Tengeren túli levelek
„ …ma született az üdvözítő Dávid városában”… Lukács 2,11 – 12 II. rész.
Mit hanyagoljunk a zsúfolt programok közül? Egyházi szertartáson való részvételt? Kollega -Karácsonyt? Süti partit a barátnőkkel? Jótékonysági összejöveteleket? Kérdés, kérdés után, az idő megállíthatatlanul szalad, rohanunk, idegeskedünk, kifáradunk, kimerülünk és szinte már felhőtlen örömmel élvezni sem tudjuk, mire elérkezik a várva várt ünnep napja.
A média, szolgáltató ipar, különféle programszervező társaságok, szokásokat, reakciókat vizsgáló szakemberek csokornyi hasznos tanáccsal szolgálnak annak érdekében, hogy a lehető legkevesebb feszültséget igénylő, sőt feszültségtől mentes legyen a nagy esemény előtti időszak. A sok lehetőség között találtam egy számomra hosszú évek óta követett, jól bevált előtervet, ami a Szent estét megelőző 31 napra szól. Követve az ütemezést, jelentősen csökkenthető az előttünk álló halomnyi tennivaló, az egy napra jutó rész nem igényel sok időt vagy különösebb erőkifejtést, ezért is ajánlom alkalmazásra, egyéni lehetőségek és igények szerinti átalakításra az alábbiakat:
November 23. Összeülhet a családi tanács, és megbeszélheti, hogy várhatóan mit kell tenni. Utazni? Vendégeket fogadni? Vásárolni? Sütni-főzni? Takarítani? Ekkor lehet megállapodni abban is, hogy az ünnepi előkészületekből ki, mit vállal. Egyedülállók számára is ez a nap a tennivalók felmérésének ideje. Használható megoldás meghívni szintén egyedülálló rokont, barátot, barátnőt, akivel hasonlóan a családosok esetében, kölcsönösen lehet osztozni a vállalásokban.
November 24. Elő lehet venni a díszeket, ellenőrizni lehet állapotukat, meg lehet nézni működnek-e az égők, kell-e cserélni, javítani, pótolni valamiből valamit?
November 25. Be lehet írni a naptárba a biztosra vehető programokat.
November 26. Meg lehet vásárolni az üdvözlő képeslapokat, levelek írásához szükséges más lapokat, borítékokat, bélyegeket. Sok üdvözlet esetén, napi folyamattá lehet tenni egy-egy levél vagy képeslap megírását.
November 27. Időszerű becsomagolni, és postára adni a távol élő rokonoknak, hozzátartozóknak, ismerősöknek, barátoknak szánt ajándékcsomagokat.
November 28. Szállodai foglalások, utazási jegyek elővásárlása aktuális mindazok számára, akik utazással, vakációzással szeretnék összekötni az ünnepeket.
November 29. Fodrásszal, kozmetikussal, pedikűrössel, manikűrössel lehet időpontot egyeztetni magunk és családunk tagjai számára.
November 30. Meg lehet vásárolni a fenyőfát, mely állagát megőrzi a feldíszítésig, ami Amerikában már december első napjaiban megtörténik, ha vízbe állítva, szellős helyen tartjuk.
December 1. El lehet kezdeni környezetünk téli díszbe öltöztetését úgy lakáson belül: szobák, ajtók, ablakok, mint a kertben: fák, bokrok, erkélyek.
December 2. Az ünnepi hangulat elengedhetetlen része a különböző nagyságú, formájú, színű, illatú gyertya. Fel lehet mérni a rendelkezésünkre álló készletet, gondoskodni lehet a hiányok pótlásáról.
December 3. Az ajándékcsomagok elkészítéséhez szükséges kellékek: dísz-csomagoló papír, zacskó, doboz, szalag, köszöntő kísérő kártya beszerzésének ideje.
December 4. Sütemények sütésére kijelölt nap. Fagyasztóban – amennyiben a családtagok folyamatos kóstolgatásukkal nem ellenőrzik, hogy állaga jó-e még?! Eltartható és karácsonykor csak fel kell melegíteni, illetve a befejező műveleteket, dekorálás, kell elvégezni. Családunknál ezt a napot „nemzetközi és generációs napnak” kereszteltük el, és az évek során különösen kedvessé vált. Jómagam nagy kedvvel sütök, az unokák örömmel vállalják a segítő, előkóstoló szerepet. Korán reggel már kis csomó szénát teszek a kandalló mellé. Illata kellemesen keveredik a sülő sütemények fahéjat, ánizst árasztó illatával, teremtve valami csodálatosan meghitt hangulatot.
Susan T. de. Buzna dr.