Derzsi Kovács Jenő élete – Volt egyszer egy tanár
Egy esõs szombat délután került sor a Koszta József Múzeumban a Derzsi Kovács Jenõ Életrajzírói pályázat eredményhirdetésére, amit a Zöldág MSE és a vendéglátó intézmény közösen szervezett.
A megjelenteket Derzsi Kovács Jenõ egyik volt kollégája, a Horváth Mihály Gimnázium nyugalmazott tanára, Tóth János köszöntötte az életrajzírói pályázatokat elbíráló zsûri nevében is. Tóth tanár úr kezdõ pedagógus éveire emlékezett, amikor Jenõ bácsiéknál költötte el a finom vasárnapi ebédeket. Ezután Kruzslicz Pál helytörténész sorolta fel Derzsi Kovács Jenõ kiemelkedõ, elsõsorban komolyzenei téren végzett munkássága állomásait, amelyek meghatározó kulturális emlékei Szentes 1915 és 1950 közötti idõszakának. Majd a Zöldág MSE aprók tánccsoportja leánykérõ énekes népi gyermekjátékokat mutatott be, miután Hankó Györgyné, a Zöldág MSE elnöke a Derzsi Kovács Jenõ Emlékév fõszervezõje hangfelvétel részleteket idézett fel Balázs Árpádnak (Erkel-díjas zeneszerzõ, Szentes díszpolgára) Derzsi Kovács Jenõrõl szóló visszaemlékezésébõl. Személyes és szakmai értekezése után Juhász Dániel és Juhász Gábor, a Damjanich János Általános Iskola tanulói Derzsi tanár úr szentesi és Szentes környéki gyûjtésû dalaiból énekeltek.
Ismét Hankóné gyûjtésébõl következett három részlet. Dr. Balogh János-né, Borbás Miklós ill. Vámosi Imréné Derzsi tanár úr életútjának újabb eseményeit idézte fel. Majd gyönyörû csipkés, selyem, taft dél-alföldi viseletben Nagy Gyöngyi, a Deák Ferenc Általános Iskola idén elballagott tanulója – a szeptember 26-án megrendezett Derzsi Kovács Jenõ Népdaléneklési Verseny kötelezõ népdalcsokrai közül énekelt. (Ellopták a lovam… Lefelé folyik a Tisza… Kurca parton van a mi házunk…)
A múltidézõ programok után oklevelek, emléklapok kiosztására is sor került. Hankó Györgyné úgy is, mint fõszervezõ és úgy is mint pályázó, minden “adatközlõnek” megköszönte a segítségét. A kiosztott oklevelekre és emléklapokra azok neve került, akik a 2009-ben rendezett Derzsi Kovács Jenõ Emlékév programjai kapcsán hozzájárultak, hogy a “Méltóságos”, “Kiváló tanár” címmel elismert, és diákjai határtalan tiszteletével övezett egykori szentesi gimnáziumi tanár, népdalgyûjtõ, zeneszerzõ (1889-1969) alakjáról mind többet megtudhassanak azok is, akik nem ismerhették õt. A rendezvényt az Aprók tánca és közös éneklés zárta, Balla Tibor citerajátékával fûszerezve.
– a szerk. –
(Fotó: Lantos Imre)