabb belsõ teret képeznek. Modern hangosítással látják el az épületet, amely lehetõvé teszi koncertek, hangversenyek színvonalas megrendezését, továbbá CD felvételét. Új világítótesteket szerelnek fel, új aljzatbeton, szigetelés teszi lehetõvé a jobb fûthetõséget. Az elsõ emeleti karzat padjait megõrzik eredeti állapotukban, a második emelet karzatán pedig a Templomi Galéria megtartása a cél, tudtuk meg.
Kováts Péter ismertetõjét az idõsek otthona bemutatásával folytatta. A Kossuth tér 4. alatti, az 1800-as évek végén épült ingatlanban a földszinten négy háromágyas, négy kétágyas, kettõ egyágyas szoba és két házaspár számára apartman áll majd rendelkezésre. A tetõtérben további tizenhárom helyiséget alakítanak ki, amelyek természetesen gondnoki lakással, nõvérszállóval egészülnek ki. Az épületben, amely várhatóan harminc fõnek ad majd munkát, mozgássérültek is jól tudnak közlekedni, hiszen erre is gondoltak a tervezéskor. Jól felszerelt orvosi helyiség segíti a majdani lakók biztonságos ellátását. Az udvart grillezõ hely, kiülõk, szökõkút, szabadtéri színpad teszi széppé és praktikussá, sõt a tevékeny idõsek önállóan alakíthatnak ki virágos kertet. A lelkipásztor úgy fogalmazott: arra törekednek, hogy az idõsek jobban érezzék magukat itt, mint odahaza.
A közbeszerzési eljárást mindkét építkezés esetében a Polydom Rt. nyerte. A cég elnök, vezérigazgatója, dr. Nagy Tibor röviden vázolta, hogy cégük többségi belga tulajdonú, tizenöt éve mûködik eredményesen. Az ország különbözõ pontjain iskolák, középületek, kórház beruházások fûzõdnek nevükhöz, és képeznek munkavégzésükrõl referenciát. Szentesen betonüzemük található.
Egyre gyarapszik azonban tapasztalatuk a mûemléki jellegû felújítások terén is, hiszen az eddig általuk felújított templomok száma megközelíti a tizet.
Amint a jó idõ beáll, a kecskeméti székhelyû cég kézbe veszi a munkálatokat, és kezdetét veszi a várva várt építkezési folyamat, amelynek koronája a projekt harmadik eleme, a Kiss Bálint utca felújítása. Itt az a cél, hogy a századfordulós állapotoknak megfelelõ külsõt öltse fel újra a terület. Az bizonyos, hogy a több lépcsõs városközpont felújításnak a közlekedõk szempontjából kényelmetlenségei is lesznek. Mindez azonban a tényleges végeredmény reményében – mondhatjuk – a legkevesebb.
Kép és szöveg: dt.