III.-IV. tengely – Alsó-Tisza Vidék Fejlesztéséért Egyesület – két kistérség vidékfejlesztéséért
A vidékfejlesztési célok megvalósulásához a 2007-2013 közötti időszakban az Új Magyarország Vidékfejlesztési Program mintegy 262 milliárd forinttal járul hozzá. A fejlesztési elképzelések kivitelezése során alapvető fontossággal bír a LEADER-megközelítés, ami a települési önkormányzatok, vállalkozások és civil szervezetek együttműködését, a részvételükkel megalakult helyi közösségek által stratégiába foglalt, alulról jövő kezdeményezések megvalósítását jelenti. A támogatott fejlesztések megvalósításának sorvezetőjeként szolgál a helyi közösségek által, a térségek egyedi adottságai alapján összeállított helyi vidékfejlesztési stratégia (HVS).
A megfogalmazott stratégiák végrehajtásában is döntő szerepük van a közösségeknek, főként a támogatandó projektek kiválasztásában, értékelésében. A közösségek számára az IH – az elérhető források felosztásával – jogszabályban határozta meg, mekkora támogatási keretre tervezhetnek, melyet térségük legfontosabb fejlesztési céljainak ismeretében kellett felosztaniuk.
Az Alsó-Tisza Vidék Fejlesztéséért Egyesület LEADER Helyi Akciócsoport részére – melynek tervezési területe a csongrádi és szentesi kistérség – közel 1,3 milliárd forint áll rendelkezésre a 2007-2013-as időszakban, melyet fejlesztésre fordíthat.
A III. tengely intézkedéseire több mint 1 milliárd forintot (1.094.614.143.- Ft), míg a IV. tengely (LEADER) intézkedéseire 191.663.955.- Ft-ot juttathat ki támogatásként az Alsó-Tisza Vidék Fejlesztéséért Egyesület.
A 2008. október 18. és 2009. január 12. közötti időszakban 36 pályázat érkezett be az Egyesülethez a III. tengely 4 jogcímére.
Falumegújítás és fejlesztés jogcímre: 9 db
Vidéki örökség megőrzése jogcímre: 5 db
Mikrovállalkozások fejlesztése jogcímre: 10 db
Turisztikai tevékenységek ösztönzése: 11 db
Jelenlegi állás szerint a III. tengely 4 jogcímére beérkezett támogatási kérelmek közül 3 jogcím (falumegújítás, vidéki örökség és mikrovállalkozás) vonatkozásában történt meg a kötelezettségvállalás az Földművelési és Vidékfejlesztési Minisztérium (mint az Új Magyarország Vidékfejlesztési Program Irányító Hatósága) részéről.
Az Alsó-Tisza Vidék Fejlesztéséért Egyesület tervezési területén nyertes pályázók a következők:
Falumegújítás:
Derekegyház Község Önkormányzata
Csanytelek Község Önkormányzata
Tömörkény Községi Önkormányzat
Eperjes Község Önkormányzata
Felgyő Község Önkormányzata
Felgyőiek a Felgyőiekért Közhasznú Egyesület
Szegvár-Mindszenti Református Egyházközség
A jogcím vonatkozásában lekötésre került keretösszeg: 244.109.544.- Ft
Vidéki örökség:
Tömörkény Római Katolikus Egyházközség
Szent Anna Római Katolikus Plébánia
Csanyteleki Római Katolikus Egyházközség
Szegvár Római Katolikus Egyházközség
A jogcím vonatkozásában lekötésre került keretösszeg: 187.060.163.- Ft
Mikrovállalkozás:
Forgóné Szabados Henriett
Zoltán és Társa Egészségügyi Kft.
Marosinvest Befektető és Tanácsadó Kft.
Veritas-Agro Vetőmagforgalmazó és Kereskedelmi Szolgáltató Kft.
Marossy-Vill Kft.
A jogcím vonatkozásában lekötésre került keretösszeg: 70.041.617.- Ft
3 jogcím vonatkozásában összesen lekötött összeg: 501.211.324.- Ft
A 4. jogcím – turisztika – vonatkozásában a döntés (elhúzódó hiánypótlások. fellebbezések miatt) novemberre tehető.
Az Irányító Hatóság szándékai szerint a III. tengelyes négy jogcím keretében 2009. november 15-től újabb benyújtási időszak kerül meghirdetésre.
LEADER (IV. tengely)
2009. szeptember 17-én megjelent a 122/2009 FVM rendelet az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alapból a Helyi Vidékfejlesztési Stratégiák LEADER fejezetének végrehajtásához nyújtandó támogatások részletes feltételeiről. A rendelet értelmében 2009. október 1. és 2009.november 16. között lehet támogatási kérelmet benyújtani a LEADER Helyi akciócsoportokhoz.
A rendelet célja: a helyi igényekhez és sajátosságokhoz igazodó, a Helyi Vidékfejlesztési Stratégiákban meghatározott LEADER fejlesztések megvalósításának elősegítése érdekében meghirdetésre kerülő LEADER pályázati feltételeket és támogatási célokat határozza meg, amelyek hatékonyan hozzájárulnak a vidéki területeken az Új Magyarország Vidékfejlesztési Program IV. intézkedéscsoportja keretében megfogalmazott célok eléréséhez a fenntarthatóság és esélyegyenlőség elveinek figyelembevételével.
Az Alsó-Tisza Vidék Fejlesztéséért Egyesülethez 5 célterületre lehet pályázatot benyújtani
2009. november 16-ig:
Borpincék fejlesztése (jogosult település: Csongrád) összkeret: 6.750.000.- Ft
támogatási intenzitás: 60%
minimális támogatási összeg: 200.000.- Ft
maximális támogatási összeg: 2.000.000.- Ft
Őstermelők, vállalkozások infrastruktúra és technológia fejlesztése (jogosult települések: Árpádhalom, Csanytelek, Derekegyház, Eperjes, Fábiánsebestyén, Felgyő, Nagymágocs, Nagytőke, Tömörkény) összkeret: 110 millió Ft
támogatási intenzitás: 65%
minimális támogatási összeg: 200.000.- Ft
maximális támogatási összeg: 4.000.000.- Ft
Kulturális és közösségi programokhoz kapcsolódó eszközök beszerzése (jogosult települések: Árpádhalom, Csanytelek, Derekegyház, Eperjes, Fábiánsebestyén, Felgyő, Nagymágocs, Nagytőke, Tömörkény) összkeret: 15 millió Ft
támogatási intenzitás: 100%
minimális támogatási összeg: 200.000.- Ft
maximális támogatási összeg: 2.000.000.- Ft
Kulturális és közösségi rendezvények szervezése (jogosult települések: Árpádhalom, Csanytelek, Derekegyház, Eperjes, Fábiánsebestyén, Felgyő, Nagymágocs, Nagytőke, Tömörkény) összkeret: 15 millió Ft
támogatási intenzitás: 100%
minimális támogatási összeg: 100.000.- Ft
maximális támogatási összeg: 1.500.000.- Ft
Turizmushoz kapcsolódó infrastruktúra és szolgáltatás fejlesztése (jogosult település: Csongrád) összkeret: 15 millió Ft
támogatási intenzitás: 60%
minimális támogatási összeg: 300.000.- Ft
maximális támogatási összeg: 10.000.000.- Ft
A pályázatokat a MVH illetve az FVM honlapján közzétett formanyomtatványokon postai úton lehet benyújtani az Egyesület címére.