Felajánlva a NATO-nak – Féléves váltásban

A NATO Reagáló Erõk (NRF-6) hatodik váltása ünnepélyes keretek között lépett szolgálatba január 12-én a MH 37. II. Rákóczi Ferenc Mûszaki Dandárnál.  A NATO számára felajánlott erõk féléves ciklusokban vesznek részt, esetleges bevetésük esetén elsõsorban természeti és humán katasztrófák elhárítása a feladatuk. A most váltott NRF-5-ös szolgálatban a hódmezõvásárhelyi MH 5/62 Könnyû Lövészzászlóalj kijelölt állománya is részt vett.

Díszmenet_1.jpg

A szentesi ünnepélyes váltáson a Honvédelmi Minisztérium részérõl megjelent Wapplerné dr. Balogh Ágnes, a HM jogi helyettes államtitkára, akinek Kovács István dandártábornok, a helyi alakulat parancsnoka bemutatta büszkeségüket, a víztisztító berendezést, s a hozzá szorosan kapcsolódó technikai eszközöket. Az NRF-6-ban a szentesi dandár Víztisztító százada is részt vesz mintegy negyven fõvel, kaptuk a tájékoztatást. Az elõzõ szolgálatba több mint kétszáz katona tartozott, ám a mostani létszám mindössze száz fõ lesz. Nagytarcsa vegyvédelmi képességeket, Kaposvár nemzeti támogató logisztikai bázist, Székesfehérvár nyolc fõ parancsnoki állományt, míg Budapest CIMIC, civil-katonai együttmûködési csoportját ajánlotta fel a szolgálatba. S hogy az angol parancsnokság alá tartozó erõknek mennyi dolguk lesz a fél év során? Hónapokon át készültek arra, hogy ne érje õket meglepetés. Most a katonák az érintett alakulatok parancsnokai részvételével Tömböl László vezérõrnagy, a HM Honvéd Vezérkar törzsigazgatója hazafias gondolatai mellett vették át a szolgálatot.
Egyfelõl a magyar katonai erõ élvezi azt a biztonságot, amit a NATO adta kollektív védelem jelent, másfelõl katonai erõk és képességek felajánlásával járul hozzá a szövetség közös erõfeszítéseihez, mondta a vezérõrnagy, majd hozzátette: az NRF megszervezésérõl a NATO prágai, 1992-es csúcsérte-kezletén született döntés olyan környezetben, ami-kor helyi, regionális konfliktusok teszik sürgetõvé a béke és biztonság szavatolását.
A magyar részvétel szervezése 2003-ban vette kezdetét, – említette, ám azt is, hogy az elsõ rotációk sorra a tanulás folyamatát jelentették.  Mára azonban méltán állapíthatta meg: az NRF az élcsapat, amelynek különleges szerepe lehet elrettentõ ereje folytán a konfliktusok megelõzésében és kezelésében, vagy természeti és humanitárius katasztrófák következményeinek felszámolásában. De egyben hajtóerõ is a mind jobb felkészültség elérésében, a nemzetközi szolgálatban, az egyes külföldi missziókban résztvevõknek. Beszélt továbbá arról a tudásról, amelyet a katonák a felkészülés során halmoztak fel, s amelyek beépülnek a Magyar Honvédség tudásanyagába, hogy a professzionális haderõt szolgálják. Az önkéntes haderõ, az új szolgálati kultúra kialakítása létszámában lényegesen kisebb, minõségében magasabb szintû haderõt jelent.
A Magyar Köztársaság erejéhez mérten járul hozzá a közös, szövetségen belüli teherviseléshez. Ennek része az a kormányzati döntés, mondotta, hogy a Magyar Honvédség egy idõben, különbözõ helyszíneken és feladattal, mintegy ezer fõvel vegyen részt külföldi küldetésben.

Ünnepi_pillanatok.jpg

Tömböl László vezérõrnagy szólt arról, hogy a balkáni államok békéjének biztosítása érdekében növelni kívánja a NATO a katonai jelenlétet. Tehát ezekben a napokban egy újabb század indul el Koszovóba, hogy olasz és szlovén kollégáikkal – az NRF részeként – szolgálják ezt a feladatot.
Majd a készenléti állományhoz szólva megállapította, õk bizony megmérettek, és nehéznek találtattak. Az elmúlt idõszak elméleti és gyakorlati felkészítése után számot adtak arról, hogy képesek a helytállásra az újabb kihívásokban. 2006. ugyanis különleges évnek számít az NRF-ben, mivel második félévre a szervezet eléri teljes készenléti állapotát. A következõ váltás már részt vesz egy a NATO hadmûveleti területen kívüli megmérettetésben is.
Végezetül megköszönte a MH 5/62 Könnyû Lövészzászlóalj második századának helytállását. Bevetésükre ugyan nem került sor, azonban õk lesznek azok, akik ebben a hónapban külföldi misszióba indulnak Koszovóba. Jól jön tehát számukra a katonaszerencse.

Kép és szöveg: dite

Itt lehet hozzászólni !

A hozzászóláshoz be kell jelentkezni.