Szeretni kell…
Meglehetõsen elfogy az idõnk, mármint ez az a termék, ami egyáltalán sehol sem vásárolható meg. Ráérni a másikkal való törõdésre… Valahogy legtöbbször nem sikerül.
Az ellopott pillanatok ünnepeire marad némi figyelem, valami ilyesmi a Valentin is, ami azért nem igazán a miénk. Csicsás, giccses, zsebbe nyúlós jelenség. Inkább azért érdekes, mert elgondolkodtat.
A ránk szabott ruhákból ez is egy. Nem mi választottuk, ez van, és kész. Anélkül, hogy népszerûsíteni akarnám, szóljunk ennek az ünnepnek az elõnyös tulajdonságairól.
Szeretetre sarkall, ami nem feltétlenül jelenti azt, hogy el kell költeni egy csomó pénzt, mondjuk virágra, vagy jellegzetes csecsebecsékre. Megismerni azokat a hagyományokat, amely nélkül nem lenne Bálint, vagy Valentin nap, s hogy mennyire másként emlékeznek meg róla a különbözõ vidékeken, általános mûveltség. Szent Valentin ugyanis a II. században élt. II. Claudiusz császár börtönbe vettette, innentõl kezdve több féle monda is él szeretetérõl és szerelmérõl. A vesztõhely felé tartva azonban elmondta azt a bizonyos mondatot, ami a szeretet bizonyítékaként ünneppé tette ezt a napot. Kivégzésének napja éppen február 14.
A rómaiak pedig Luperkulia ünnepét ülték február 15-én. Luperkusz istenség a termés és a nyáj védelmezõje. A rómaiak az ünnepet a tavasz köszöntésére használták, dallal és tánccal rótták le hálájukat az égiek elõtt. Éjjel a lányok, fiatal nõk kerámia korsóba tették a nevüket. Minden férfi kihúzott egy nevet, és az ünnep estéjét együtt töltötték. Persze voltak olyan párok is, akik egész évben együtt maradtak. Ezt az ünnepet késõbb teljes egészében a Valentin nap váltotta fel. Szent Valentin vált tehát a szerelmesek védõszentjévé.
Az ünnep hazánkban 1990-tõl kezd megtartottá válni. A Bálint naphoz azonban több babona, hagyomány fûzõdött már a korábbi években is. Feltétlenül pozitív, hogy ezen a napon nem szabad haragudni senkire, de megsértõdni sem. Egymás iránt a türelem, tolerancia, a szép beszéd kell, hogy irányadó legyen. Régen pl. azt mondták a lánynak, ha Bálint nap elõtt éjjel kimegy a temetõbe, meglátja a leendõ férjét, mert a szellemek megmutatják neki. Vagy például olyan almát kell enni, amelyiknek kilenc magja van. A kilenc magot bele kell csempészni a kiválasztott fiú zsebébe, aki ezek után feltétlenül a huncut magcsempészõ lányba fog szeretni. Az idõjárást illetõen azt mondják, ha hideg száraz idõ van február 14-én, az adott évben jó lesz a termés.
Sorolhatnánk még, hiszen nemzetenként, tájegységenként más-más a hiedelem és a szokás. A virágok közül, amit adni illik, feltétlenül a rózsa vezet. Elsõ a vörös, de bármilyen lehet. Egyre elterjedtebb azonban a tavaszi hagymás virágok ajándékozása.
A legfontosabb azonban mégis az, hogy ne csak ilyenkor beszéljünk szépen, legyünk türelmesek másokhoz, a párunkhoz, hanem lehetõleg mindig. Örök igazság, hogy a legnagyobb ajándék mi vagyunk a magunk és mások számára. Mert ha tudunk örülni egy mosolynak, mások is velünk örülnek, visszamosolyognak.
Összeállította: Tamás Kata