H1N1: Megelőzéssel a járvány ellen – Lesz elegendő oltóanyag
Még sosem kavart ekkora vitát oltóanyag beadása, mint most a H1N1 új influenza megelõzése kapcsán. A bizonytalanság sokféle eredetû, s igazán csak szakemberek véleményére hagyatkozhatunk. Közös felelõsségünk, hogy jól döntsünk. Dr. Tóth Gábort, az ÁNTSZ Szentesi, Csongrádi, Kisteleki Kistérségi Intézete intézményvezetõjét, kistérségi tiszti fõorvost kérdeztük az aktualitásokról.
A járvány elõrejelzés kevésbé biztató. Most még többnyire nyugodtak vagyunk, de ki tudja, mit hoznak a következõ hetek.
– Kistérségünkbe milyen ütemezésben érkeznek az oltóanyagok?
– Szeptember 30-án megérkezett az elsõ háromezer adag Pandémiás, azaz az új influenza vírus elleni, és háromezer adag hagyományos influenza elleni oltóanyag. Azonnal kiosztottuk a felnõtt és vegyes körzettel rendelkezõ háziorvosainknak, akik rizikócsoportok szerint használhatják fel a készítményeket, vagyis ingyenesen csak az egyes betegségcsoportba tartozó betegek kaphatják az új oltóanyagot, – tájékoztatott.
– Hány orvos kapta meg a készítményeket?
– A hozzánk tartozó három (szentesi, csongrádi, kisteleki) kistérség tizennyolc településén hatvan háziorvos rendelõjében vannak már ott az oltóanyagok. Szentesen a Tüdõgondozóban is felvehetik a légzõszervi megbetegedéssel küzdõk az oltást. Nemsokára mód lesz arra is, hogy a gyógyszertárakban, recept ellenében juthasson bárki hozzá.
– Volt-e gond az oltóanyagok célba juttatásával?
– Az ÁNTSZ-nek nem kötelessége ennek az oltóanyagnak a kiszállítása. Az orvosok tudomásul vették ezt a tényt, a szükséges egyeztetések után nem merült fel probléma az oltóanyagok kiszállításával. Az érintett orvosok fele a központi tájékoztató alkalmával vitte magával a rendelõjébe az elõzetesen igényelt mennyiségû ampullát.
A tiszti fõorvos megerõsítette, hogy az oltóanyagok felvétele önkéntes. Az orvosoknak azonban a felvétel tényét az elõírások szerint dokumentálni kell, a betegek hozzájáruló nyilatkozatával együtt. Minden egyes ampullával el kell számolniuk. Az oltás tényét rögzítik a beteg oltási könyvében is.
– Lesz-e elegendõ oltóanyag? – kérdeztük.
– Hiány elõreláthatóan nem lesz, mivel még októberben – két alkalommal – újabb három-háromezer oltóanyag érkezik hozzánk.
– Van-e kedvezõtlen visszajelzés az elsõ beadott oltások után?
– Eddig sem az oltó orvosoktól, sem a beoltott páciensek részérõl nem érkezett bejelentés oltási szövõdményrõl.
– Mi lesz a sorsa a visszamaradó ampulláknak?
– Arra nem számítunk, hogy nagy mennyiségben megmarad oltóanyag, hiszen az orvosok a saját nyilvántartásaik alapján rendelték meg a készítményt, így valószínûleg többségében felhasználják azokat. A mégis visszamaradó oltóanyagok kezelésére vonatkozóan még nem kaptunk utasítást.
– A térségben van-e olyan orvos, aki nem adja be a pandémiás oltóanyagot?
– Amennyiben a rizikócsoportba tartozó beteg kéri, az oltóanyagot be kell adni. Ez a feladat a finanszírozott ellátás része, tehát az orvosnak a feladatát teljesítenie kell, függetlenül attól, hogy az eljárásról mit gondol. Az orvosaink többsége egyébként oltáspárti, mert a járvány megelõzésének ez a leghatékonyabb módja.
– Gondolom, ezzel ön is így van…
– Természetesen, s már a magam részérõl fel is vettem az oltást. Nem tapasztaltam magam sem eddig annak semmilyen kellemetlen hatását.
– Mit értünk teljes sejtes oltóanyagon?
– Ez azt jelenti, hogy a betegbõl jobb immunreakciót vált ki, mint a korábbi, vagy a hagyományos influenza oltóanyagok, – válaszolta dr. Tóth Gábor kistérségi tiszti fõorvos.
Járvány pedig lesz, a döntés továbbra is egyéni az oltás felvételét illetõen. Senkit sem szeretnénk megijeszteni vagy befolyásolni. S most ismételhetnénk a közhelynek számító szlogent: “a mellékhatások tekintetében kérdezze meg kezelõorvosát, gyógyszerészét”… Ám, hogy mint határozunk, az a saját – nem csekély – felelõsségünk.
Kép és szöveg:
Dömsödi Teréz
2009 10 21 09:22-kor
További információk a H1N1-ről: http://hu.wikipedia.org/wiki/H1N1