Lökő erő a térség gazdaságának? – Kilenc pont a munkahelyekért
Októberi Medicina címmel elkészült a szentesi önkormányzat gazdaságélénkítõ csomagja, amely az október végi képviselõ-testületi ülés anyaga lesz, – hangzott el a napokban tartott sajtótájékoztató alkalmával. A kilenc pontból álló cselekvési terv célja a mikro-, kis és középvállalkozások piaci szerepének erõsítése, munkahelymegtartó képességének javítása.
Az elnevezésbõl senki ne gondolja, hogy csak az egészségügy területén tevékenykedõ, érintett körbe tartozó vállalkozások támogatása jöhet majd szóba várhatóan a jövõ év elejétõl. Kulcsfontosságú, hogy minden, elsõsorban az ipari parkban tevékenykedõ, legalább három fõ állandó foglalkoztatását vállaló munkaadó már élvezhessen kedvezményeket, amennyiben fejlõdése fenntartható.
Szirbik Imre polgármester azt mondta, hogy a gazdaságfejlesztés elõmozdítása nem kötelezõ önkormányzati feladat, ám várospolitikai érdek, hiszen a lakosság kiszámíthatóbb élethelyzetét stabil munkahelyek tudják megteremteni.
Horváth István önkormányzati képviselõként, és a Csongrád Megyei Iparkamara tagságára gondolva is sürgette a helyi gazdaságélénkítõ lépéseket. A program kidolgozásának garmada azonban Bocskay István ipari park referens, mentor feladata volt, így most is õ ismertette az elképzeléseket. Már nem elõzmény nélküli, ha egy befektetõ az ipari parkban területet vásárol, a vállalt foglalkoztatottak számától függõen (minimum 20 fõ) a telek vételára most már akár 500 ezer forinttal is csökkenhetne. (Ez az összeg eddig 150 ezer forint.)
Ám ha valaki a vállalkozásának bõvítésére vásárol további területeket, az ingatlanvételárból 20% kedvezmény illetheti meg, az új alkalmazotti létszám pedig további 2% engedményre jogosítja majd õt.
A nagy csarnokok, építmények beruházója ha térségi építõipari cégnek ad megbízást, az építményadója 5 éven át akár 5%-ra mérséklõdhet.
Az önkormányzat kiemeltnek tekinti a logisztikai beruházókat, õk akár fizetési halasztással is élhetnek a telekvásárlás során.
Ötödik pontként elérkeztünk a kamatmentes kölcsön lehetõségéhez, a-melyhez pályázat útján juthatnak majd a vállalkozások. Várhatóan 3 millió forintig, 36 hónapra, 50% önrész mellett vehetik igénybe.
Munkahelyek megtartása érdekében a kisvállalkozás a befizetett közterhek 75%-át igényelhetné kamatmentesen, ha az egyéb feltételeket vállalja.
A program további részleteivel Bocskay István és munkatársai a polgármesteri hivatal 212-es szobájában ismertetik meg az érintetteket. S hogy az Októberi Medicina milyen lökõ erõt képvisel majd, azt az idõ, és a gazdaság jövõbeni helyzete is nagyban befolyásolja. Horváth István képviselõ mindenesetre nagy elõrelépésnek tartja a lehetõségek programját. A szóban forgó pályázat egyszerûbb lesz, mint amit a kisvállalkozók megszoktak, s a beadásához is mindössze néhány oldalt kell majd kidolgozni, – vázolta, majd hozzáfûzte, hogy nagyobbrészt elégedett a hallottakkal. A kapcsolatépítést illetõen érez hiányosságokat, és a munkahelyek megóvása meglátása szerint egyetlen fõ esetében is fontos, akkor is, ha a mikrovállalkozó csupán önmaga foglalkozttásáért felel. A jogszabályi keretek között pedig a helyi vállalkozások elõnyhöz juttatását továbbra is kiemelten fontosnak tartja.
Zárszóként Szirbik Imre azt is elárulta, hogy a vállalkozások támogatásának helyi új programja hitelbõl valósulna meg, a legjobb kondíciók elérése érdekében a bankok pályázni fognak. Lapunk kérdésére arról is említést tett, hogy a projekt három évre tervezett, évente 50-100 millió forintot szánnának a mûködésére tudva azt, hogy a választott bank felé kb. 10-15 millió forint kamatot is meg kell fizetnie az önkormányzatnak. Abban bízik azonban, hogy a támogatás hatására potenciális helyi adófizetõkkel gazdagodik majd a város.
Kép és szöveg: – dite –