Izületi panaszok esetére – Jó tanácsok
Igen sokan ismerjük az érzést, amit bizonyít a hozzám eljuttatott kérdések gyakorisága is, hogy fájó tagjaink, izületeink miatt néha alig tudunk mozogni. Mi is a teendõ ilyen esetekben?
Tudni kell, mikor alkalmazzunk krémet, borogatást, fájdalomcsillapító tapaszt, tablettát vagy porcerõsítõ kapszulát. A kezeléseknek ez alapján két fajtáját különítjük el.
Az elsõ csoportba a fájdalmat helyileg enyhítõ tapaszok, kenõcsök, olajok, míg a másodikba az egész szervezetben ható fájdalomcsillapító készítmények, gyógyszerek fajtái, a reuma gyógyszerek és porcerõsítõk tartoznak.
Mikor és hogyan alkalmazzuk a helyileg ható módszereket? Miként hatnak ezek? Pl. ficam, rándulás, reuma okozta fájdalmak enyhítésére használhatjuk a krémeket. Különbözõ panaszok esetén a nem szteroid típusú gyulladásgátlókat javasolnám, vagy fájdalomcsillapításra alkalmas szereket használhatunk. Ezek a hajszálerekbe bejutva ugyanúgy hatnak, mint a tabletta.
A múló, átmeneti sérülésekre helyileg lehet használni a Fekete nadálytõ krémet, fürdõsókat. Ezek segítik az izom ellazulását. Vigyázni kell azonban az asztmás és vesebetegségben szenvedõknek, mert ha nem tud kiürülni a szervezetbõl a szer, akkor bajt is okozhat. A mentol, a kámfor, rozmaring illóolajokat gyakran kombinálják a metil-szaliciláttal, de önmagukban is alkalmasak helyileg kezelésekre. Ha gyulladás van, vagy meleg és duzzadt a testrész, nem tanácsos ez a kezelés. A vérbõséget okozó krémek után borogatni lehet (állotvizesruha), de a fájdalmas területet légmentesen dunsztkötésbe tenni és lezárni nem szabad.
A reumás izületi gyulladás esetében az immunrendszerben zavar keletkezik, ami a gyulladást okozza. Életre szóló kezelést igényel, reumatológus szakápoló kell, hogy a további gyógykezelést meghatározza. Speciális kezelési módok léteznek rá. Figyelem! Idõben, rétegesen öltözzünk, figyeljünk a tünetekre!
Mit tegyünk azért, hogy izületeink és porcaink egészségesek és épek maradjanak?
Az életmódról: a hirtelen megerõltetés, a huzamos idejû fokozott igénybevétel, a túlsúly elkerülésével idõben lépjünk. Ha nem múlnak a tünetek, forduljunk szakorvoshoz, mert a fájdalom okát fel kell tárni és kezelni kell. Egy-két hétnél tovább otthon ne kísérletezzünk. A táplálékkiegészítõk esetében nem elegendõ az alkalmi szedés. Tartós kúra fog eredményt hozni, három hónap után lehet a javulás jeleit érzékelni.
Megfontoltan alkalmazzuk azonban a sokféle tanácsot! Mielõtt bármit is vásárolunk, az legyen a szemünk elõtt, hogy a saját részünkre mi a legjobb, a leghatásosabb gyógykészítmény.
Csordás Istvánné
természetgyógyász
eü. szaktanácsadó